Ból pleców: 10 nawyków, które go powodują

Ból pleców to stan chorobowy, którego zazwyczaj można uniknąć, jeśli tylko zachowasz dobre nawyki i odpowiednią postawę całego ciała. Ćwiczenia fizyczne, wraz z praktykami relaksacyjnymi i medytacyjnymi mogą skutecznie przyczynić się do zapobiegania, kontroli i zredukowania bólu pleców.
Ból pleców: 10 nawyków, które go powodują
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Ból pleców nie występuje z tej samej przyczyny u wszystkich ludzi. Możesz prowadzić wręcz najzdrowszy tryb życia na świecie i nadal cierpieć z powodu przewlekłych dolegliwości bólowych w plecach.

Kiedy jednak masz pewne złe nawyki lub niewłaściwą postawę całego ciała, ból pleców może się pogorszyć do tego stopnia, że nawet nie będziesz w stanie się ruszać.

Ten stan znany jest potocznie, jako lumbago. Co więcej, jest bardzo powszechnie spotykany w naszym dzisiejszym społeczeństwie. Nagły ból pleców może obezwładnić dzieci, dorosłych i osoby starsze. Ból ten może być zarówno łagodny, jak i intensywny. Może ustąpić samoistnie po kilku dniach, ale może też potrwać kilka tygodni.

Odpoczynek może zazwyczaj pomóc Ci wyleczyć się z tego stanu chorobowego. Ale jeśli Twój ból pleców się pogarsza, najlepiej będzie jednak porozmawiać ze specjalistą w celu uzyskania profesjonalnej porady.

10 nawyków, których należy unikać, jeśli doskwiera Ci ból pleców

Niektóre złe nawyki, które mogą wywoływać ból pleców, a których należy bezwzględnie unikać, obejmują między innymi:

1. Noszenie ciężkich przedmiotów

Niezależnie od tego, czy chodzi o Twoje ramiona, barki, czy dolną część pleców, noszenie ciężkich przedmiotów ciężar powoduje zaburzenia równowagi. Twoje ciało pochyla się sztucznie do przodu, a ramiona mają tendencję do zakrzywiania się.

W efekcie spora część dodatkowej wagi zostaje przeniesiona na Twoje plecy i kręgosłup.

Ciężkie przedmioty

Zalecamy zatem, aby nie przenosić więcej niż 10% masy Twojego ciała na plecach. Możesz również rozłożyć równomiernie obciążenie lub co chwilę zmieniać pozycje podczas transportowania ciężkiego obiektu.

2. Spanie na starym materacu

Naukowcy twierdza, że przeciętny materac może zachowywać swoje właściwości przez dziewięć lub nawet dziesięć lat bez powodowania większych problemów ze snem.

Jednak badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oklahomie wykazały, że ludzie, którzy zmieniają swoje materace, co pięć lat lub nawet częściej, spali znacznie lepiej i nie uskarżali się tak często na ból pleców jak ci, którzy rzadziej wymieniali swoje materace w łóżkach.

3. Noszenie bardzo wysokich obcasów lub koturnów

Kiedy nosisz buty na wysokim obcasie, wyginasz w ten sposób plecy, ściskasz jednocześnie swoje stawy i zmuszasz mięśnie kręgosłupa do cięższej pracy.

Wysokie obcasy

Ogólnie rzecz biorąc nie jest dobrym pomysłem pokonywanie długich dystansów w nieodpowiednich butach.

4. Nadwaga

Konieczność przemieszczania ze sobą ciała o zbyt dużej masie jest ogólnie szkodliwe dla Twojego kręgosłupa i stawów. Kiedy zmuszasz swoje kolana do wykonywania tej nadmiernej dla nich pracy, wywiera to dodatkową presję na Twoje kostki.

Jeśli nie zrzucisz niepotrzebnej wagi, plecy wkrótce zaczną boleć, a Twój kręgosłup zacznie dawać Ci dodatkowe dolegliwości.

5. Niewłaściwa technika podnoszenia ciężkich przedmiotów

Kiedy podnosisz ciężki przedmiot z podłogi, musisz nauczyć się robić to przy wyprostowanych plecach i ugiętych kolanach. W przeciwnym wypadku inaczej możesz spowodować ucisk nerwów znajdujących się wewnątrz kręgów lub dysków Twojego kręgosłupa.

Ważne jest, aby zawsze zachować ostrożność podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, ponieważ może to wywołać naprawdę silny ból pleców na odcinku od talii aż do ud.

6. Nieprawidłowa postawa całego ciała podczas siedzenia lub chodzenia

Przyjmowanie nieprawidłowej złej postawy podczas siedzenia przy komputerze lub biurku jest główną przyczyną, dla których uskarżamy się na ból pleców. Innym sposobem na nadwyrężenie swoich pleców jest chodzenie ze złożonymi ramionami.

Nieprawidłowa postawa

Dlatego tak ważne jest uprawianie ćwiczeń fizycznych, które rozluźniają Twój kręgosłup i wzmacniają mięśnie pleców, a także dostosowują Twoją postawę.

7. Prowadzenie siedzącego trybu życia

Jeśli nie ćwiczysz regularnie, może to mieć wpływ na Twoje plecy i całe Twoje ciało. Prowadzenie siedzącego trybu życia osłabia mięśnie, więc będziesz odczuwać ból pleców i skurcze mięśni podczas robienia praktycznie każdej codziennej czynności. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne wzmocnią mięśnie i kości.

8. Stosowanie nieprawidłowej diety

Jak dobrze wiesz, nieprawidłowa, źle zbilansowana i niezdrowa dieta może mieć wiele negatywnych skutków, takich jak otyłość, problemy z krążeniem krwi, osteoporoza, wysoki poziom stresu i liczne choroby układu sercowo-naczyniowego.

Kiepska dieta

Nadwaga i otyłość powodują przechylenie się miednicy do przodu, wywołując tym samym napięcie mięśni grzbietu i ból pleców. Jeśli możesz zmniejszyć od 5 do 10% masy swojego ciała, poprawi to Twój stan zdrowia i złagodzi także dolegliwości bólowe w plecach.

9. Nadmierny poziom lęku i stresu

Jeśli odczuwasz nadmiernie silny stres, może to powodować skurcze mięśni, szczególnie w rejonie szyi i pleców. W przypadku, gdy nie zapewnisz im odpowiedniego stopnia rozluźnienia i relaksu, taki przeciągający się stan napięcia ostatecznie spowoduje ich ból. Jeśli ten stan nie zostanie prawidłowo wyleczony, może to zamienić się w chroniczny ból pleców.

10. Wystawienie na zimno i chłód

Jeśli pracujesz pod gołym niebem lub w miejscu, które jest chłodne lub narażone na zimne przeciągi, może to powodować dodatkowe skurcze mięśni. A to z kolei może się przekładać na ból pleców lub szyi i karku.

W przeciągu

Garść dodatkowych zaleceń

Jeśli doskwiera Ci ból pleców, to powinieneś także zastosować się do kilku dodatkowych porad. Są one następujące:

  • Wykonuj regularnie ćwiczenia fizyczne, ponieważ Twoje mięśnie słabną, gdy ich nie trenujesz.
  • Upewnij się, że przez długi czas unikasz stania lub siedzenia w tej samej pozycji.
  • Śpij dobrze, ponieważ odpoczynek jest niezbędny, aby Twoje ciało odzyskało zdrowie i dobrą kondycję.
  • Uprawiaj regularnie ćwiczenia rozciągające i medytacyjne, zwracając uwagę na swój oddech. Pomaga to zrelaksować się i zmniejszyć poziom stresu.
  • Obserwuj swoją wagę. Twoja dieta powinna być bogata w wapń i witaminę D.
  • Utrzymuj dobrą postawę, gdy siedzisz lub stoisz. Staraj się utrzymać kręgosłup w linii prostej.
  • Śpij w wygodnej pozycji z poduszką zalecaną do pielęgnacji kręgosłupa.
  • Regularnie dbaj o obniżenie swojego poziomu stresu. Jest to niezbędne, aby uniknąć skurczów mięśni i wszelkiego rodzaju bólów szyi lub pleców.
  • Ćwicz techniki jogi i medytacji, ponieważ mogą one zapobiegać bólom pleców i poprawiać Twoją ogólną jakość życia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.