Żel z aloesu – jak zrobić go samemu w domu?

Jeśli przygotujesz swój własny domowy żel aloesu, to będziesz mieć gwarancję, że uzyskasz produkt wykonany z najwyższej jakości składników naturalnych, który nie zawiera żadnych konserwantów, ani szkodliwych substancji.
Żel z aloesu – jak zrobić go samemu w domu?
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żel z aloesu to produkt naturalnego pochodzenia bardzo ceniony w różnych kulturach. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty – otóż żel z aloesu jest niezwykle bogaty w składniki odżywcze i ma liczne zastosowania terapeutyczne.

Wyniki licznych badań naukowych wykazały, że jest to doskonały środek antyseptyczny i naturalny produkt o właściwościach oczyszczających. Z tego powodu znakomicie nadaje się do zwalczania wielu rodzajów chorób, które mają mniej lub bardziej negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

Oznacza to również w pełni naturalne działanie przeciwzapalne, co jest rozwiązaniem wręcz idealnym dla osób, które cierpią z powodu chorób takich jak zapalenie stawów, zaparcia, wrzody i inne tego typu dolegliwości.

Żel z aloesu zawiera aż 19 niezbędnych dla Twojego organizmu aminokwasów. Substancje te są niezbędne do formowania prawidłowej struktury białek stanowiących podstawowy budulec dla komórek i tkanek.

Regularne spożywanie takiego żelu przyczynia się do utrzymania metabolizmu na prawidłowym poziomie i ułatwia jednocześnie usuwanie z organizmu toksyn będących produktami przemiany materii.

łodygi aloesu w słoiku

A najbardziej korzystną jego właściwością jest jego olbrzymia uniwersalność. Pozwala ona wykorzystać żel z aloesu jako jeden ze składników codziennej diety, do tego na wiele różnych sposobów. Ponieważ z natury ma on galaretowatą konsystencję, doskonale nadaje się również jako baza do przyrządzania galaretek z naturalnych produktów.

Będący bohaterem naszego dzisiejszego artykułu naturalny żel z aloesu jest naprawdę łatwy do przygotowania. Możesz za jego pomocą sporządzić domowy środek tonujący, a także leki działające uśmierzająco, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Czym tak naprawdę jest naturalny żel z aloesu?

Naturalny żel z aloesu jest produktem w 100% naturalnym, zawiera on bardzo niewiele kalorii i zapewnia wiele korzyści dla zdrowia. W przeciwieństwie do dżemów i galaretek owocowych, nie ma on w swoim składzie żadnych cukrów rafinowanych i innych niezdrowych dodatków chemicznych.

Można go uzyskać przez połączenie miąższu z liści aloesu oraz pektyn, które stanowią rodzaj błonnika występującego w skórkach i miąższu jabłek, a także wielu innych owoców. Zadaniem pektyn jest uzyskanie galaretowatej konsystencji gotowego produktu.

Sama procedura uzyskania pektyn jest łatwa do przeprowadzenia w domu i jest absolutnie konieczna do zagęszczenia przetworzonego miąższu aloesu.

Przeczytaj również artykuł: Przeciwzapalna galaretka z kurkumy

Jak uzyskać pektyny w warunkach domowych?

Aby uzyskać ten istotny dla końcowego powodzenia całej procedury składnik, upewnij się, że dysponujesz jabłkami z upraw ekologicznych.

kompot z jabłek

Używaj także torby z naturalnej tkaniny (np. lnu) do ich przechowywania, aby mieć pewność, że nie zgniją i mają dostęp powietrza. Później torba ta się przyda do przecedzania.

Składniki

 • 900 gramów skórek i środków jabłek
 • 1,7 litra wody

Procedura postępowania

 • Umieść skórki i środki jabłek w dużym garnku. Dodaj do nich wodę. Postaw naczynie na średnim ogniu, aż owoce zmiękną i przybiorą postać masy.
 • Gdy już uzyskasz jednorodną masę, zdejmij garnek na kilka minut z ognia, poczekaj, aż zawartość nieco ostygnie i następnie ostrożnie przelej całość przez lnianą torbę, w której wcześniej przechowywałeś jabłka.
 • Odstaw przecedzony płyn w misce i przejdź do procesu przygotowywania właściwego żelu.

Przepis na żel z aloesu domowej receptury

Kolejnym składnikiem, który zostanie dodany do naszego żelu jest cytryna. W tym przypadku nie tylko zapewnia ona dodatkową dawkę składników odżywczych, ale działa także jako naturalny środek konserwujący pozwalający na wydłużenie okresu przechowywania gotowego produktu.

Domowy dżem z jabłek

Żel z aloesu nie powinien być przechowywany w zbyt ciepłym otoczeniu, ponieważ w ten sposób właściwości odżywcze ulegają zredukowaniu. Kluczem do uniknięcia doprowadzenia żelu do wrzenia jest dodanie w odpowiednim momencie pektyn, a dopiero później użycie innych składników.

Będziesz potrzebować następujących produktów:

 • 2 szklanki miąższu z aloesu (ok. 500 gramów)
 • 1 i 1/2 filiżanki cukru naturalnego (350 g, może być także trzcinowy)
 • 350 ml wody
 • 1 łyżka stołowa pektyn (20 g)
 • 2 łyżki stołowe soku cytrynowego (20 ml)
 • 1 szklany słoik

Procedura przygotowania

 • Przelej wodę do naczynia i rozpocznij podgrzewanie jej wraz z cukrem w celu uzyskania syropu.
 • Ciągle mieszaj drewnianą łyżką, aby upewnić się, że cukier jest dobrze rozpuszczony, a całość nie zacznie się przypalać.
 • Należy stale mieć na uwadze czas gotowania, ponieważ jeśli mieszanina będzie podgrzewana zbyt długo, to całość ulegnie karmelizacji.
 • Gdy uzyskasz idealny syrop, zdejmij naczynie z ognia. Odstaw na kilka minut do ostygnięcia, a następnie dodaj do syropu żel z aloesu, pektynę i sok z cytryny.
 • Kontynuuj mieszanie, aż wszystkie składniki zostaną dobrze wymieszane. Podgrzewaj całość na małym ogniu aż do uzyskania jednorodnej struktury produktu.
 • Po uzyskaniu żądanej konsystencji mieszaniny, przelej całość do słoika i szczelnie zakręć pokrywkę.

Jak spożywać tak uzyskany produkt?

 • Ten naturalny żel z aloesu może być spożywany bez dodatków lub w połączeniu z owocami i sokami naturalnymi.
 • Jedz jedną łyżkę tego żelu z samego rana, a kolejne pół łyżki w godzinach popołudniowych.
 • Zjedz dodatkową łyżkę, jeśli dopadła Cię zgaga, wrzody lub jakakolwiek infekcja.
 • Unikaj jedzenia zbyt dużo, ponieważ produkt ten cechuje się lekkimi właściwościami przeczyszczającymi, które mogą powodować niepożądane efekty.

Czy podoba Ci się powyższy przepis? Teraz już wiesz, jak przyrządzić żel z aloesu w warunkach domowych, więc używaj go śmiało jako jednego ze składników swojej codziennej diety.

Nawyk regularnego spożywania przyrządzonego według powyższego przepisu żelu z aloesu zauważalnie poprawi Twoje procesy trawienne. Co więcej, pomoże Ci schudnąć i zapobiegnie rozwojowi różnego rodzaju problemów zdrowotnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Hu, Y., Xu, J., & Hu, Q. (2003). Evaluation of Antioxidant Potential of Aloe vera (Aloe barbadensis Miller) Extracts. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf034255i
 • Radha, M. H., & Laxmipriya, N. P. (2015). Evaluation of biological properties and clinical effectiveness of Aloe vera: A systematic review. Journal of Traditional and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2014.10.006
 • Rajeswari, R., , M. Umadevi, C. S. R., & , S. Selvavenkadesh, K. P. Sampath Kumar, D. B. (2012). Aloe vera: The Miracle Plant Its Medicinal and Traditional Uses in India. Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.