Zapalenie stawów i naturalne łagodzenie bólu

12 Maj, 2019
Mimo iż nie powinno nadużywać się ich spożycia, napar z kory wierzby jest bardzo skuteczny przy zmniejszaniu bólu spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów.

Zapalenie stawów to choroba dotykająca ruchome połączenia między częściami szkieletu. Powoduje ból i sztywnienie, które szczególnie jest odczuwalne przy próbach poruszania stawem. Dotyka osoby właściwie w każdym wieku i z reguły towarzyszy innym zaburzeniom dotykającym kości, mięśnie, stawy i tkanki, z których są zbudowane.

W dzisiejszym artykule znajdziesz naturalne uśmierzacze bólu jaki powoduje zapalenie stawów.

Zapalenie stawów — jakie są najczęstsze rodzaje?

  • reumatoidalne zapalenie stawów — reumatyczna choroba tkanki łącznej uszkadzająca stawy, ścięgna, kości i więzadła. Charakteryzuje się okresami remisji i nawrotów. Powoduje problemy ruchowe, obrzęki i silne bóle stawowe powadzą do ich zniekształcenia i przykurczów
  • dna moczanowa — choroba powodująca ostre nawracające zapalenie stawów. Jej efektem jest tkliwość, zaczerwienienie, obrzęk, uczucie gorąca i ból
  • choroba zwyrodnieniowa stawów — zwana również osteoartrozą. Choroba spowodowana zaburzeniami w procesach degradacji i syntezy chrząstki stawowej. Efektem jest ból i sztywnienie stawów
  • zapalenie ścięgna — stan zapalny powstający w wyniku przeciążenia ścięgna spowodowanego nadmiernym wysiłkiem

Bez względu na to, którym schorzeniem spowodowane jest zapalenie stawów, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który potwierdzi diagnozę i zleci odpowiednie leczenie. Oprócz tego istnieje kilka ziół leczniczych i naturalnych produktów, które pomogą zmniejszyć bóle stawowe i poprawią komfort życia.

Naturalne sposoby na łagodzenie bólów spowodowanych zapaleniem stawów

Poniższe naturalne produkty wyróżniają się właściwościami przeciwzapalnymi, które wspomogą walkę z reumatoidalnym zapaleniem stawów, jak i innymi schorzeniami powodującymi bóle stawowe.

Aloes

Od wielu lat aloes ze względu na swoje lecznicze właściwości jest rośliną chętnie używaną zarówno do uzdrawiania zewnętrznego, jak i wewnętrznego organizmu.

Aloes

Żel z aloesu jest bogaty w wiele substancji wspomagających nasze zdrowie i również posiada właściwości przeciwbólowe często wykorzystywane do łagodzenia dolegliwości spowodowanych przez zapalenie stawów.

Czepota puszysta (znana również jako vilcacora lub koci pazur)

Roślina lecznicza, gatunek pnącza, które ma właściwości przeciwzapalne i dzięki temu redukuje ból będący konsekwencją zapalenia stawów.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maryland potwierdziły skuteczność kociego pazura w walce z bólami kości i stawów przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Eukaliptus

Liście eukaliptusa są dość popularnym środkiem, stosowanym na łagodzenie bólów wywołanych przez zapalenie stawów.

Eukaliptus na zapalenie stawów

Swoje właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne zawdzięcza taninom — pochodnym fenoli, które mają zdolności ściągające. Zaleca się stosowanie gorących kompresów z eukaliptusa na bolące stawy.

Przeczytaj również: Eukaliptus – 5 sposobów na drogi oddechowe

Imbir

Imbir jednym z najefektywniejszych naturalnych środków zmniejszających ból i obrzęk. Zalecamy go zarówno do stosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Najlepiej dodawać go do herbat i naparów, ale można również przygotować z niego okład na bolące miejsce.

Kurkuma

Ta popularna w kuchni przyprawa ma właściwości, które spowalniają rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów.

Kurkuma

Według przeprowadzonych badań jej możliwości łagodzenia bólu i stanów zapalnych są efektywniejsze, gdy jest podawana doustnie.

Arnika

To kolejna roślina o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych szczególnie zalecana przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Rekomenduje się stosowanie okładów z arniki bezpośrednio na bolące stawy.

Zobacz także: Maść z arniki i oleju kokosowego – sposób na ból pleców

Kora wierzby

Już w starożytnym Egipcie kora wierzby była wykorzystywana do uśmierzania bólu i redukcji stanów zapalnych. Dobrze sprawdza się, gdy zapalenie spowodowane jest chorobą zwyrodnieniową stawów, a zwłaszcza gdy schorzenie dotyka kolana, plecy, biodra i szyję.

Najlepiej przygotować z niej napar, ale również można przyjmować ją w tabletkach. Nie należy jednak nadużywać jej stosowania.

Zielona herbata

Dzięki swoim licznym właściwościom leczniczym i korzyścią przynoszącym ciału stała się popularna na całym świecie i jedną z herbat, po które najczęściej sięgamy. Zielona herbata ma zdolności zmniejszania stanów zapalnych i może łagodzić objawy, jakie powoduje zapalenie stawów.

Zielona herbata na zapalenie stawów

Najlepiej spożywać ją w postaci naparu, ale zaleca się również wykonywanie kompresów i okładów. Szczególnie korzystnie wpływa przy chorobie zwyrodnieniowej stawów i na dolegliwości jakie powoduje reumatoidalne zapalenie stawów.

  • López Luengo, M. T. (2014). Uña de gato. OFFARM.
  • Surjushe, A., Vasani, R., & Saple, D. (2009). Aloe vera: A short review. Indian Journal of Dermatology. https://doi.org/10.4103/0019-5154.44785
  • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599
  • Omosa, L. K., Midiwo, J. O., & Kuete, V. (2017). Curcuma longa. In Medicinal Spices and Vegetables from Africa: Therapeutic Potential Against Metabolic, Inflammatory, Infectious and Systemic Diseases. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-809286-6.00019-4
  • Salgado, F. (2011). El jengibre (Zingiber officinale). Revista Internacional de Acupuntura. https://doi.org/10.1016/S1887-8369(11)70041-2