Nieprawidłowe krążenie krwi w nogach – napary

Nieprawidłowe krążenie krwi w nogach – napary
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Krążenie krwi w nogach, kiedy jest nieprawidłowe, przysparza nam wielu problemów. Zioła lecznicze w połączeniu ze zdrową dietą i rutynowo wykonywanymi ćwiczeniami. to idealne połączenie, aby poprawić krążenie krwi w nogach.

Zmęczone nogi? Zdarza ci się wracać do domu i odczuwać ogromny nacisk w nogach? Jest to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka bardzo wielu osób. Skurcze, mrowienie, drętwienie, wszystkie te objawy wskazują na nieprawidłowe krążenie krwi, które sprawia, że nogi nie są odpowiednio zaopatrzone w krew. Jednym ze sposobów na poprawienie tej sytuacji jest stosowanie naturalnych środków, jakimi są zioła lecznicze. W dalszej części artykułu, dowiesz się w jaki sposób zioła lecznicze są w stanie poprawić krążenie krwi w nogach.

Napary lecznicze, aby poprawić krążenie krwi w nogach

2#:krążenie.jpg
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie możemy cieszyć się pełnią zdrowia, kiedy nasza krew nie dociera w tym samym stopniu do wszystkich organów, układów i komórek naszego ciała. Podobnie jak witaminy i minerały, które odżywiają nasze kości, włosy, paznokcie i oczywiście mięśnie i stawy naszych nóg.

Problemy z krążeniem krwi, pojawiają się głównie z powodu złego trybu życia, kiedy nie przykładamy wagi do prawidłowego odżywiania, wykonywania ćwiczeń, itd. W tym wypadku, równie ważny jest czynnik genetyczny, ale też zmiany hormonalne czy stres. Wszystko to sprawia, że naczynia krwionośne przestają być tak elastyczne i pozwalają na akumulowanie się tłuszczu, który blokuje swobodny przepływ krwi, powodując uczucie ciężkości, obrzęki, a nawet żylaki. Na szczęście mamy dobrą wiadomość, z odrobiną wysiłku, odpowiednią dietą i dawką ruchu, możemy poprawić tę sytuację. Bez wątpienia, bardzo pomocne okażą się też zioła lecznicze. Co ty na to, abyśmy teraz wspólnie poznali napary ziołowe, które pomogą nam poprawić krążenie krwi w nogach?

1. Mniszek lekarski

Doskonały napar leczniczy. Znajduje się już w twojej diecie? Jeżeli jeszcze nie, to koniecznie go do niej dodaj. Mniszek lekarski jest bogaty w taniny i ma właściwości kojące, sprawdza się idealnie w poprawieniu krążenia krwi w nogach. Idealnie by było, wypijać od jednej do dwóch szklanek naparu dziennie (podczas śniadania i na podwieczorek). Do przygotowania naparu potrzebujemy, przede wszystkim jego kwiatów. Można również znaleźć gotowe napary w sklepach zielarskich. Jeżeli chcesz  przygotować napar w domu, wystarczy, że zagotujesz szklankę wody z łyżką suszonych kwiatów mniszka lekarskiego i odstawić na pięć minut do zaparzenia. Zioło to można również wykorzystać do przygotowania relaksującej kąpieli. Napar, który przygotowałaś możesz stosować na dwa sposoby, wypijać go lub namoczyć w nim ręcznik i nacierać nim nogi.

2. Rozmaryn

3#:krążenie.jpg
Aromatyczna roślina, którą używamy głównie do przyprawiania mięs i ryżu. Ale czy wiedziałaś, że jest to również roślina, która sprawdza się idealnie w poprawianiu krążenia krwi? Rozmaryn, używa się również do przygotowywania toników i do masażu, pomaga złagodzić ból i uczucie ciężkości. My zdecydowanie polecamy napar, należy go wypijać raz dziennie, najlepiej rano. Wystarczy zagotować w wodzie dwie gałązki rozmarynu i odstawić do zaparzenia na 10 minut. Następnie, należy napar przecedzić, można również dodać miodu, do poprawienia smaku.

3. Skrzyp

Raczej nie natrudzisz się przy szukaniu tej rośliny, jest ona ostatnio bardzo w modzie, a do tego ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Skrzyp można kupić zarówno w supermarkecie, jak i w sklepach zielarskich, idealnie nadaje się do obniżenia poziomu cholesterolu, zapobiega stwardnieniu tętnic i poprawia krążenie krwi. Wystarczy, że wypijesz szklankę naparu po obiedzie. Najważniejsze jest, aby pamiętać o regularnym spożyciu tego naparu. Zobaczysz jak twoje nogi powoli staną się bardziej wypoczęte i będziesz odczuwała w nich mniejszy ucisk.

4. Głóg

4#:krążenie.jpg

Dzięki swoim cudownym właściwościom jakie przynosi dla serca, uważany jest za króla wśród roślin w tej dziedzinie. Jest cudowny na choroby serca i poprawia krążenie wieńcowe. Można go znaleźć w aptekach i sklepach zielarskich. Jest dobrze znany i przede wszystkim skuteczny. Poprawia krążenie, reguluje ewentualne zaburzenia rytmu serca, które mogą wystąpić, na przykład tachykardię. Jak się go zażywa? To bardzo proste, zagotuj łyżkę głogu w szklance wody i odstaw na pięć minut do zaparzenia, odcedź i pij małymi łykami. Napar należy pić po głównym posiłku. Sprawi on, że poczujesz się dużo lepiej.

5. Liście oliwne

Znałaś to lekarstwo? Jest to bardzo stary sposób na poprawę krążenia krwi w nogach. Liście oliwne mają działanie hipotensyjne, dzięki czemu rozszerza naczynia obwodowe, ma też działanie moczopędne. Zazwyczaj, stosowane są w celu obniżenia ciśnienia krwi, zapobiegania dusznicy bolesnej i arytmii serca. Jeżeli połączymy je na przykład z głogiem, działanie będzie jeszcze lepsze. Wystarczy zagotować dwa liście oliwne w szklance wody, zostawić do zaparzenia przez pięć minut, następnie pić z dodatkiem łyżki miodu. To lek odziedziczony po naszych dziadkach!

6. Myszopłoch kolczasty

5#:krążenie.jpg
Znasz go? Najczęściej stosowany jest w leczeniu żylaków. Aby go zdobyć, najlepiej udać się do apteki lub sklepu zielarskiego, powinien być tam dostępny. Jest to roślina bardzo skuteczna w swoim działaniu, stosowana jest w celu zapobiegania i leczenia: żylaków, hemoroidów, uczucia ciężkości w nogach, obrzęku nóg i kostek. Jest po prostu doskonały. Aby korzystać z jego właściwości, możesz spożywać do dwóch szklanek naparu dziennie, przygotowanego z suszonych kwiatów. Do zaparzenia, wystarczy jedna łyżeczka. Myszopłoch kolczasty można też stosować do przygotowania kąpieli leczniczej. Można go również znaleźć w formie tabletek i kremu, który przyda się do wykonania masażu nóg. Skutecznie pozwoli się pozbyć uczucia ciężkości.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Margină, D., Olaru, O. T., Ilie, M., Grădinaru, D., Guțu, C., Voicu, S., … Tsatsakis, A. M. (2015). Assessment of the potential health benefits of certain total extracts from Vitis vinifera, Aesculus hyppocastanum and Curcuma longa. Experimental and Therapeutic Medicine10(5), 1681–1688. https://doi.org/10.3892/etm.2015.2724
  • Ribeiro-Santos, R., Carvalho-Costa, D., Cavaleiro, C., Costa, H. S., Albuquerque, T. G., Castilho, M. C., … Sanches-Silva, A. (2015). A novel insight on an ancient aromatic plant: The rosemary (Rosmarinus officinalis L.). Trends in Food Science and Technology45(2), 355–368. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2015.07.015
  • Jeon, H. J., Kang, H. J., Jung, H. J., Kang, Y. S., Lim, C. J., Kim, Y. M., & Park, E. H. (2008). Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. Journal of Ethnopharmacology115(1), 82–88. https://doi.org/10.1016/j.jep.2007.09.006
  • Na, D. H., Ji, H. Y., Park, E. J., Kim, M. S., Liu, K. H., & Lee, H. S. (2011, November). Evaluation of metabolism-mediated herb-drug interactions. Archives of Pharmacal Research. https://doi.org/10.1007/s12272-011-1105-0
  • Hughes-Formella, B. J., Bohnsack, K., Rippke, F., Benner, G., Rudolph, M., Tausch, J., & Gassmueller, J. (1998). Anti-inflammatory effect of hamamelis lotion in a UVB erythema test. Dermatology196(3), 316–322. https://doi.org/10.1159/000017904

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.