Czynniki, które uszkadzają stawy

Czynniki, które uszkadzają stawy
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Stawy są kluczową częścią naszego ciała, dlatego konieczne jest zapewnienie im niezbędnej i odpowiedniej opieki. Należy pamiętać bowiem, że stawy są bardzo delikatne i można łatwo doprowadzić do ich zużycia.Tym razem chcemy zaprezentować kilka złych nawyków, które mogą powodować poważne urazy oraz, w wielu wypadkach, nieodwracalne szkody dla naszych stawów. Poznajmy je.

Jak zła dieta wpływa na nasze stawy?

Nadmierne spożycie produktów żywnościowych bogatych w tłuszcze, jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania urazów w naszym organizmie, zwłaszcza w kościach. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcze utrudniają wchłanianie się składników odżywczych, niezbędnych dla zdrowia kości.

Nadmierne spożycie alkoholu

Osoby spożywające nadmierne ilości alkoholu narażone są na otyłość, która sprawia, że kości cierpią z powodu podtrzymywania dodatkowej wagi. W tym samym czasie pojawiają się poważne uszkodzenia w stawach.

Zaawansowany wiek

Z wiekiem zmniejsza się gęstość kości, dzieje się tak poprzez postępującą utratę wapnia i innych minerałów, niezbędnych dla zdrowia kości. Zmiany te powodują niektóre zwyrodnienia i nieodwracalne choroby, takie jak osteoporoza czy artretyzm.

Brak lub nadmiar ćwiczeń fizycznych

2#stawy.jpg

Kiedy wykonujemy ćwiczenia, nie rozgrzewając się odpowiednio przed ich rozpoczęciem, może stać się to jednym z powodów uszkodzenia ciała, zwłaszcza stawów szyi, kolan czy kostek.

Oprócz tych czynników, istnieją również wrodzone czynniki, które wpływają bezpośrednio na stawy, takie jak asymetria w nogach lub rękach. Innym problemem, które powoduje uszkodzenie stawów jest płaskostopie, częste schorzenie u dzieci, dolegliwość tę można łatwo wyleczyć, jeżeli wykryje się ją w pierwszych latach życia dziecka.

Specjalne zalecenia dotyczące dbania o stawy

Głównym zaleceniem, które warto rozważyć i najlepiej zastosować w swoim życiu jak najszybciej, jest zbilansowana dieta, wolna od szkodliwych tłuszczy. Spożywaj przede wszystkim dużo owoców i warzyw oraz produkty, które zawierają witaminę D i wapń.

Ważne jest również, aby regularnie ćwiczyć, wybierając najlepiej taką rutynę, która nie wymaga nadmiernego wysiłku, aby nie przeciążać kości i stawów. Inną, bardzo ważną rzeczą jest spanie wystarczającej liczby godzin ponieważ to właśnie podczas snu nasz organizm otrzymuje w pełni wszystkie składniki odżywcze, które spożyliśmy w ciągu całego dnia.

Owoce, które pomagają w problemach ze stawami

Wiśnie

3#:stawy.jpg
Na ból stawów może cierpieć każdy, ale dotyka on szczególnie te osoby, które borykają się z zapaleniem stawów i cierpią z powodu stałego bólu spowodowanego stanem zapalnym w konkretnym miejscu. Na szczęście te osoby mogą poczuć się lepiej, kiedy zjedzą wiśnie, bo te pyszne owoce zawierają antocyjany i flawonoidy, które uśmierzają ból stawów.

Ananas

Ananas to kolejny owoc, który ma właściwości pomagające w naturalny sposób złagodzić ból stawów. Postaraj się dodać go na stałe do swojej codziennej diety, pomoże ci to zapobiegać i leczyć wszystkie dolegliwości związane ze stawami.

Pamiętaj!

Pamiętaj, że jak w przypadku większości problemów zdrowotnych, najlepiej jest im zapobiegać, niż je leczyć. Dlatego też nie możesz zapominać o zdrowej i zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i minerały oraz o wykonywaniu aktywności fizycznej, oczywiście nie forsujący przy tym zbytnio swoich stawów. Ten duet sprawi, że stawy nie będą traciły swojej elastyczności oraz zabezpieczy cię przed tym, że mimo upływu czasu, nie będziesz cierpiała na choroby związane ze stanem stawów i kości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.