Wapń – nie tylko w produktach mlecznych!

1#:Wapń - nie tylko w produktach mlecznych!.jpg

Gdy słyszymy słowo wapń, każdemu z nas na myśl od razu przychodzi obraz mleka, jogurtów, serów i innych wyrobów mlecznych. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele jest innych, niemlecznych produktów, które zawierają wapń. Dziś znajdziemy kilka z nich i bliżej się im przyjrzymy.

Wapń dla każdego!

Pierwiastek ten znajduje się nie tylko w mleku i nabiale. To dobra wiadomość nie tylko dla wegetarian i wegan, ale również dla osób, które nie tolerują i nie przyswajają produktów mlecznych, a także dla tych, którzy chcą znaleźć ich substytut.

Grupy żywności bogate w wapń:

  • napoje i soki warzywne
  • zielone warzywa
  • suszone owoce
  • woda mineralna

2#:woda mineralna-wapń.jpg

Niemleczne produkty bogate w wapń:

  • zielone rośliny liściaste: najważniejsze i największe naturalne źródło wapnia (dużo wyższe niż mleko), a w szczególności kapusta, która zapewnia 135 mg wapnia na 100 g surowych liści. Oprócz tego dodatkowo zawiera prowitaminę A, witaminy K i C i jest uważana za produkt, który obowiązkowo powinien znaleźć się w diecie. Innym źródłem wapnia jest szpinak i boćwina. Można je spożywać gotowane, w postaci nadzienia wraz z innymi warzywami na tartę, pizzę, paszteciki czy sałatki.
  • suszone owoce: jednym z bogatszych źródeł wapnia są migdały, które posiadają aż 264 mg wapnia na 100 g produktu. Oprócz tego są źródłem witaminy E, B2 i magnezu. Pomagają one także między innymi zmniejszyć poziom cholesterolu. Inną alternatywą są orzechy laskowe i orzechy brazylijskie (160mg7100 g). Można stosować je jako przekąski między posiłkami, dekorację do ciast, jak i skorzystać z mleka roślinnego wykonanego na ich bazie.

5#:sezam-wapń.jpg

Z drugiej strony wapń, który jest najlepiej i najłatwiej przyswajalny to wapń z alg morskich. Następne w kolejności są zielone liście roślin, orzechy, warzywa, suszone owoce i rośliny strączkowe. Ostatnie miejsce ma mleko i jego przetwory.

Ostatnie badania dowiodły ,że wbrew temu co jest powszechnie uważane, mleko wręcz może powodować osteoporozę, jeżeli jest regularnie spożywane przez całe życie. W krajach, w których spożycie tego produktu jest większe, (Szwajcaria, Finlandia, Szwecja i Holandia) jest dużo większy odsetek ludzi zapadających na tę chorobę. W krajach, gdzie spożywanie mleka nie jest przyjęte (Liberia, Kambodża, Ghana, Kongo), przypadki osteoporozy są bardzo rzadkie.

6#:osteoporoza-jpg.jpg

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości: Daniella Segura, Thoranin Tiriwit, Rune T, Jennifer, Jeanette Svensson, Judi, Mario Lopez Egusquiza.