Mleko dla dzieci: jakie jest najzdrowsze?

Na rynku jest dostępnych wiele różnego rodzaju alternatyw. Skontaktuj więc na początku się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie mleko dla dzieci jest najlepsze. Co więcej, różne jego odmiany bardziej nadają się dla niemowlęcia, a inne dla bardzo małego jeszcze dziecka.
Mleko dla dzieci: jakie jest najzdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Na naszym rynku istnieje wiele rodzajów mleka. Znajdziesz na przykład opcje takie, jak pełnotłuste, o wysokiej zawartości wapnia, częściowo odtłuszczone, bez zawartości laktozy i tak dalej. Ale biorąc pod uwagę to, że chcesz kupić mleko dla dzieci, to tak naprawdę które z nich jest najzdrowsze dla Twojej pociechy?

Mleko było zawsze uważane za bardzo pożywne jedzenie, które ludzie powinni włączyć do swojej diety. Jednak w tym, czy w innym momencie musisz zadać sobie bardzo ważne pytanie. A brzmi ono: jakie jest najlepsze mleko dla dzieci?

W pierwszych miesiącach życia dziecka nie ma nic lepszego niż mleko matki. Wraz z rozwojem dziecka jego rodzice muszą poszukać dodatkowych alternatyw na potrzeby właściwego odżywiania. Tylko w ten sposób będą w stanie odpowiednio wspomóc wzrost i rozwój swojej pociechy.

Na rynku jest dostępnych wiele różnego rodzaju alternatyw. Skontaktuj więc na początku się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie mleko dla dzieci jest najlepsze. Co więcej, różne jego odmiany bardziej nadają się dla niemowlęcia, a inne dla bardzo małego jeszcze dziecka.

Pamiętaj także o tym, aby rozważyć wady i zalety każdego rodzaju mleka tak, aby nie narażać zdrowia swojego dziecka na niepotrzebne ryzyko. Mleko dla dzieci występuje na rynku w licznych odmianach. Każda z nich zawiera niezbędne składniki odżywcze, takie jak wapń i witamina D. Jednak każdy produkt jest po prostu inny.

Jakie jest najlepsze mleko dla dzieci, pełnotłuste, czy też mleko odtłuszczone?

Wybór obejmujący najlepsze i najzdrowsze mleko dla dzieci był o wiele łatwiejszy na przykład cztery dekady temu. Całkiem normalnym zjawiskiem dla dzieci było przejście bezpośrednio z mleka matki na mleko pełnotłuste.

Jedyne różnice dotyczyły jego sposobu rozprowadzania w sklepach. Mleko dla dzieci było bowiem dostępne w dwóch odmianach. Sproszkowanej lub płynnej.

Dzbanek mleka

Tak zróżnicowana metoda produkcja umożliwiła następnie wytwarzanie niektórych preparatów przeznaczonych specjalnie dla dzieci i także specjalnie spreparowanego mleka o niskiej zawartości tłuszczu.

Czy mleko pełnotłuste jest lepsze dla naszych dzieci?

Należy w tymi miejscu mieć na uwadze dość oczywistą rzecz, a mianowicie to, że osoby dorosłe różnią się od dzieci dosyć znacznie. Dzieci, które piją mleko pełnotłuste (określane ogólnie jako „pełne”), otrzymują po prostu większe dawki witaminy D, bez jednoczesnego negatywnego wpływu wysokiej zawartości tłuszczu w tym klasycznym produkcie.

Co więcej, mleko pełnotłuste mogą bez żadnego problemu pić niemowlęta z nietolerancją laktozy lub nawet dzieci z nadwagą. W tym ostatnim przypadku jednak w ograniczonych ilościach.

Mleko krowie ma najwięcej składników odżywczych

Ponieważ mleko prosto od krowy jest ogólnie rzecz biorąc mniej przetworzone, ma także większe ilości składników odżywczych. Zawiera ono dużo wapnia, białka, witaminy D i witaminy B12.

Dziecko pijące mleko

Wszystkie te składniki odżywcze promują dobre odżywianie u dzieci i niemowląt. Dostarczanie do organizmu dziecka dużych ilości witaminy D jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ ten związek chemiczny przyczynia się znacząco do prawidłowego wchłaniania wapnia, co jest korzystne dla rozwoju dziecka, a konkretniej jego układu kostno-szkieletowego.

A co, jeśli wybierzesz odtłuszczone mleko dla dzieci?

Rodzice dzieci z nadwagą powinni jednak także uwzględniać mleko o obniżonej zawartości tłuszczu w diecie swojego dziecka. Takie posunięcie pozwoli mu otrzymywać wszystkie korzyści płynące z mleka bez jednoczesnego przybierania na wadze.

W takich przypadkach głównym celem rodziców powinno być prawidłowe odżywianie dziecka przy jednoczesnym pomaganiu mu w utracie wagi.

Wśród tych produktów mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu, powinieneś wybrać te, których skład zawiera spore ilości witamin i minerałów. Koniecznie spójrz na etykietę dotyczącą składu i właściwości odżywczych, a następnie wybierz najlepszy z dostępnych na rynku produktów.

Dziecko

Dzieci z nadmiarem wapnia w organizmie (chorujące na hiperkalcemię) lub cierpiące na różnego rodzaju alergie lub kamienie nerkowe powinny pić mniejsze ilości skoncentrowanych preparatów. Tak samo powinny postępować osoby z nietolerancją laktozy powinny robić to samo.

W każdym z tych przypadków zaleca się jednak stosowanie mleka półtłustego. Ta konkretna odmiana mleka ma zawartość 2,0% tłuszczu. Ale jednocześnie zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których potrzebują nasze pociechy. Jest to więc całkiem zalecane mleko dla dzieci .

Mleko odtłuszczone jest przeznaczone w zasadzie wyłącznie dla osób dorosłych

Mleko odtłuszczone jest zalecane głównie dorosłym, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy lub zamierzają utrzymać zdrową wagę.

Dzieci nie powinny przechodzić na restrykcyjną dietę, aby skutecznie schudnąć. Może ewentualne za wyjątkiem ekstremalnych przypadków otyłości u dzieci. Jest całkowicie koniecznym jest to, aby dzieci rzeczywiście dysponowały lepszej jakości produktami spożywczymi w swoich dietach.

Dlatego też najpierw sprawdź u dietetyka, jakie jest najlepsze mleko dla dzieci. Poza tym to właśnie on może opracować dla ciebie odpowiedni plan żywieniowy.

Co więcej, mleko odtłuszczone ma mniej intensywny smak, a małe dzieci i niemowlęta mogą je łatwiej przetrawić. Te cechy powodują, że wielu rodziców chętnie dodaje do diety ich pociech tę odmianę tego popularnego napoju. Jednak mleko dla dzieci w wersji odtłuszczonej nie jest zalecane przed ukończeniem przez dziecko wieku co najmniej 3 lat.

Inne produkty spożywcze o wysokiej zawartości wapnia

Istnieją na rynku także inne produkty spożywcze bogate w wapń. Należą do nich między innymi sok pomarańczowy, szpinak, ryż, orzechy, ryby, jajka kurze, a także wiele innych. W szczególności jest jeden produkt, który dzieci wręcz uwielbiają, a który także zawiera ten cenny minerał. Jest to po prostu zwykła czekolada.

Inne produkty mleczne, takie jak ser i jogurt również mają spore ilości wapnia. Krótko mówiąc, ważne jest to, aby zapewnić swojemu dziecku odpowiednio zrównoważoną dietę. Powinna ona zawierać wyłącznie wysokiej jakości produkty spożywcze, co obejmuje także naturalnie i mleko dla dzieci.

Mleko dla dzieci jest bardzo ważne dla rozwoju Twojej pociechy. Wybór odpowiedniego rodzaju mleka jest ważną decyzją, którą rodzice powinni podjąć w oparciu o porady swojego pediatry i dietetyka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.