Śniadanie - 5 produktów wzmacniających mięśnie

Wszyscy doskonale wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Czy wiemy jednak, co powinno się w nim znaleźć, żeby rzeczywiście tak było?
Śniadanie - 5 produktów wzmacniających mięśnie
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Śniadanie o odpowiednio dobranych składnikach to nie tylko gwarancja dobrego samopoczucia i odpowiedniej dawki energii na cały dzień, ale także ogromne wsparcie w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Aby wzmocnić mięśnie i ujędrnić ciało, dobierz odpowiednie produkty, a efekty na pewno Cię zaskoczą. Jeśli chcesz się dowiedzieć, co koniecznie powinno zawierać Twoje śniadanie, czytaj dalej!

Gdy tracimy zbędne kilogramy, często nie nadążamy z ujędrnianiem i modelowaniem naszego ciała. Aby mięśnie szybko się wzmocniły, a ciało odzyskało jędrność, koniecznie zadbaj o odpowiednią dietę. Poniżej znajdziesz aż 5 produktów, których nie może zabraknąć w Twoim codziennym śniadaniowym menu.

1. Płatki owsiane na wzmocnienie mięśni

Owies to jeden z najzdrowszych rodzajów zbóż, który naprawdę warto włączyć do swojej diety. Produkty owsiane nie tylko dostarczają energię, ale także liczne substancje odżywcze i witaminy.

Jest to źródło węglowodanów i licznych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Co ciekawe, w Niemczech istnieją nawet dwa powiedzenia związane z owsianką – w wolnym tłumaczeniu brzmią one ,,owsianka zrobi z Ciebie siłacza” oraz ,,owsianka sprawi, że będziesz szybszy”.

Z pewnością powiedzenia te nie są dziełem przypadku – produkty owsiane rzeczywiście zapewniają sporą dawkę energii oraz wpływają pozytywnie na masę mięśniową. Efekt energetyczny utrzymuje się nawet przez dwie godziny po zjedzeniu owsianki; efekt wzmacniający to już sprawa o wiele bardziej długofalowa.

Jak jeść produkty owsiane?

  • Wybieraj produkty z pełnego ziarna.
  • Namocz płatki owsiane w ciepłej wodzie lub mleku. Rozwiązaniem jest także jogurt.
  • Dodaj nasiona chia, owoce, orzechy…
  • Do owsianki podawaj szklankę naturalnego soku.

2. Szpinak na śniadanie? Twoja dawka białka

Szpinak z bananem

Badania przeprowadzone w Instytucie Karolinska w Sztokholmie (Szwecja) wykazały, że doskonałym produktem na wzmocnienie mięśni jest szpinak. Dzieje się tak dlatego, że pobudza on wydzielanie jonów wapnia w organizmie, a to właśnie ta substancja jest niezbędnym elektrolitem biorącym udział w procesach spinania mięśni.

Co więcej szpinak to także źródło azotanów, związków pobudzających produkcję białek, które są prawdopodobnie pierwszym składnikiem, który przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o odbudowywaniu i wzmacnianiu mięśni.

Jak podawać szpinak na śniadanie?

  • Zawsze najlepiej jest sięgać po świeży szpinak, wtedy najłatwiej pozyskać wszystkie jego właściwości zdrowotne i enzymy, które w przypadku obróbki cieplnej mogą zostać utracone.
  • Szczególnie polecamy Ci sałatki ze szpinakiem, truskawkami i orzechami. Wystarczy mała porcja, by Twoje śniadanie było smaczne i pożywne.
  • Inną opcją są zielone smoothies ze szpinakiem – to bardzo szybkie i wygodne rozwiązanie!

3. Banany – źródło potasu

Banan z miodem

Z pewnością słyszałaś o wielu sportowcach, dla których nieodłącznym elementem diety są banany.

Są to bowiem owoce, które nie tylko natychmiast dodają energii, ale także doskonale dbają o masę mięśniową i jej wzmocnienie. Banany to źródło potasu, minerału niezbędnego do przekazywania i generowania impulsów nerwowych do mięśni.

Nie możemy także zapomnieć, że w bananach nie brakuje magnezu, kwasu foliowego i błonnika. Doskonale sprawdzą się one do wzmocnienia odporności organizmu oraz wspomagania produkcji czerwonych krwinek krwi. Wobec takich korzyści zdrowotnych i estetycznych naprawdę nie możesz przejść obojętnie!

Jak jeść banany na śniadanie?

  • Staraj się jeść banany nawet 2-3 razy w tygodniu.
  • Banany sprawdzą się jako dodatek do owsianki, ale mogą być także podawane same – np. pokrojone na kawałki z odrobiną miodu i cynamonu.

5. Biała herbata i efekt termogeniczny

Herbata

Biała herbata może pochwalić się wyjątkową właściwością, mianowicie tak zwanym efektem termogenicznym, za który odpowiedzialny jest związek EGCG (galusan epigallokatechiny).

Napój ten to także potężna dawka przeciwutleniaczy, które wspomagają nasz organizm w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej; substancje te przyczyniają się również do wzmocnienia masy mięśniowej.

Wysoka koncentracja polifenoli sprawia, że biała herbata może być nawet zdrowsza i skuteczniejsza niż zielona. Jest odrobinę droższa i trudniej dostępna, jednak warto podjąć wysiłek (i wydatek), by mieć ją zawsze pod ręką.

Biała herbata jest ogólnie poddawana także mniejszej liczbie procesów, dzięki czemu jest łatwostrawna i skuteczniejsza jeśli chodzi o przybieranie masy mięśniowej.

Jak przygotować białą herbatę?

  • Wystarczy jedna filiżanka herbaty rano, do śniadania.
  • Nie dodawaj cukru – łyżeczka miodu powinna w zupełności wystarczyć.

5. Orzechy – do wyboru, do koloru

Orzechy

Spożywane w odpowiedniej dawce i zestawieniu, orzechy nie tylko zapewnią Ci zdrowie, ale także wzmocnią Twoje mięśnie. Orzechy to także sojusznicy Twojego serca, mózgu i… emocji. Okazuje się bowiem, że doskonale łagodzą objawy stresu czy napięcia emocjonalnego.

Dodatkowo orzechy włoskie, migdały czy pistacje to źródło białka, zdolnego do przyspieszania metabolizmu i zapewniającego uczucie sytości, co pomaga uniknąć podjadania i przejadania się.

Jak podawać orzechy na śniadanie?

  • Dodaj orzechy do miseczki owoców (wypróbuj kiwi, truskawki, banany, itp.)
  • Migdały doskonale sprawdzą się z dodatkiem miodu.
  • Oprócz orzechów sięgnij także po bakalie – dobrze komponują się z jogurtem naturalnym.
  • Pistacje to fantastyczna przekąska. Zaspokajają głód i obniżają poziom stresu.

Podsumowując, jak widzisz zdrowe śniadanie to przede wszystkim odpowiednio dobrane i skomponowane produkty. Nie zapomnij także o odpowiedniej dawce białka i błonnika, a po śniadaniu będziesz czuć się lekka, ale pełna sił.

Wzmacnianie mięśni to nie tylko kwestia estetyczna – dzięki temu będziesz też mogła pochwalić się lepszą kondycją i wytrzymałością. Naprawdę warto!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rasane P, Jha A, Sabikhi L, Kumar A, Unnikrishnan VS. Nutritional advantages of oats and opportunities for its processing as value added foods – a review. J Food Sci Technol. 2015;52(2):662–675. doi:10.1007/s13197-013-1072-1
  • Bamji, J. E., & Bamji, N. S. (1953, March 21). Spinach. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.1.4811.674-c
  • Kowey P.R. (2002) The Role of Potassium. In: Lobo R.A., Crosignani P.G., Paoletti R., Bruschi F. (eds) Women’s Health and Menopause. Medical Science Symposia Series, vol 17. Springer, Boston, MA
  • Nieman DC, Gillitt ND, Henson DA, et al. Bananas as an energy source during exercise: a metabolomics approach. PLoS One. 2012;7(5):e37479. doi:10.1371/journal.pone.0037479
  • Alway SE, Bennett BT, Wilson JC, Edens NK, Pereira SL. Epigallocatechin-3-gallate improves plantaris muscle recovery after disuse in aged rats. Exp Gerontol. 2014;50:82–94. doi:10.1016/j.exger.2013.11.011

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.