Nasiona chia - 5 powodów, żeby jeść je na śniadanie

Rozpoczynanie dnia od śniadania bogatego w proteiny i przeciwutleniacze pomaga zachować zdrowe serce i wątrobę, jak również pozawala zniwelować szkodliwe działanie wolnych rodników powodujących przedwczesne starzenie. Dlatego właśnie warto włączyć do swojego śniadania nasiona chia!
Nasiona chia - 5 powodów, żeby jeść je na śniadanie

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2019

Nasiona chia są malutkie ale mają ogromną moc. Zapewne o nich słyszałeś lub je widziałeś. Jeśli nie pojawiły się jeszcze na twoim stole, koniecznie je wypróbuj. Dzięki mediom społecznościowym, informacje o zaletach tych pysznych nasion rozeszły się w zaskakująco szybkim tempie.

Internauci zaczęli dzielić się pomysłami na przepisy, w których nasiona chia grają bardzo ważą rolę i nabrały charakteru kultowego produktu wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia.   Koniecznie dowiedz się co sprawia, że nasiona chia tak szybko zyskały sławę superproduktu.

Nasiona chia same w sobie nie wyleczą oczywiście żadnej choroby ani nie sprawią, że magicznie stracisz zbędne kilogramy.

Są one jednak tak zwanym; “pośrednikiem” dobrego zdrowia. Powinny bezwzględnie stać się częścią twojej diety z tych trzech prostych powodów:

W dzisiejszym artykule powiemy dlaczego warto dodawać nasiona chia do śniadania. O tej właśnie porze dnia Twój organizm najlepiej przyswoi ich składniki.

Dlaczego warto jeść nasiona chia na śniadanie

Nasiona chia można dostać w niemal każdym sklepie ze zdrową żywnością i w coraz większej liczbie supermarketów. Wiele osób ich nie kupuje bo po prostu nie wie jak je jeść. To bardzo proste – puść wodze wyobraźni.

nasiona chia i awokado

Możesz dodawać nasiona chia do jogurtu, owsianki, sałatek owocowych lub do koktajli. Zobacz dlaczego warto regularnie je spożywać.

1. Nasiona chia to naturalne źródło omega 3

Kwasy tłuszczowe omega 3 to składnik niezbędny między innymi dla zachowania zdrowych kości. Nasze ciało nie jest w stanie wytworzyć tego kwasu tłuszczowego, dlatego musimy dostarczać go za pomocą odpowiedniej diety.

Oprócz kości, te nasiona wzmacniają też serce i układ krwionośny. Dodatkowo, kwasy tłuszczowe omega 3 pomagają obniżyć cholesterol, usprawnić pracę mózgu i układu nerwowego oraz podwyższyć poziom nawodnienia komórek.

2. Nasiona chia są bogatym źródłem białka

Nasiona chia składają się w 20% z białka roślinnego. Wystarczy zatem, że dodasz łyżkę tych nasion do koktajlu owocowego, a otrzymasz zbilansowany posiłek dostarczający zarówno węglowodanów, jak i protein.

Napój z nasion

Koktajl z dodatkiem tych nasion na dłużej zaspokaja apetyt i pomaga organizmowi lepiej zarządzać dostarczoną w pożywieniu energią.

Warto bowiem pamiętać, że śniadanie bogate w proteiny przyspiesza przemianę materii i ustala jego tempo już z samego rana.

3. Szybko zaspokajają apetyt

Jeśli próbujesz zrzucić zbędne kilogramy, te drobne nasiona mogą są jednym z najlepszych produktów, po jakie możesz sięgnąć. Są bogate w błonnik, który pomaga oczyścić ciało z toksyn oraz wspomaga procesy wydalania niestrawionych resztek jedzenia.

Wysoka zawartość błonnika sprawia również, że potrafią one na dłużej zaspokoić apetyt. Hydrofilowe właściwości nasion chia sprawiają, że pęcznieją one w kontakcie z wodą. Dzięki temu, czujesz, że twój żołądek jest pełniejszy i nie masz potrzeby sięgania po przekąski.

4. Obniżają poziom stresu

Innym ważnym powodem, dla którego nie powinno się zapominać o jedzeniu nasion chia na śniadanie jest ich zdolność do obniżania poziomu kortyzolu we krwi.

Wiele osób nie wie, że stres wypala nasze zasoby magnezu w organizmie. To z kolei skutkuje bólami głowy i kości oraz szybszym zmęczeniem mięśni. Omawiane tutaj nasiona w naturalny sposób podwyższają poziom magnezu w organizmie, dzięki czemu nabieramy sił, poprawia się nasze samopoczucie i obniża się poziom kortyzolu.

Dają nam zastrzyk energii, który ma długotrwałe działanie.

5. Nasiona chia i owoce leśne – idealne połączenie

Jeśli zwróciłeś uwagę na fakt, że na zdjęciach w magazynach dietetycznych omawiane przez nas nasiona są bardzo często przedstawiane w połączeniu z owocami leśnymi to wiedz, że stoi za tym konkretny powód.

Nasiona chia z owocami

Połączenie nasion chia i owoców leśnych to niezwykle bogate źródło przeciwutleniaczy. W sezonie możesz stosować świeże owoce, a zimą sięgnąć po ich mrożona wersję.

Zaczynając dzień od śniadania bogatego w proteiny i przeciwutleniacze, dbasz o zdrowie swojego serca i wątroby oraz pomagasz organizmowi walczyć ze skutkami działania wolnych rodników. Wprowadź te nasiona do swojej diety już dziś i ciesz się ich korzystnym wpływem na Twoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fonte-Faria, T., Citelli, M., Atella, G. C., Raposo, H. F., Zago, L., de Souza, T., … & Barja-Fidalgo, C. (2019). Chia oil supplementation changes body composition and activates insulin signaling cascade in skeletal muscle tissue of obese animals. Nutrition58, 167-174.
  • Gutiérrez Tolentino, Rey, Ramírez Vega, Ma. Lourdes, Vega y León, Salvador, Fontecha, Javier, Rodríguez, Luis Miguel, & Escobar Medina, Arturo. (2014). Contenido de ácidos grasos en semillas de chía (Salvia hispanica L.) cultivadas en cuatro estados de México. Revista Cubana de Plantas Medicinales19(3), 199-207. Recuperado en 31 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1028-47962014000300008&lng=es&tlng=es.
  • Rosas-Mendoza, Marta Elvia, Coria-Hernández, Jonathan, Meléndez-Pérez, Rosalía, & Arjona-Román, José Luis. (2017). Characteristics of Chia (Salvia hispanica L.) Seed Oil Extracted by Ultrasound Assistance. Journal of the Mexican Chemical Society61(4), 326-335. Recuperado en 31 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1870-249X2017000400326&lng=es&tlng=en.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.