Diety na poprawę zdrowia kości i stawów

Aby poprawić stan zdrowia swoich kości i stawów możesz wykorzystać w tym celu jedną z opisywanych w tym artykule diet. Stosuj ją regularnie co kilka miesięcy, aby oczyścić swój organizm i pozwolić mu na zregenerowanie zużytych tkanek łącznych i poprawić elastyczność swoich stawów.
Diety na poprawę zdrowia kości i stawów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszych czasach specjaliści z dziedziny prawidłowego żywienia są w stanie opracować diety praktycznie na wszystkie możliwe schorzenia, w tym także i na bóle stawów. Szacuje się, że około 20% światowej populacji cierpi z powodu bólu stawów związanego z zużyciem tkanki łącznej, reumatoidalnego zapalenia stawów i osteoporozy.

Choroby i dolegliwości te są wynikiem rozpadu struktury chrząstek, ścięgien i układu kostnego. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być uwarunkowania genetyczne, upływ czasu lub odniesione urazy.

Swój wkład w rozwój tych problemów zdrowotnych mogą mieć także niezdrowe, nadmiernie restrykcyjne diety odchudzające, pozbawione podstawowych składników pokarmowych, jak witaminy i pierwiastki śladowe.

Najgorszym aspektem tego typu problemów ze zdrowiem, mocno zniechęcającym i utrudniającym codzienne funkcjonowanie jest to, że bóle stawów stopniowo obniżają komfort życia i ograniczają zdolność do poruszania się, dzięki czemu codzienne czynności stają się niekiedy niezwykle trudnymi zadaniami.

Opisywanym dolegliwościom często towarzyszą także inne objawy, takie jak sztywność stawów, uczucie napięcia, utrata równowagi i sporadycznie okresy przewlekłego drętwienia samych stawów lub całych kończyn.

Metody leczenia tego typu schorzeń różnią się dość znacznie w zależności od indywidualnych przypadków choroby, stopnia zaawansowania, wieku pacjenta i wielu innych okoliczności.

Bóle stawów

Jednakże specjaliści z tej dziedziny wielokrotnie opisywali kilka zdrowych nawyków, jakie można i warto wdrożyć do swojego dnia codziennego. Ich celem jest zwiększenie stopnia ochrony i poprawa kondycji Twoich kości i stawów.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Wam dwie specjalnie opracowane z myślą o kondycji Twoich kości i stawów diety. Błyskawicznie zyskują sobie one popularność na całym świecie z uwagi na ich naprawdę ogromną skuteczność i stosunkowo nietrudne ich stosowanie.

Poniżej prezentujemy podstawowe informacje na ich temat oraz wszystkie kroki niezbędne do tego, aby zastosować te diety w warunkach domowych.

Zapraszamy do lektury!

Diety na potrzeby poprawy stanu kości i stawów

Gdy stawy i kości ulegną osłabieniu, możesz dostrzec u siebie typowe, choć rzadko kojarzone z tymi problemami zdrowotnymi objawy takie jak zmęczenie, ból i ograniczona możliwość poruszania się w ciągu dnia.

Chociaż nie zawsze będą one związane z przewlekłą chorobą, to trzeba jednak nieustannie zwracać uwagę na swoje zdrowie. W ten sposób uda Ci się zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym, które mogą rozwijać się w Twoim organizmie już teraz lub pojawić się w przyszłości.

W każdym razie przedstawiamy poniżej dwie diety, z których każda jest godna polecenia. Obie znacząco przyczyniają się do poprawy kondycji Twoich kości i stawów.

1. Dieta oczyszczająca

Zanim będziesz mógł zabrać się za wzmacnianie swoich kości i stawów, niezbędne będzie najpierw przeprowadzenie procedury oczyszczania całego organizmu. Pozwoli Ci to wypłukać wszelkie toksyny, które mogą gromadzić się w tkance chrzęstnej.

Dieta oczyszczająca

Te niepożądane związki chemiczne przyśpieszają rozwój choroby i powodują znacznie szybsze zniszczenie struktury tkanek łącznych już w znacznie młodszym wieku.

Przestrzegaj opisanej poniżej diety przez 7 kolejnych dni, powtarzaj całą procedurę co dwa miesiące.

Śniadanie

Pół godziny przed śniadaniem wypij szklankę ciepłej wody z cytryną. Następnie na śniadanie przygotuj sobie:

 • 1 szklankę zielonej herbaty
 • 1 miseczkę zawierającą 15 winogron i dwa plasterki świeżego ananasa.
 • 1 szklankę soku z brzoskwiń
 • 1 szklankę mleka migdałowego
 • 1 miskę płatków owsianych z kawałkami zielonego jabłka.

Obiad i kolacja

Twój obiad i kolacja powinny obejmować zarówno dużo owoców i warzyw, a także produkty zawierające spore ilości białek i węglowodanów. Polecamy w tym celu zwłaszcza:

 • Brokuły gotowane na parze
 • Surowe lub gotowane na parze marchewki
 • Ryż pełnoziarnisty gotowany na parze
 • Kukurydza gotowana na parze
 • Pieczone bakłażany
 • Kanapki z pomidorem, awokado i cebulą na bazie pieczywa pełnoziarnistego
 • Sok z buraków jabłek
 • Omlet z jajek doprawiony dużą ilością czosnku.

2. Pora na poznanie diety o właściwościach regeneracyjnych

Opisywany w tym punkcie przykład diety o właściwościach regeneracyjnych pozwala na skuteczne poprawienie kondycji komórek wchodzących w skład kości oraz stawów i przywrócenie prawidłowego stanu uszkodzonej tkanki łącznej.

Dieta ta zawiera wszystkie rodzaje składników odżywczych i enzymów niezbędnych do celów odbudowy chrząstek i wzmocnienia kości.

Dieta regenerująca

Produkty spożywcze wchodzące w skład tej diety zawierają spore ilości witamin, minerałów i białek, jakich Twój organizm potrzebuje, aby zapewnić Ci mocne kości i elastyczne oraz wytrzymałe stawy.
Przestrzegaj opisanej poniżej diety przez dwa kolejnych tygodnie, a następnie powtarzaj całą procedurę regularnie co dwa miesiące.

Śniadanie

Gdy tylko się obudzisz i wstaniesz z łóżka, wypij na czczo łyżkę oliwy z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Teraz odczekaj około pół godziny, a następnie zjedz śniadanie, w którego skład wchodzą:

 • 1 szklanka tropikalnego koktajlu składającego się z mleka migdałowego oraz zmiksowanych owoców papai, ananasa i banana.
 • 2 kromki chleba pełnoziarnistego z dwiema łyżkami masła migdałowego.

Obiad i kolacja

Te dwa główne posiłki powinny zawierać uzupełnienie w postaci produktów o wysokich walorach odżywczych, ale stosunkowo niewielkiej liczbie kalorii.

Zapewnią Ci dzięki temu uczucie sytości, ale jednocześnie dostarczą do Twojego organizmu wszystkich niezbędnych składników do poprawy kondycji stawów oraz wzmocnienia kości.

Wybierz dla siebie dwie lub trzy propozycje z następującej listy:

 • Gotowana soczewica z ryżem pełnoziarnistym i nasionami słonecznika
 • Pieczony dorsz z pomidorami
 • Sałatka z ciecierzycy i tuńczyka
 • Zupa marchewkowa
 • Grillowana pierś z kurczaka z limonką
 • Jajka sadzone
 • Makrela nadziewana pomidorami makaron zawierający jajka
 • Pieczony łosoś z cytryną
 • Grzyby z czosnkiem
 • Kanapka z sardynek, chudego sera, awokado i marchewkami gotowanymi na parze.

Na deser

Desery na bazie żelatyny (na przykład galaretki) są doskonałym sposobem na poprawę stanu Twoich stawów i wzmocnienie kości. Przygotuj sobie galaretkę z owoców bogatych w witaminę C, takich jak cytryny i kiwi.

Nie zapomnij także o tym, że…

W celu uzyskania najlepszych wyników w przypadku każdej opisywanej powyżej diety powinieneś unikać napojów gazowanych, przetworzonej żywności i cukru.

Zamiast tego zwiększ ilość spożywanych każdego dnia owoców, warzyw i chudego mięsa. Pamiętaj także, aby pić co najmniej dwa litry wody dziennie. Nie unikaj także napojów na bazie warzywnej wzbogaconych w wapń i magnez.

Ćwiczenia na stawy

I na koniec pamiętaj także o tym, że ćwiczenia fizyczne i rozciąganie są kluczem do przedłużenia dobrego stanu zdrowia tych ważnych dla Ciebie części Twojego ciała.

Poświęć kilka minut każdego dnia na wykonanie kilku lekkich ćwiczeń i rozciąganie, co pozwoli Ci w pełni korzystać z zalet tej diety.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.