Dieta – 7 najczęściej popełnianych błędów

Niektóre osoby wierzą, że jakakolwiek dieta odchudzająca będzie dla nich dobra. Prawda jest jednak taka, że dieta musi być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Nie wszystkie diety działają tak samo.

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, nie wystarczy pierwsza lepsza dieta odchudzająca. Osiągnięcie upragnionych efektów wymaga nieco bardziej kompleksowego podejścia.

Chcielibyśmy dziś powiedzieć o najczęstszych błędach, jakie popełniają osoby starające się schudnąć. Żadna dieta nie przyniesie efektów jeśli nie będziesz się stosować do kilku podstawowych zaleceń.

Zapisz poniższe wskazówki i wprowadź je w życie następnym razem, kiedy przejdziesz na dietę, a na pewno będziesz bardziej zadowolona z wyników.

1. Zbyt często się ważysz

dieta ważenie

Jeśli będziesz się co chwilę ważyć, zniechęcisz się do kontynuowania diety. Pamiętaj, że waga twojego ciała może się znacznie zmieniać w ciągu dnia, ponieważ spożywasz posiłki i spalasz kalorie. Nie przejmuj się zatem aż tak bardzo wagą.

Najlepiej jest ważyć się o tej samej porze dnia i w miarę możliwości bez ubrania. W ten sposób poznasz dokładną wagę swojego ciała.

Dzięki temu waga nie będzie zawyżała prawdziwego wyniku, a ty nie poczujesz się zawiedziona.

2. Dieta przyjaciółki może ci nie służyć

Choć niektórzy twierdzą, że każda dieta wpływa na każdy organizm w taki sam sposób, nie jest to do końca prawda. Być może twój znajomy lub przyjaciel jest zadowolony z określonej diety, ale u ciebie może ona nie przynieść żadnych efektów.

Nie zapominaj, że na tę samą dietę każde ciało reaguje inaczej. Nie przejmuj się też nadmiernie ilością dziennych posiłków.

W większości diet zaleca się jeść pięć posiłków dziennie, ale to śniadanie, obiad i kolacja są najważniejsze. Ważne jest, aby jeść zdrowe produkty, inaczej nigdy nie uda nam się zrzucić zbędnych kilogramów.

3. Dbaj o różnorodność pokarmów

dieta zdrowa sałatka

Warzywa i owoce nie muszą być nudne. Wszystko zależy od tego jak je przyrządzisz. Jeśli codziennie będziesz jeść na kolację sałatkę, z pewnością się nią znudzisz.

Pamiętaj, że im większą różnorodność wprowadzisz do swojej diety, tym mniej będziesz czuć, że jesteś na diecie.

To bardzo ważny element pomagający wytrwać w postanowieniu dotyczącym diety. Dzięki różnorodności masz większą chęć kontynuowania diety ponieważ jest ona po prostu ciekawa.

Bycie na diecie nie oznacza, że nie możesz świetnie się bawić w kuchni przyrządzając potrawy. Bądź twórcza i niech na twoim talerzu pojawiają się nowe produkty.

4. Nie trenuj zbyt dużo

Ćwiczenia fizyczne są zaiste bardzo ważnym elementem procesu odchudzania, ale nie można się przetrenowywać. Ważne jest, aby jednocześnie zwiększyć aktywność fizyczną i obniżyć ilość przyjmowanych kalorii.

5. Nie rób wyjątków

dieta zachcianki

Jeśli masz ochotę na coś, czego nie powinnaś jeść, to tego nie jedz. Jeśli raz wpadniesz w tę pułapkę, będzie ci trudno wytrwać na diecie.

Być może nic się nie stanie jeśli zjesz z kimś na pół deser albo schrupiesz rogalika podczas zebrania w pracy, ale pamiętaj, że im twardsza będziesz tym lepiej. Jeśli jest ci trudno oprzeć się określonym produktom, tym bardziej powinnaś unikać sięgania po nie. Jeśli zrobisz to raz, będzie ci trudno wrócić do diety.

Nie oprzyj się pokusie podjadania i nie marnuj całego wysiłku, który włożyłaś w przygotowanie swoich zdrowych posiłków. Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać.

6. Nawodnienie – kluczowy aspekt

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest zawsze ważne, ale staje się jeszcze bardziej istotne kiedy stosujesz dietę niskokaloryczną.

Najlepiej jest wypijać dwa litry płynów dziennie. Może to być woda lub połączenie wody i napoju niskokalorycznego albo wywar warzywny.

Nie należy oczywiście pić więcej, niż cztery litry dziennie ponieważ w ten sposób wypłuczesz minerały z organizmu i zmusisz swoje nerki do nadprodukcji moczu.

7. Skonsultuj się z dietetykiem

dieta warzywa

Najbardziej skuteczne diety to zazwyczaj te, dzięki którym każdego dnia spożywasz mniej kalorii niż spalasz. Ujemny bilans kaloryczny niemal zawsze skutkuje utratą wagi.

Wpływają na to jeszcze inne aspekty, jak na przykład zatrzymywanie płynów czy menstruacja.

Są to elementy występujące tymczasowo, ale mogą przykryć efekty diety.

WIĘCEJ DLA CIEBIE