Plastikowe butelki – Dlaczego są jednorazowe?

· Październik 23, 2017
W zależności od wykorzystanego rodzaju plastiku, butelka może stać się realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Plastikowe butelki czy pojemniki to obecnie najpowszechniejszy rodzaj opakowań wykorzystywany na całym świecie. Jeśli jednak zdarza Ci się korzystać z nich wielokrotnie, ważne, abyś zdawała sobie sprawę z możliwych konsekwencji i zagrożeń.

Oczywiście stale powtarzamy o konieczności ponownego wykorzystania niektórych materiałów i recyklingu, niestety okazuje się, że część butelek jest wykonywana z substancji, które przy kolejnym użyciu stają się niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego niektóre plastikowe butelki czy pojemniki powinny być tylko i wyłącznie jednorazowe.

Badacze z całego świata starają się wykazać, czy oferowane nam opakowania produktów spożywczych czy napojów spełniają wszystkie określone normy. Niestety okazuje się, że aż w przypadku 1/3 marek produkujących plastikowe butelki czy opakowania, badania wykazały obecność substancji uważanych za niebezpieczne czy nawet rakotwórcze.

Poniżej opowiemy więcej o tym niepokojącym zjawisku.

Plastikowe butelki a ich skład chemiczny

Plastikowe butelki i inne opakowania nie są wcale tak nieszkodliwe i niegroźne jak mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że w ich składzie mogą znajdować się szkodliwe substancje chemiczne.

Plastikowe butelki

Aby ograniczyć korzystnie z pojemników czy opakowań producentów znacznie zaniedbujących normy bezpieczeństwa w tej kwestii, warto nauczyć się przede wszystkim rozpoznawać specjalne oznaczenia i symbole na spodzie tego typu produktów. Jednym z takich oznaczeń jest trójkąt z numerem, który odpowiada rodzajowi plastiku wykorzystanego do produkcji danego opakowania.

  • Butelki oznaczone numerem 1 (PET) są przeznaczone jedynie do jednokrotnego użytku. W kontakcie ze słońcem lub ciepłem mogą wydzielać szkodliwe toksyczne substancje.
  • Opakowania oznaczone jako 3 lub 7 (PVC lub PC) mogą wydzielać szkodliwe toksyny do wody czy pożywienia. Substancje te mogą prowadzić do rozwoju wielu groźnych chorób.
  • Do wielokrotnego użytku nadają się butelki i inne opakowania oznaczone jako 2, 4 lub 5. Są to produkty wykonane z polietylenu lub polipropylenu. Często znajduje się na nich także oznaczenie PP.
  • Są to opakowania stosunkowo bezpieczne. Jeśli odpowiednio dba się o ich czystość i unika się ich kontaktu z wysoką temperaturą, nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia i można korzystać z nich wielokrotnie.

Jak uniknąć rozwoju bakterii we wnętrzu butelki?

Oprócz zwracania uwagi na oznaczenia i rodzaj plastiku, z jakiego wykonywane są butelki, warto też mieć świadomość, jak uniknąć rozwoju bakterii we wnętrzu opakowania wielokrotnego użytku.

Już samo korzystanie z takiego opakowania bez uprzedniego umycia rąk, czy też wlewanie do środka ciepłej wody może przyczynić się do stworzenia idealnego środowiska dla bakterii i innych mikroorganizmów chorobotwórczych.

Samo umycie butelki nie zawsze wystarczy. Przede wszystkim picie bezpośrednio z butelki samo w sobie przyczynia się do rozwoju w jej wnętrzu szkodliwych bakterii. Może to prowadzić nawet do tak poważnych powikłań jak zapalenie wątroby typu A!

Plastikowe pojemniki

Aby choć trochę uchronić się przed tego typu komplikacjami, można starać się pić zawsze przez słomkę lub też wodę z butelki przelewać do szklanki.

Jak przechowywać plastikowe butelki?

Równie ważne, jak odpowiednie utrzymywanie plastikowych opakowań w czystości, jest także to, w jakich warunkach są one przechowywane. Przede wszystkim należy za wszelką cenę unikać przechowywania tego typu butelek (np. zawierających środki czystości czy napoje) w wysokiej temperaturze.

Środki czystości

Ciepło sprawia bowiem, że plastikowe opakowania wydzielają szkodliwe substancje chemiczne, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu. Nie warto także przechowywać butelek z wodą np. w garażu, gdzie mogą pozostawać w bezpośrednim sąsiedztwie środków ochrony roślin, pestycydów czy innych chemikaliów.

Substancje te mogą wniknąć do wody pitnej i pociągnąć za sobą bardzo groźne konsekwencje dla zdrowia i życia domowników.

Uwaga na antymon!

Antymon to toksyczny materiał, jednak stosunkowo często jest wykorzystywany do produkcji plastikowych opakowań, butelek i pojemników. Im dłużej woda pozostaje w butelce wykonanej z materiału zawierającego antymon, tym więcej tej szkodliwej substancji dostaje się do cieczy.

Woda z butelki

Antymon może wywoływać takie dolegliwości jak mdłości, wymioty i biegunka. Aby uniknąć tego typu konsekwencji zdrowotnych, pamiętaj, by butelkowaną wodę wypić jak najszybciej po zakupie.