Plastikowe butelki - dlaczego są jednorazowe?

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale w zależności od wykorzystanego rodzaju plastiku, butelka może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia.
Plastikowe butelki - dlaczego są jednorazowe?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Plastikowe butelki i pojemniki to obecnie najpowszechniejszy rodzaj opakowań wykorzystywany na całym świecie. Jeśli wielokrotnie z nich korzystasz, ważne, abyś zdawał sobie sprawę z możliwych konsekwencji i zagrożeń.

Stale powtarzamy o konieczności ponownego wykorzystania niektórych materiałów i recyklingu. Niestety okazuje się, że część butelek wykonuje się z substancji, które przy kolejnym użyciu stają się niebezpieczne dla życia i zdrowia. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego niektóre plastikowe butelki i pojemniki powinny być tylko i wyłącznie jednorazowe.

Badacze z całego świata badają, czy oferowane opakowania produktów spożywczych i napojów spełniają wszystkie określone normy. Niestety okazuje się, że aż w przypadku 1/3 marek produkujących plastikowe butelki i opakowania, obecne są substancje uważane za niebezpieczne, a nawet rakotwórcze.

Plastikowe butelki a ich skład chemiczny

Plastikowe butelki i inne opakowania nie są wcale tak nieszkodliwe i niegroźne jak mogłoby się wydawać. Okazuje się bowiem, że w ich składzie mogą znajdować się szkodliwe substancje chemiczne.

plastikowe butelki a bezpieczeństwo

Aby ograniczyć korzystanie z pojemników i opakowań producentów zaniedbujących normy bezpieczeństwa, należy zacząć rozpoznawać specjalne oznaczenia i symbole na spodzie opakowań. Jednym z takich oznaczeń jest trójkąt z numerem, który odpowiada rodzajowi plastiku wykorzystanego do produkcji.

  • Butelki oznaczone numerem 1 (PET) są przeznaczone wyłącznie do jednokrotnego użytku. W kontakcie ze słońcem lub ciepłem mogą wydzielać szkodliwe toksyczne substancje.
  • Opakowania oznaczone jako 3 lub 7 (PVC lub PC) mogą wydzielać szkodliwe toksyny do wody czy pożywienia. Substancje te prowadzą do rozwoju wielu groźnych chorób.
  • Do wielokrotnego użytku nadają się butelki i opakowania oznaczone numerami 2, 4 lub 5. Są to produkty wykonane z polietylenu lub polipropylenu. Często zawierają również oznaczenie PP.
  • Są to opakowania stosunkowo bezpieczne. Jeśli nie będą mieć kontaktu z wysoką temperaturą, nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Jak uniknąć rozwoju bakterii we wnętrzu butelki?

Zwracanie uwagi na oznaczenia i rodzaj plastiku to jednak nie wszystko. Warto mieć także świadomość, jak uniknąć rozwoju bakterii we wnętrzu opakowania wielokrotnego użytku.

Już samo korzystanie z takiego opakowania bez uprzedniego umycia rąk lub wlewanie do środka ciepłej wody może przyczynić się do stworzenia idealnego środowiska dla bakterii i innych mikroorganizmów chorobotwórczych.

Samo umycie butelki nie zawsze wystarczy. Nawet picie wody bezpośrednio z butelki przyczynia się do rozwoju w jej wnętrzu szkodliwych bakterii. Może to prowadzić nawet do tak poważnych powikłań jak zapalenie wątroby typu A!

należy zawsze myć plastikowe pojemniki

Aby choć trochę uchronić się przed tego typu komplikacjami, można używać słomki lub wodę z butelki przelewać do szklanki.

Jak przechowywać plastikowe butelki?

Nie tylko odpowiednie utrzymywanie plastikowych opakowań w czystości jest bardzo ważne. Ważne jest również to, w jakich warunkach się je przechowuje.

Należy za wszelką cenę unikać przechowywania butelek zawierających środki czystości lub napoje w wysokiej temperaturze.

plastikowe butelki po środkach czystości

Ciepło sprawia bowiem, że plastikowe opakowania wydzielają szkodliwe substancje chemiczne, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Nie warto także przechowywać butelek z wodą np. w garażu, gdzie mogą pozostawać w bezpośrednim sąsiedztwie środków ochrony roślin, pestycydów i innych chemikaliów.

Substancje te mogą wniknąć do wody pitnej i pociągnąć za sobą bardzo groźne konsekwencje dla zdrowia i życia domowników.

Uwaga na antymon!

Choć antymon to toksyczny materiał, stosunkowo często wykorzystuje się go do produkcji plastikowych opakowań, butelek i pojemników. Im dłużej woda pozostaje w butelce wykonanej z materiału zawierającego antymon, tym więcej tej szkodliwej substancji dostaje się do cieczy.

woda z butelki plastikowej

Antymon może wywoływać  mdłości, wymioty i biegunkę. Aby uniknąć tego typu konsekwencji zdrowotnych, pamiętaj, aby butelkowaną wodę wypić jak najszybciej po zakupie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • “Qué significan los símbolos de reciclaje en los embases de plástico”, artículo en web ue2002
  • Comisión Europea, Comunicado de Prensa, “Plásticos de un solo uso: nuevas normas de la UE para reducir la basura marina”, 28 de mayo de 2018
  • “Envases de plástico” en web consumadrid
    • Jennifer A Honeycutt et al. “Effects of Water Bottle Materials and Filtration on Bisphenol A Content in Laboratory Animal Drinking Water”, J Am Assoc Lab Anim Sci. 2017 May; 56(3): 269–272.
    • Westerhoff P et al. “Antimony leaching from polyethylene terephthalate (PET) plastic used for bottled drinking water”, Water Res. 2008 Feb;42(3):551-6. Epub 2007 Aug 6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.