Plastikowe opakowania - 7 produktów, których nie należy w nich przechowywać

Czy zauważyłaś, że niektóre produkty przechowywane w plastikowych opakowaniach smakują inaczej? Niektóre substancje mogą wchodzić w reakcję z plastikiem, co może wywoływać różne efekty.
Plastikowe opakowania - 7 produktów, których nie należy w nich przechowywać
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Plastikowe pojemniki, torebki i opakowania to przedmioty, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Bardzo często wykorzystujemy je do przechowywania żywności w lodówce albo pakujemy do nich produkty na lunch czy obiad, który zabieramy ze sobą do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Niestety okazuje się, że niektórym produktom żywnościowym plastikowe opakowania po prostu mogą zaszkodzić. Mimo że są względnie tańsze i wygodniejsze w użyciu, warto zastanowić się, czy na pewno warto ryzykować i używać ich absolutnie do wszystkiego.

Nie każdy produkt spożywczy nadaje się do przechowywania w plastikowym opakowaniu. Niektóre produkty przechowywane w ten sposób po prostu szybciej się psują, do innych łatwiej dostają się szkodliwe bakterie.

Mimo tego ryzyka, wiele osób w plastikowych pojemnikach czy torebkach przechowuje dosłownie wszystko. Dzisiaj jednak chcemy zapoznać Cię z listą 7 produktów, których kontaktu z plastikiem należy za wszelką cenę unikać.

1. Surowe jajka

Surowe jajka oraz wszelkie produkty, które je zawierają (np. majonez) nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z plastikiem. Dlaczego? O wiele łatwiej jest bowiem wówczas o dostanie się do nich bakterii E.coli lub salmonelli.

Jajka

Mikroorganizmy tego rodzaju o wiele łatwiej atakują surowe jajka, a w kontakcie z plastikiem rozmnażają się w zatrważającym tempie. Bezpiecznym sposobem przechowywania jajek są pojemniki z lodem lub dobrze zamykane i wyizolowane.

2. Przetwarzane mięsa a plastikowe pojemniki

Przetwarzane mięso przechowywane w plastikowym pojemniku traci swój aromat, smak oraz większość substancji odżywczych. Co więcej, przetwarzana żywność taka jak filety w panierce, bardzo szybko się psują; zmienia się także ich smak i struktura.

3. Gulasze i zupy

Smak gulaszu, zupy czy bigosu oraz wszystkich innych potraw gotowanych w wysokich temperaturach, zmienia się w kontakcie z plastikiem. Jeśli jednak odczekasz po ugotowaniu danej potrawy odpowiednio długo, by ostudzić ją do niskiej temperatury, wówczas bez problemu możesz umieścić ją w plastikowym opakowaniu i przechowywać w lodówce.

Gulasz

Dzięki temu wysoka temperatura nie doprowadzi do rozpadu cząsteczek plastiku, a Ty będziesz cieszyć się zdrowym i smacznym posiłkiem.

4. Mleko i nabiał

Plastikowe opakowania nie są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przechowywanie mleka czy produktów mlecznych. Oczywiście sprawdzają się one do krótkotrwałego przechowywania, do kilku godzin, jednak na dłuższa metę plastik może przyczynić się do szybszego namnażania się bakterii w danym produkcie.

Plastikowe pojemniki pozwalają na wahania temperatury wewnątrz produktu, przyspieszając tym samym jego gnicie i narażając nas na zatrucie pokarmowe. Lepszym rozwiązaniem w przypadku produktów mlecznych będą opakowania szklane, ceramiczne lub aluminiowe, dzięki którym przetrwają dłużej w dobrym stanie.

5. Sałatki z dressingiem

Wiele osób sądzi, że plastikowy zamykany pojemnik to najlepsze miejsce do przechowywania świeżych warzyw, nawet tych, które już przygotowaliśmy do przyrządzenia sałatki.

Sałatka z oliwą

Niestety okazuje się, że mimo że na krótką metę plastikowe opakowania na sałatkę zapobiegają wzajemnemu psuciu się poszczególnych składników, to już przechowywanie ich razem przez dłuższy czas w plastiku nie jest dobrym pomysłem.

W przypadku sałatek z dressingiem mogą one stracić nie tylko swój smak, ale i właściwości odżywcze.

6. Kawa i herbata

Jeśli korzystasz z kubków wykonanych z plastiku, pamiętaj że najlepiej jest przestudzić dany napój przed wlaniem go do środka, ponieważ plastik w kontakcie z wysoką temperaturą znacznie zwiększa ryzyko zatrucia.

Zdecydowanie lepiej jest jednak wybierać kubki ceramiczne, bądź szklane, tak aby cieszyć się smacznym i ciepłym napojem.

7. Sery

Sery oczywiście zaliczają się do produktów mlecznych, o których wspominaliśmy już wcześniej, jednak warto poświęcić im osobny paragraf, jako że są szczególnie narażone na negatywne skutki przechowywania ich w plastikowych opakowaniach.

Niemal każdy rodzaj sera wypuszcza wodę, która zbiera się w takim pojemniku, przyczyniając się tym samym do rozwoju pleśni i bakterii.

Sery

Jeśli pozostawisz ser w plastikowym pojemniku przez dłużej niż 3 dni pod przykryciem, wytwarzające się wewnątrz substancje mogą bardzo poważnie zagrozić Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Sery tracą wówczas swoje substancje odżywcze i mogą przyczynić się do problemów trawiennych.

Pojemniki plastikowe są oczywiście bardzo wygodne, tanie i łatwe w utrzymaniu. jednak nie zawsze są najlepszą opcją przeznaczoną do przechowywania wszystkich produktów. Zwracaj uwagę na tego rodzaju szczegóły, gdyż mogą one zaważyć na jakości Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • TOXNET. (2017). Bisfenol A.

  • Azevedo, M. R. Q. A., Gouveia, J. P. G., Trovão, D. M. M., & Queiroga, V. P. (2003). Influência das embalagens e condições de armazenamento no vigor de sementes de gergelim. Revista Brasileira de Engenharia Agrícola e Ambiental. https://doi.org/10.1590/S1415-43662003000300019

  • Rodríguez, R., Rojo, G., Martínez, R., Piña, H., & Ramírez, B. (2014). Envases inteligentes para la conservacion de alimentos. Ra Ximhai.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.