Czy folia aluminiowa jest bezpieczna?

· Kwiecień 13, 2016
Różnica w kolorze obydwu stron folii aluminiowej wynika z procesu jej produkcji podczas którego jedna z nich zostaje matowa, a druga błyszcząca.

Już od dekad folia aluminiowa gości prawie w każdej kuchni na całym świecie. Dzięki swojej uniwersalności i wielu niezwykłym zastosowaniom zyskała sobie sporą rzeszę zwolenników. Jest wykonana z materiału nieżelaznego specjalnie dostosowanego do pakowania żywności, dłuższego przechowywania produktów lub gotowania.

Ostatnio jednak słyszy się coraz więcej burzliwych dyskusji oraz pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących tego, czy aby na pewno folia aluminiowa jest tak bezpieczna, jak nas o tym zapewniano.

Zdrowie, a folia aluminiowa

Chociaż na razie brak jest naukowych dowodów na to, że produkt ten ma związek z występowaniem niektórych chorób, kraje takie jak Francja, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy i Brazylia zakazały jej użytku przynajmniej do przechowywania i pakowania jedzenia.

W innych częściach świata wciąż jest stosowana w kuchni, a wielu ludzi, także wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jakie ryzyko niesie ze sobą regularne używanie folii aluminiowej.

Niewielkie ilości aluminium mogą przenikać do żywności

Według Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zarówno folia aluminiowa, jak i pojemniki wykonane z dodatkiem aluminium mogą powodować przenikanie tego pierwiastka do żywności w trakcie przechowywania. 

Wyniki ostatnio przeprowadzanych badań potwierdziły, że to ciepło jest w głównej mierze odpowiedzialne za przedostawanie się aluminium do żywności dlatego im wyższa temperatura, tym więcej tego metalu znajdzie się w jedzeniu.Makaron zawinięty w Aluminium

Podczas badań mierzony był poziom pierwiastka w żywności zaraz po ugotowaniu, po odgrzewaniu i po zamrażaniu produktów zawiniętych w folię aluminiową i okazało się, że stwierdzono ilości, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Podobne badania zostały przeprowadzone w amerykańskim Uniwersytecie w Sharjah i Instytucie w Abu Dhabi (obydwie instytucje znajdują się w  Zjednoczonych Emiratach Arabskich) i tamtejsze wyniki ostrzegają, że aluminium szczególnie wchłaniane jest przez produkty kwaśne i roślinne takie jak pomidory, ocet, przyprawy, sól czy cytrusy.

Prawdopodobne długoterminowe problemy ze zdrowiem

Po przedostaniu się do organizmu aluminium zaczyna gromadzić się w tkankach, a w szczególności w kościach. Jest to ostrzeżenie zwłaszcza dla kobiet w ciąży, ponieważ pierwiastek ten może przekroczyć barierę łożyskową i dotrzeć do mózgu płodu.

Inne hipotezy zakładają, że akumulacja tego pierwiastka może być przyczyną zachorowania na Alzheimera, niektóre rodzaje nowotworów czy może być przyczyną bezpłodności. Wszystkie te założenia jednak jak na razie są tematem burzliwych dyskusji i jeszcze nie ma naukowych dowodów, które by je potwierdzały.

Agencja do Spraw Substancji i Ewidencji Chorób (ATSDR) potwierdza, że wszyscy przez cały czas jesteśmy narażeni na działanie niskich dawek aluminium, które znajdują się w powietrzu, wodzie, glebie czy jedzeniu.

Jednak stwarza on niebezpieczeństwo dla zdrowia, staje się toksyczny i prowadzi do zachorowań, dopiero gdy jego stężenie jest odpowiednio wysokie.

Aluminium w środowisku

Zanieczyszczenie środowiska, a folia aluminiowa

Folia aluminiowa uważana jest za jeden z produktów najbardziej zanieczyszczających nasze środowisko. Aluminium jest substancją otrzymywaną z metalu zwanego boksytem. W procesie jego pozyskiwania generowanych jest wiele odpadów, które zanieczyszczają rzeki i wody gruntowe.

Oprócz tego proces wytwarzania folii wymaga dużego nakładu energii.

Folia aluminiowa i jej lepsze wykorzystanie

Wykorzystanie folii aluminiowej

  • folia aluminiowa może być używana z obydwu stron, a różnica pomiędzy częścią matową i połyskującą wiąże się z procesem jej wytwarzania. W ostatniej fazie produkcji folia przechodzi przez  maszynę, który z jednej strony pozostawia ją bardziej błyszczącą
  • unikaj zawijania w folię produktów o kwaśnym charakterze na przykład pomidorów. Zamiast tego lepiej zdecydować się na papier śniadaniowy
  • powszechnym stosowaniem folii aluminiowej jest umieszczanie jej w piekarniku w celach zachowania jego czystości. Powinno się jednak tego unikać, ponieważ wytwarzane ciepło nie jest rozprowadzane równomiernie i może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie tego sprzętu kuchennego
  • zaleca się unikania stosowania folii aluminiowej do przechowywania przekąsek i potraw w zamrażalniku
  • folia aluminiowa może być zastąpiona na przykład papierem śniadaniowym lub folią spożywczą jednak do przechowywania potraw najlepiej używać szklanych pojemników

Należy zaznaczyć, że zagrożenia związane ze stosowanie folii aluminiowej w kuchni wymagają dalszych badań i potwierdzeń. Powyższe informacje mają służyć jako informacja dla konsumenta o możliwych konsekwencjach regularnego korzystania z tego materiału.