Blat kuchenny: naturalne środki czyszczące

Jeśli sprzątanie kuchni to dla Ciebie katorga, zwłaszcza jeśli chodzi o blat kuchenny, to te wskazówki powinny okazać się pomocne. Pożegnasz się z uporczywym tłuszczem, używając bezpiecznych naturalnych produktów, które masz w domu.
Blat kuchenny: naturalne środki czyszczące

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2021

Wszyscy lubimy jeść pyszne dania, ale gotowanie niestety pozostawia ślad w naszej kuchni. Wystarczy rzut oka na blat kuchenny i zrozumiesz o czym mówimy. Czy  Twoje blaty prawie zawsze są poplamione lub wysmarowane jedzeniem?

Jeśli tak to możesz przestać się tym martwić, ponieważ istnieją naturalne produkty czyszczące, które usuną tłuszcz z Twojego blatu jak za dotknięciem magicznej różdżki.

Gotowanie ulubionych posiłków to dla większości z nas ogromna frajda. Można się nie tylko zrelaksować, ale także urządzić prawdziwy festiwal naszym kubkom smakowym. Jednak sprzątanie kuchni po gotowaniu bardzo często zabija tę radość.

To dotyczy również tych, którzy przestrzegają ścisłej diety. Warzywa, owoce, ryby… Wszystkie te składniki mogą pozostawić Twój blat kuchenny w opłakanym stanie.

To właśnie tę część kuchni najczęściej wykorzystujemy w przygotowywaniu naszych posiłków i dlatego narażona jest na największe zabrudzenia. W tym artykule przedstawimy Ci listę najlepszych naturalnych produktów, które pomogą Ci utrzymać blat kuchenny w nieskazitelnym stanie i usunąć nawet najbardziej uciążliwe plamy.

Naturalne produkty, które pomogą skutecznie oczyścić blat kuchenny

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego środka do czyszczenia, jest materiał z którego blat jest wykonany. Nie zawsze ten sam produkt będzie odpowiedni do różnych powierzchni.

1. Soda oczyszczona

Wielokrotnie już wspominaliśmy niesamowite czyszczące i dezynfekujące właściwości sody oczyszczonej. 

Aby zastosować ją na blat kuchenny, wystarczy zmieszać ją wodą. Najlepiej nada się do czyszczenia kamiennych blatów. Wystarczy łyżeczka z sody rozpuszczona w szklance wody, aby pożegnać się z tłustymi plamami.

2. Wazelina i biały ocet

Ta zaskakująca kombinacja przywróci blask Twoim marmurowym, granitowym i kamiennym blatom. Wystarczy wymieszać w miseczce pół łyżeczki wazeliny i łyżkę białego octu, dodając na koniec odrobinę wody, aby rozcieńczyć mieszankę.

blat kuchenny

Przetrzyj blaty papierowym ręcznikiem nasączonym tą miksturą i zobaczysz, jak w mgnieniu oka odzyskają połysk i blask.

3. Naturalne mydło

Produkt ten jest bardzo łatwy do zrobienia i wykazuje dużą skuteczność w usuwaniu tłuszczu. Idealnie nada się do czyszczenia granitowych i marmurowych blatów, nadając im połysk.

blat kuchenny

Aby użyć naturalnego mydła do czyszczenia, połącz go z gorącą wodą i użyj miękkiej gąbki na zabrudzonej powierzchni.

4. Cytryna najlepsza na marmurowy blat kuchenny

Jeśli na Twoim marmurowym blacie pojawią się tłuste plamy, sięgnij po cytrynę, która jest najskuteczniejszą naturalną bronią. Wyciśnij sok z połówki cytryny do szklanki ciepłej wody. Następnie dodaj łyżeczkę alkoholu lub wody utlenionej.

Nasącz ręcznik papierowy tym roztworem i zobacz jak szybko i skutecznie wyczyścisz swój blat kuchenny.

5. Ocet i woda do codziennego czyszczenia

Zdajemy sobie sprawę, że nikt nie urządza codziennie gruntownego sprzątania kuchni, dlatego warto mieć pod ręką łatwe i szybkie rozwiązanie na utrzymanie blatu kuchennego w czystości na co dzień.

OCET

Aby przygotować skuteczny środek, wymieszaj trochę octu i wody. Następnie użyj bawełnianej szmatki do przecierania blatu, za każdym razem, gdy pojawi się małe zabrudzenie.

Zapobiega to wnikaniu tłuszczu w powierzchnię blatu i gromadzeniu się kurzu. Jest to szybkie i proste rozwiązanie, które przygotujesz dzięki składnikom, które już znajdują się w Twoim domu.

6. Ostateczne rozwiązanie: woda z mydłem

Ta opcja jest szczególnie zalecana do drewnianych blatów. Co prawda ​​mydło nie jest produktem naturalnym, ale właśnie tego wymagają drewniane powierzchnie. Używanie innych substancji omówionych w tym artykule może spowodować korozję delikatnego drewna.

Mycie powierchni drewnianych

Pamiętaj, że gąbka lub ściereczka, której będziesz używać, nie powinna być zupełnie mokra. Zwilż ją tylko delikatnie, na tyle, aby jak najszybciej usunąć brud i plamy. Im szybciej to zrobisz, tym mniej drewno będzie narażone na uszkodzenie.

Te naturalne produkty do usuwania tłuszczu są właśnie tym, czego potrzebujesz, aby Twój blat kuchenny zachował olśniewającą czystość. Pożegnaj się z tłustymi blatami i po prostu skup się na przyrządzaniu pysznych posiłków dla swojej rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rutala, W. A., Barbee, S. L., Aguiar, N. C., Sobsey, M. D., & Weber, D. J. (2000). Antimicrobial Activity of Home Disinfectants and Natural Products Against Potential Human Pathogens. Infection Control & Hospital Epidemiology. https://doi.org/10.1086/501694
  • Krehbiel, D. (2014). Acetic Acid Content of Vinegar. https://doi.org/10.1158/0008-5472.CAN-08-3221
  • Dhanavade, M., Jalkute, C., … J. G.-B. J. of, & 2011, U. (2011). Study antimicrobial activity of lemon (Citrus lemon L.) peel extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology. https://doi.org/10.1002/ajp.21003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.