Plastik — jak zminimalizować jego użycie?

· Maj 5, 2016
Wprowadzając kilka małych zmian do naszych codziennych nawyków, możemy lepiej zatroszczyć się o planetę, ale i o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich.

Dzisiaj plastik jest uważany za jedno z największych zagrożeń dla otaczającego nas środowiska i to nie tylko ze względu na wieloletni proces rozkładu, ale dlatego, że produkujemy go coraz więcej.

Chociaż przedstawiono setki dowodów naukowych potwierdzające negatywne skutki, jakie wiążą się z plastikiem, wciąż pozostaje tworzywem najintensywniej wytwarzanym na świecie i tym, z którego firmy, przedsiębiorstwa i na koniec większość ludzi najchętniej korzysta.

Nie tylko zwraca się uwagę na szkodliwy wpływ, jaki ma na środowisko i żyjące w nim zwierzęta, ale ostatnio stwierdzono, że niektóre substancje, z których wytwarza się plastik, mogą być zrelacjonowane z występowaniem wielu chorób.

Chcesz być zdrowy? Wyeliminuj plastik!

Ze względu na środowisko, w którym żyjemy, ale też ze względu na nasze zdrowie powinniśmy wszyscy zredukować ilość zanieczyszczeń, które produkujemy. Cały czas pracuje się nad skutecznym sposobem eliminacji ich nadmiaru lub ponownego ich użytku.

Dziś przedstawimy Ci siedem możliwości, które jeżeli chociażby w minimalny sposób zmniejszą zanieczyszczenie środowiska, nasza planeta będzie nam za to wdzięczna.

1. Unikaj kupowania butelek wykonanych z plastiku

Był taki moment w historii, kiedy to bardzo modne stało się posiadanie przy sobie butelki wody określonej marki, co było demonstracją zdrowego stylu życia, jaki się prowadziło. Chociaż nawyk picia wody jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia używanie plastikowych butelek już nie.

Najlepiej do ich transportu zdecydować się na butelki do wielorazowego użytku, które można napełniać tak często, jak to konieczne.

Butelki

Ta alternatywa nie tylko jest bardziej ekonomiczna, ale również wspomoże walkę z zanieczyszczeniem naszej planety.

W tym momencie warto zwrócić uwagę na to, że plastikowe butelki zaleca się ponownie napełniać tylko dwa razy. W przeciwnym wypadku, gdy dalej będziemy używać jedną i tę samą, związki chemiczne, które się w niej znajdują zaczną się rozkładać i mogą szkodliwie wpłynąć na nasze zdrowie.

2. Używaj szklanych naczyń

W wielu miejscach, a nawet w niektórych domach stało się bardzo popularne używanie tekturowych lub plastikowych, jednorazowych szklanek i talerzy. To prawda, że są bardzo praktyczne i nie trzeba ich myć. Jednak już z wszystkim dobrze znanych powodów nie jest to najlepszy wybór szczególnie dla środowiska i może zagrażać poprawnej higienie.

Jeżeli jesteś zwolennikiem jednorazowych naczyń, chyba nie potrzebujesz więcej argumentów, by w końcu zakupić szklane naczynia wielorazowego użytku.

3. Używaj materiałowych toreb na zakupy

Materiałowe torby

Plastik został również wykorzystany do produkcji wszystkim dobrze znanych jednorazowych reklamówek. Zastąpienie ich materiałowymi torbami to jeden z najskuteczniejszych sposobów na eliminację nadmiaru tworzywa sztucznego ze środowiska.

Można zawsze mieć ją przy sobie i w razie niespodziewanych zakupów ograniczymy zużycie tych plastikowych, które cały czas można spotkać w supermarketach.

Wiele przedsiębiorstw już je wprowadziło i prowadzi ożywione kampanie, by przekonać do nich swoich klientów, a głównym argumentem przemawiającym na ich korzyść jest możliwość wykorzystywania jednej dziesiątki razy.

4. Przygotuj domowy kompost

Plastik równie często towarzyszy nam w gospodarstwie domowym. Chyba w każdym domu niepotrzebne odpady przed wyrzuceniem przechowywane są w plastikowych workach na śmiecie.

Choć oddzielanie od siebie odpadów jest bardzo ważnym krokiem, w tej sprawie jest jeszcze dużo do zrobienia.

Na przykład tak zwane odpady organiczne mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji domowego kompostu, który na pewno przyda się w domowym ogrodzie. To również ułatwi prace ludziom, którzy codziennie oddzielają od siebie odpady, które można ponownie użyć.

5. Ponowne wykorzystanie szklanych butelek

Szklane butelki

Wiele produktów zamiast w plastik dziś są pakowane w szklane słoiki, butelki i tym podobne. Pojemniki te można ponownie wykorzystać w gospodarstwie domowym. Zamiast wyrzucać je do śmieci, można użyć wyobraźni i wykorzystać je do ozdobienia mieszkania czy jako praktyczne pojemniki do przechowywania drobiazgów.

6. Używaj metalowych sztućców

Zjawisko często spotykane szczególnie w restauracjach typu fast food i na małych ulicznych straganach. Plastik pod postacią jednorazowych sztućców bardzo szybko zyskał swoich fanów w tych środowiskach.

Z pierwszego punktu widzenia może się to wydawać świetnym, dużo bardziej higienicznym rozwiązaniem, ale prawdą jest, że jest to ogromne, a zupełnie niepotrzebne zanieczyszczenie środowiska.

Aby unikać ich używania, dobrym rozwiązaniem może być posiadanie w torebce łyżeczki lub kompletu swoich osobistych metalowych sztućców.

7. Kobiece produkty do utrzymania higieny intymnej, a plastik

Kobiece produkty higieniczne

Podpaski i tampony to nie jedyne rozwiązanie dla kobiet, które ma na celu pomoc w utrzymaniu higieny intymnej podczas dni menstruacyjnych.

Dziś kobiety mogą zdecydować się na alternatywne sposoby, do których należą ekologiczne podpaski wielokrotnego użytku wykonane z naturalnej bawełny lub kubeczki menstruacyjne.

Chociaż do globalnej poprawy stanu rzeczy i tego, by plastik przestał zanieczyszczać nasze środowisko, trzeba włożyć wiele zbiorowego wysiłku, już zastosowanie tych kilku powyższych wskazówek może poprawić sytuację, chociażby Twojego otoczenia. Spróbuj zacząć już od dziś i zaraź tą ideą swoich najbliższych!