Kubeczek menstruacyjny - 7 faktów

Kubeczki menstruacyjne są wygodne, higieniczne i ekonomiczne. To doskonała alternatywa dla tamponów czy podpasek.
Kubeczek menstruacyjny - 7 faktów

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kubeczek menstruacyjny to doskonała alternatywa dla podpasek czy tamponów, nie tylko ze względu na jego wygodę i bezpieczeństwo, ale także biorąc pod uwagę fakt, że jest to rozwiązanie iście ekonomiczne i  dodatku korzystne dla środowiska naturalnego.

Dlaczego kubeczek menstruacyjny to dobry wybór? Pomyśl przez chwilę, ile tamponów i podpasek musisz kupować każdego roku, od lat nastoletnich aż do okresu menopauzy.

Kubeczek kupujesz za to raz na wiele lat, zaoszczędzasz więc dużo pieniędzy, a w dodatku nie przyczyniasz się do zanieczyszczania środowiska kolejnymi odpadami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

1. Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne mogą całkowicie zastąpić tampony i podpaski. Są to niewielkie przedmioty wykonane najczęściej z silikonu medycznego, które doskonale radzą sobie z krwią menstruacyjną i mogą pozostawać w ciele kobiety nawet do 12 godzin.

Kubeczki menstruacyjne

Niektóre kubeczki są wykonane z lateksu, jeśli jednak jesteś uczulona na ten materiał, możesz wybrać całkowicie bezpieczne kubeczki z silikonu medycznego.

2. Jak używać kubeczka?

Jeśli chodzi o umieszczanie kubeczka wewnątrz pochwy, istnieje kilka różnych technik. Warto więc wypróbować każdą z nich i przećwiczyć wkładanie i wyjmowanie kubeczka, tak aby znaleźć sposób najwygodniejszy i najbezpieczniejszy dla siebie.

Może to zająć trochę czasu, jednak naprawdę warto spróbować. Z czasem nabierzesz wprawy.

Mechanizm działania kubeczka jest inny niż tamponów i podpasek. W przeciwieństwie do tych produktów, kubeczek menstruacyjny nie wchłania krwi, ale zbiera ją w sobie, zapobiegając jej wyciekowi na zewnątrz.

Kubeczek menstruacyjny

Wystarczy umieścić go w pochwie, gdzie może pozostawać nawet przez 8 do 12 godzin, w zależności od jego rozmiaru.

Po tym czasie kubeczek należy wyjąć i opróżnić. Krew należy wylać do toalety, a kubeczek – umyć bieżącą wodą przed ponownym użyciem.

Tak samo jak w przypadku tamponów, przed zaaplikowaniem kubeczka należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć infekcji i dalszych powikłań zdrowotnych.

3. Dlaczego warto zainwestować w kubeczek menstruacyjny?

 • Z jednego kubeczka możesz korzystać nawet przez 10 lat. W przeciwieństwie do tamponów i podpasek jest to bowiem produkt wielokrotnego użytku.
 • Dzięki temu zaoszczędzisz dużo pieniędzy, które zazwyczaj przeznaczasz na zakup artykułów higienicznych, a w dodatku przysłużysz się środowisku, znacznie ograniczając ilość produkowanych odpadów.
 • Kubeczek menstruacyjny ma sporą pojemność. Jeśli cierpisz na bardzo obfite miesiączki i zdarza się, że tampony czy podpaski po prostu przeciekają, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Kubeczek ma bowiem o wiele większą pojemność.
 • Tampony wchłaniają do 5 ml krwi, podpaski do 10 ml, a kubeczek nawet do 30 ml.
 • Kubeczki są wygodne i bezpieczne. Jako że są wykonane z silikonu lub lateksu, bardzo dobrze dostosowują się do kształtu ciała, można w nich więc bezpiecznie uprawiać sport, bez ryzyka, że krew wydostanie się na zewnątrz.
 • Ryzyko infekcji lub reakcji alergicznej jest znikome. W przypadku tamponów i podpasek możliwe są infekcje, a nawet tzw. zespół wstrząsu toksycznego. Jeśli chodzi o kubeczek menstruacyjny, odpowiednio dobrany i przy zachowaniu higieny, jest on całkowicie bezpieczny.

4. Duża oszczędność

Ceny kubeczków wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od rozmiaru, materiału i dodatkowych akcesoriów. Najczęściej kubeczki są sprzedawane w komplecie z pokrowcem, tj. materiałowym woreczkiem.

Kubeczki średniej jakości są w stanie wytrzymać 5 lat intensywnego użytkowania, z kolei kubeczki z wyższej półki to nawet 10 lat korzystania, co w porównaniu z wydatkami na podpaski i tampony jest w dalszym ciągu bardzo ekonomiczną opcją.

5. Łatwe w utrzymaniu

Kubeczek jest wykonany z tworzywa, które łatwo umyć i przechowywać. Oto kilka zasad użytkowania:

Kubeczek menstruacyjny
 • Przed pierwszym użyciem wyjmij kubeczek z pokrowca i wyparz go wrzącą wodą przez 3 do 5 minut. Dzięki temu dokładnie odkazisz kubeczek i usuniesz z niego wszelkie zanieczyszczenia.
 • W czasie okresu należy myć kubeczek po każdym użyciu. Wystarczy zwykła bieżąca woda z kranu.
 • Po miesiączce warto dokładnie umyć kubeczek wodą z mydłem, a następnie umieścić go w pokrowcu. Dołączane do kubeczków woreczki są wykonane z przewiewnego materiału. Przechowuj kubeczek menstruacyjny w suchym i czystym miejscu.

6. Wybierz odpowiedni rozmiar kubeczka

Budowa ciała każdej z nas jest różna i dlatego też musimy wybrać rozmiar kubeczka, który najlepiej sprosta naszym potrzebom. Najmniejsze kubeczki są przeznaczone dla kobiet, które jeszcze nie rodziły, z kolei większe – dla kobiet, które mają już dzieci.

Jak przecież wiadomo po porodzie w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, dlatego też warto wybrać produkt, który dopasuje się do kształtu naszej pochwy. Ponadto przed zakupem można zapoznać się z cechami i różnicami kubeczków i rozpatrzyć wszelkie za i przeciw.

7. Kubeczek nie przeszkadza we współżyciu

Jako, że kubeczek menstruacyjny umieszcza się wewnątrz pochwy, wiele kobiet sądzi, że uniemożliwia to współżycie. Niektóre wyobrażają sobie, że kubeczek zostanie wepchnięty do środka i zaklinuje się wewnątrz ciała, nie jest to jednak możliwe.

Para w łóżku

Dobrze dobrany kubeczek ma bowiem za zadanie dostosować się do kształtu ciała i nie przemieszcza się. Co więcej, partner nawet nie odczuje jego obecności, gdyż kubeczek jest wykonany z miękkiego i elastycznego materiału.

Jak widzisz, kubeczki menstruacyjne to świetna alternatywa dla podpasek i tamponów. Warto więc ułatwić sobie życie i sięgnąć po ten niesamowity produkt.

To może Cię zainteresować ...
Skąd się biorą bóle menstruacyjne? Dowiedz się wszystkiego na ich temat!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Skąd się biorą bóle menstruacyjne? Dowiedz się wszystkiego na ich temat!

Wiele kobiet cierpi na bóle przed i w trakcie miesiączki. Skąd się biorą te bóle i jak sobie z nimi radzić w sposób naturalny, przy pomocy zdrowej ... • Stewart, K., Powell, M., & Greer, R. (2009). An alternative to conventional sanitary protection: Would women use a menstrual cup? Journal of Obstetrics and Gynaecology. https://doi.org/10.1080/01443610802628841
 • Juma, J., Nyothach, E., Laserson, K. F., Oduor, C., Arita, L., Ouma, C., … Phillips-Howard, P. A. (2017). Examining the safety of menstrual cups among rural primary school girls in western Kenya: Observational studies nested in a randomised controlled feasibility study. BMJ Open. https://doi.org/10.1136/bmjopen-2016-015429
 • North, B. B., & Oldham, M. J. (2011). Preclinical, Clinical, and Over-the-Counter Postmarketing Experience with a New Vaginal Cup: Menstrual Collection. Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.1089/jwh.2009.1929
 • McDermott, C., & Sheridan, M. (2015). Staphylococcal toxic shock syndrome caused by tampon use. Case reports in critical care, 2015, 640373. https://doi.org/10.1155/2015/640373

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.