Operacja żylaków endolaserem: na czym polega i jakie są jej zalety?

Obecnie dostępne są różne opcje leczenia żylaków, od środków domowych po operację. Dziś dowiemy się trochę więcej o chirurgii endolaserowej.
Operacja żylaków endolaserem: na czym polega i jakie są jej zalety?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2023

Operacja endolaserem jest zabiegiem leczącym problem żylaków. W tym celu stosuje się urządzenie, za pomocą którego ciepło doprowadza się do wnętrza chorych żył w celu ich uszczelnienia.

Mówi się, że jest skuteczna, mało inwazyjna i nie wymaga hospitalizacji. Ponadto nie ma ryzyka i stosunkowo niewiele skutków ubocznych. Poniżej szczegółowo omówimy tę technikę.

Żylaki: przyczyny i leczenie

Żylaki to nieprawidłowe poszerzenie żył. Chociaż powszechnie obserwuje się je na nogach, pojawiają się również w innych częściach ciała. Pojawiają się na przykład żylaki sromu, a nawet przełyku.

Przyczyną tego problemu jest osłabienie ścian żylnych i zastawek, co skutkuje nieregularnym przepływem krwi w kierunku serca. W ten sposób żyły stają się powiększone i zdeformowane.

Chirurgia endolaserowa
Przed wykonaniem zabiegu zaznacza się żylaki.

Istnieje również kilka czynników ryzyka związanych z pojawieniem się żylaków. Wśród nich znajdziemy następujące:

  • Ciąża
  • Nadwaga lub otyłość
  • Siedzący tryb życia
  • Stanie lub siedzenie przez dłuższy czas
  • Skutki uboczne środków antykoncepcyjnych.
  • Im starszy wiek, tym większe ryzyko
  • Płeć: według badań ten stan występuje częściej u kobiet
  • Czynniki genetyczne

Wbrew temu, w co można wierzyć, badania nie wykazały wyraźnej korelacji między alkoholizmem lub paleniem tytoniu a obecnością żylaków.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Wytyczne, jak zmniejszyć dyskomfort związany z żylakami w lecie

Operacja endolaserem żylaków

Jeśli chodzi o leczenie żylaków, istnieje kilka opcji, od domowych środków po zabiegi kosmetyczne. W tym zakresie wymienia się:

  • Chirurgia (fleboekstrakcja)
  • Skleroterapia
  • Leczenie ultradźwiękami
  • Fale radiowe
  • Stosowanie pończoch uciskowych
  • Zielona glinka
  • Pieprz cayenne m.in

Jako dodatkowa opcja pojawia się operacja endolaserem żylaków. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły lasera diodowego o długości fali od 300 do 600 mikronów.

Działanie endolasera powoduje, że krew przekazuje energię, nie zmieniając jej, do sąsiednich struktur. Po osiągnięciu temperatury 85°C wewnątrz żyły dochodzi do efektu fotokoagulacji, co prowadzi do stopniowego zamykania się żyły i definitywnego rozwiązania problemu żylaków.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak zrobić maść czosnkowo-cytrynową na żylaki

Jak przebiega operacja żylaków endolaserem?

Rozważając poddanie się operacji endolaserowej w celu leczenia żylaków, pacjent powinien udać się na konsultację, aby poznać swój ogólny stan zdrowia. W szczególności jego stan zdrowia powinien ocenić anestezjolog, czyli lekarz odpowiedzialny za znieczulenie.

Nie ma potrzeby żadnego wcześniejszego przygotowania. Procedura składa się z szeregu kroków, które opisano poniżej:

  1. Rysowanie i zaznaczanie żył poddawanych zabiegowi wykonuje się za pomocą dermografu pod kontrolą ultradźwięków.
  2. Znieczulenie miejscowe: na miejsce nakłucia nakłada się lidokainę i pacjent czeka, aż środek zacznie działać.
  3. Wywołanie obrzęku: lekarz oddziela obszar żylny od skóry poprzez wstrzyknięcie soli fizjologicznej do tkanki podskórnej.
  4. Wprowadzenie urządzenia: wykonuje się małe rozwarstwienie w celu wprowadzenia cewnika światłowodowego.
  5. Uwalnianie energii: laser emituje swoją wiązkę do żyły.
  6. Na koniec okluzję sprawdza się za pomocą USG Dopplera.

Te ostatnie kroki powtarza na kolejnych żyłach poddawanych leczeniu. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób otyłych, punkt, w którym znajduje się zwłóknienie, podlega monitorowaniu za pomocą echa dla większego bezpieczeństwa.

Całkowity czas trwania zabiegu wynosi zwykle mniej niż godzinę. Po krótkim okresie rekonwalescencji pacjent wychodzi ze szpitala i może wrócić do codziennych zajęć.

Zalety i korzyści chirurgii endolaserowej

Endolaser Chirurgia żylaków
Operacja endolaserem jest minimalnie inwazyjna.

Operacja endolaserem daje bardzo skuteczne wyniki w leczeniu niewystarczających sektorów żylnych i pomaga w ostatecznej eliminacji leczonych żylaków . W większości przypadków wystarczy jedna sesja zabiegowa.

Jak zaznaczono, jest to zabieg małoinwazyjny, niewymagający hospitalizacji. Dlatego, w przeciwieństwie do konwencjonalnej operacji, nie wykonuje się żadnych nacięć ani szwów ani nie zakłada bandaży.

Ponadto regeneracja następuje natychmiastowo. Zabieg nie wymaga odpoczynku ani nie wpływa na późniejsze codzienne czynności pacjenta, który może od razu wrócić do pracy.

Wreszcie, leczenie endolaserem poprawia hemodynamikę kończyn i pomaga zapobiegać możliwym powikłaniom, które mogą wystąpić w wyniku żylaków, takim jak owrzodzenia lub zakrzepowe zapalenie żył.

Zagrożenia i przeciwwskazania do operacji endolaserem

Jest to nieagresywna procedura, a ponieważ wykonuje się ją w znieczuleniu, jest bezbolesna. Jednak w niektórych przypadkach, bardzo nielicznych, może wystąpić lekka nadwrażliwość oraz zasinienie, które znika po krótkim czasie.

Obecnie można ją stosować na wszystkie rodzaje żylaków, nawet u osób, które wcześniej przeszły operację z powodu tego problemu. Jednak jest szczególnie polecana przy niewydolności ujścia żyły odpiszczelowej.

Operacja endolaserem nie wiąże się z dużym ryzykiem, o ile jest wykonywana przez profesjonalistę (doświadczonego w posługiwaniu się tą techniką) i odbywa się w odpowiednich warunkach.

Problem wymagający kompleksowej pielęgnacji

Żylaki można leczyć różnymi procedurami, które są dość skuteczne. Po uszczelnieniu żyła staje się niefunkcjonalna. Ponieważ jednak układ żylny jest bardzo złożony, możliwe jest, że nawet po operacji mogą wystąpić nieprzewidziane konsekwencje.

W związku z tym musimy mieć świadomość, że zabiegi likwidują żylaki istniejące w danym momencie. Jednak szczególnie u osób z predyspozycjami do tego schorzenia problem może pojawić się ponownie w innych okolicach – czyli w żyłach, które nie zostały wcześniej dotknięte.

Dlatego z jednej strony duże znaczenie ma dopełnienie działań następczych po interwencji. A z drugiej strony wskazane jest podjęcie pewnych środków zapobiegających nawrotom. Wśród nich zaleca się między innymi regularne ćwiczenia, przestrzeganie zdrowej diety, unikanie nadwagi, noszenie pończoch uciskowych i unikanie ciasnych ubrań, a także butów na wysokim obcasie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ahumada M, Vioque J. Prevalencia de varices en adultos y factores asociados. Medicina Clínica. 2004; 123(17): 647-651.
  • Espinóla C, Bernal M, Aucejo M, Villalba J. Prevalencia de varices en miembros inferiores en el personal del Hospital de Clínicas. Rev Chil Cir. 2007;  59(5): 342-347.
  • Silva M, Vallejo J, Castrillón R, Calero A, Sañaicela G, Orellana P. Estudio clínico comparativo de los efectos indeseables de los anticonceptivos orales. Rev Fac Cien Med (Quito). 2017; 22(1): 33-35.
  • Sánchez B, Moreno M, Soriano P, et al. Tratamiento estético de las várices mediante esclerosis y escleromicrocirugía. Rev Mex Angiol. 2006; 34(2): 63-69.
  • Martínez Sanz R, De la Lana R, Marinero González A. Láser endovenoso: tratamiento de las varices por termoesclerosis. Revista Española de Investigaciones Quirúrgicas. 2005; 3(2): 79-82.
  • Vásquez R. Varices y sus complicaciones. Bol. Hosp. San Juan de Dios. 1983; 30(2): 108-111.
  • Martinessi V, Sánchez Carpio C, Dibenedetto N, Canavoso L, Gerónimo S. Insuficiencia ostial de la safena interna: tratamiento ambulatorio mediante ligadura con preservación de la safena in situ. Rev. Fac. Cienc. Méd. 2007; 64(2): 34-39.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.