Siedzący tryb życia u kobiet po przejściu na emeryturę

Czy wiesz, że według badań kobiety są bardziej podatne na siedzący tryb życia po przejściu na emeryturę? Czytaj dalej i dowiedz się więcej o wynikach tego fińskiego badania.
Siedzący tryb życia u kobiet po przejściu na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób ma wrażenie, że po przejściu na emeryturę ludzie podejmują bardziej siedzący tryb życia, ponieważ nie muszą chodzić do pracy lub wykonywać pewnych zadań związanych z posiadaniem pracy. Siedzący tryb życia u kobiet to zagadnienie zasługujące na osobny artykuł.

Aby zebrać obiektywne dowody w tym zakresie, zespół medyczny z Uniwersytetu w Turku (Finlandia) przeprowadził w tej sprawie badania naukowe. Celem było poznanie czasu siedzącego przed i po przejściu na emeryturę, porównując, czy te wartości różnią się w zależności od płci i zawodu.

Po obserwacjach przeprowadzonych w ciągu roku na prawie 500 uczestnikach stwierdzono, że siedzący tryb życia u kobiet się zintensyfikował, natomiast u mężczyzn pozostał na wysokim poziomie.

Jest to coś, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby zwiększość aktywności u emerytów. To z kolei może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób i zaburzeń związanych z siedzącym trybem życia.

Siedzący tryb życia u kobiet przed i po przejściu na emeryturę

Eksperci definiują siedzący tryb życia jako zachowanie o niskim wydatku energii, które ma miejsce podczas czuwania, czy to podczas siedzenia, leżenia lub odpoczywania, oglądania telewizji, słuchania muzyki, przebywania przed komputerem lub czytania.

Według różnych badań w ostatnich dziesięcioleciach na świecie nastąpił wzrost siedzącego trybu życia. Wynika to z technologii związanej z pracą, z pracą w domu i dojazdami, a także z wybieranym przez osoby wypoczynkiem.

Siedzący tryb życia jest bardziej popularny w krajach zachodnich. Według badań, które to opisują, ma tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem, po przejściu na emeryturę.

Siedzący tryb życia u kobiet

Jak zrealizowano badanie?

W badaniach Suorsa i wsp. opublikowanych w czasopiśmie Journals of Gerontology w 2019 r, autorzy wyszli z założenia, że ​​przeprowadzono badania nad siedzącym trybem życia, ale większość z nich jest zgłaszana samodzielnie.

Oznacza to, że sami ankietowani dostarczają informacji. Jednak dane mogą być niewiarygodne, podlegać modyfikacji i stronniczości informacyjnej, ponieważ dana osoba może nie pamiętać lub powiedzieć coś dla wygody.

Aby uniknąć takiego problemu, naukowcy zwrócili się do zasobów technologicznych, aby dokonać dokładnych, a także obiektywnych pomiarów. W tym celu wykorzystano akcelerometry, które uczestnicy zakładali na nadgarstki.

Ostateczna próba składała się z 478 osób, pracowników sektora publicznego, emerytów w latach 2016-2019, którzy wcześniej uczestniczyli w badaniu dotyczącym osób starszych w Finlandii (FIREA). Skontaktowano się z nimi przed przewidywaną datą przejścia na emeryturę. Osoby, które zgodziły się na udział, zostały uzupełnione kwestionariuszami i pomiarami akcelerometru.

Jakie były wyniki?

Dane z akcelerometru zostały pobrane przez wspomniane urządzenie przed i po przejściu na emeryturę w odstępie jednego roku. Wśród głównych wyników badania wyróżniają się poniższe dane:

  • Większość stanowiły kobiety (85%), które pracowały w zawodach fizycznych (67%).
  • Średni wiek emerytalny wynosił 63,2 lat.
  • Średni czas czuwania wynosił 16,1 godzin przed i 15,7 godzin po przejściu na emeryturę. Dlatego nastąpił wzrost godzin snu.
  • W życiu zawodowym siedzący tryb życia u kobiet wynosił średnio 8 godzin i 10 minut dziennie.
  • Kobiety były mniej aktywne po przejściu na emeryturę, aktywność wynosiła średnio 29 minut.
  • Chociaż czas siedzący był krótszy u kobiet wykonujących zawody manualne, wykazywały one większy wzrost braku aktywności po przejściu na emeryturę (63 minuty).
  • Przed przejściem na emeryturę dzienny czas siedzący mężczyzn był prawie o dwie godziny dłuższy niż kobiet. Jednak mężczyźni nie wykazywali żadnych zmian po przejściu na emeryturę.

Bardziej siedzący tryb życia u kobiet po przejściu na emeryturę – sedno badania

Jest to pierwsze badanie, w którym analizowane są zmiany w harmonogramach osób, mierzone w sposób obiektywny. Wyniki potwierdzają inne wcześniejsze rezultaty. Ponieważ prawdą jest, że siedzący tryb życia zwiększa się po przejściu na emeryturę. Jenak jak się okazuje, wskaźnik nie jest to taki sam dla wszystkich.

Jak zaobserwowano, można powiedzieć, że przeciętnie mężczyźni są ogólnie mniej aktywni. Kobiety z kolei po przejściu na emeryturę stają się bardziej pasywne. Naukowcy sugerują, że pomiary należy wykonywać z innymi grupami badanych. Co więcej, uważają, że istnieje możliwość manipulowania wyników. Dlatego należy do nich podchodzić z dozą dystansu.

Dlaczego powinniśmy aktywować się na starość?

Wnioski te można traktować jako sygnał alarmowy. Dlaczego? Otóż zagrożenia związane z siedzącym trybem życia są liczne. Wiążą się one z różnymi zaburzeniami zdrowotnymi, takimi jak:

  • Otyłość.
  • Wzrost poziomu cholesterolu we krwi.
  • Osłabienie i utrata masy mięśniowej (sarkopenia).
  • Cukrzyca.
  • Choroby kardiometaboliczne.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza.

Dlatego po przejściu na emeryturę musimy jeszcze bardziej dbać o aktywny styl życia. Pomoże to zmniejszyć ryzyko chorób i powikłań. Siedzący tryb życia można pokonać przy odrobinie siły woli. Zysk jest ogromny a każdy wysiłek się opłaca.

Siłownia

Jak przejść na emeryturę aktywnie?

Aby mieć aktywną emeryturę trzeba zacząć od zredukowania liczby godzin, które przeznaczamy na nieaktywny wypoczynek. Odnosi się to do oglądania telewizji lub surfowania po Internecie, korzystania z tabletu, telefonu czy komputera.

Z drugiej strony istnieją różne ćwiczenia dla seniorów, które można wykonywać w domu. Należy zauważyć, że aktywność fizyczna osób starszych jest dostosowana pod względem wysiłku i obciążenia. Podobnie, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające powinny być dostosowane dla różnych obszarów ciała.

Zaleca się również zastąpienie czynności siedzących innymi, które wymagają dodatkowego spalania kalorii. Alternatywą są zajęcia taneczne. Korzyści płynące z tańca są różnorodne, zarówno pod względem fizycznym, jak i społecznym.

Inną opcją jest wstąpienie do klubów i stowarzyszeń. Chociaż w niektórych przypadkach nie są to zajęcia bardzo dynamiczne, sam fakt konieczności poruszania się (najlepiej pieszo) oznacza wyjście z domu. To z kolei niweluje siedzący tryb życia u kobiet i u mężczyzn.

Siedzący tryb życia u kobiet po przejściu na emeryturę – można to zmienić

Emerytura może być trudnym czasem. Dla niektórych nawet traumatycznym. w ciągu życia nauczyliśmy się pracować i być zawsze zajętymi. Ale nie nauczono nas, co robić, gdy nadejdzie czas spędzany samotnie w domu.

Większość ludzi ma hobby, które ich relaksuje. To właśnie nim wypełniają godziny spędzone wcześniej w pracy. Jednak wiele z tych czynności nie wymaga wysiłku fizycznego.

W konsekwencji, jak to bywa w innych momentach życia, po przejściu na emeryturę nadszedł czas na wymyślenie siebie na nowo. Wszystko po to, aby kontynuować. Kobiety, które po przejściu na emeryturę prowadzą bardziej siedzący tryb życia, mogą poprawić swoje samopoczucie i jakość życia dzięki niewielkim aktywnym zmianom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bellettiere J, Healy GN, LaMonte MJ, et al. Sedentary behavior and prevalent diabetes in 6,166 older women: the objective physical activity and cardiovascular health study. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2018; 74: 387 – 395.
  • de Rezende LF, Rey López JP, Matsudo VK, do Carmo LO. Sedentary behavior and health outcomes among older adults: a systematic review. BMC Public Health. 2014; 14: doi:10.1186/1471-2458-14-333.
  • Ekelund U, Steene-Johannessen J, Brown WJ, et al.; Lancet Physical Activity Series 2 Executive Committee; Lancet Sedentary Behaviour Working Group. Does physical activity attenuate, or even eliminate, the detrimental association of sitting time with mortality? A harmonised meta-analysis of data from more than 1 million men and women. Lancet. 2016;388:1302– 1310. doi:10.1016/S0140-6736(16)30370-1
  • Leskinen T, Pulakka A, Heinonen OJ, et al. Changes in non-occupational sedentary behaviours across the retirement transition: the Finnish Retirement and Aging (FIREA) study. J Epidemiol Community Health. 2018; 72: 695–701.
  • Powell C, Herring MP, Dowd KP, Donnelly AE, Carson BP. The cross-sectional associations between objectively measured sedentary time and cardiometabolic health markers in adults—a systematic review with meta-analysis component. Obes Rev. 2018; 19: 381–395.
  • Stenholm S, Pulakka A, Kawachi I, et al. Changes in physical activity during transition to retirement: a cohort study. Int J Behav Nutr Phys Act. 2016; 13: doi:10.1186/s12966-016-0375-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.