Żylaki - jak zmniejszyć dyskomfort, który powodują latem?

Wraz z nadejściem upału dyskomfort, który powodują żylaki, zdecydowanie się nasila. Co możemy zrobić, aby cieszyć się wakacjami bez bólu?
Żylaki - jak zmniejszyć dyskomfort, który powodują latem?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jeśli cierpisz na żylaki lub przewlekłą niewydolność żylną, z pewnością wiesz, że przy wysokich temperaturach dyskomfort jest większy. Ucisk, ból i zmęczenie, które powodują żylaki, rosną wraz z nadejściem lata. Hiszpańskie Towarzystwo Angiologii i Chirurgii Naczyniowej (SEACV) oferuje nam kilka prostych i ważnych wskazówek, które mogą pomóc nam poprawić jakość życia i cieszyć się bardziej zrelaksowanym latem, jeśli cierpimy na żylaki.

Jesteśmy pewni, że te informacje będą dla Ciebie przydatne.

Żylaki latem – silny dyskomfort

Szpital Ramón y Cajal w Madrycie (Hiszpania) donosi, że chociaż pochodzenie żylaków ma bardzo wyraźny składnik genetyczny, czasami czynniki takie jak otyłość lub siedzący tryb życia mogą również sprzyjać ich pojawieniu się.

Jednak wraz z nadejściem lata i wzrostem temperatur każdy, kto cierpi na niewydolność żylną, może doświadczyć szeregu zmian, które warto wziąć pod uwagę, aby podjąć środki ostrożności:

  • Żyły się rozszerzają.
  • Zwiększenie retencji płynów.
  • Zwiększony nacisk i ból.
  • Zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepu.
  • Zwiększony ból stóp i obrzęk kostek.

Przeczytaj również: Ćwicz i pozbądź się żylaków

Trzeba bardzo jasno powiedzieć, że w kwestii żylaków nie ma cudów. Dzięki ćwiczeniom i szczegółowym wskazówkom możemy poprawić swoje samopoczucie, ale problem zazwyczaj nie jest łatwy do rozwiązania, chyba że poddamy się operacji.

Pamiętaj też, że żylaki to nie tylko problem estetyczny: to wynik nieprawidłowego działania zastawek żył w nogach. Rozszerzają się, wydłużają, a przepływ krwi staje się wolniejszy. Dlatego zawsze sprawdzaj stan swoich żylaków u swojego lekarza, zażywaj przepisane leki, a latem zastosuj w praktyce te proste wskazówki, które z pewnością będą bardzo przydatne.

Jak zadbać o żylaki latem

Z czasopisma medycznego “Lekarze i pacjenci” proponujemy kilka ciekawych strategii napisanych przez Hiszpański Oddział Flebologii (CEF) i Hiszpańskie Towarzystwo Angiologii i Chirurgii Naczyniowej, o których mowa powyżej. Zwróć więc uwagę na te proste wskazówki:

1. Unikaj bezpośrednich źródeł ciepła

Para opala się na molo

Wiemy, że kiedy nadchodzi lato, uwielbiasz wylegiwać się na plaży lub w basenie i pozwolić, aby słońce trochę ogrzało Twoje nogi. Musimy być bardzo ostrożni, ponieważ wysokie temperatury sprzyjają rozszerzaniu się żylaków i problem się pogłębia. Pamiętaj o tych wymiarach:

  • Opalaj się w mniej upalnych godzinach (przed 10 rano i w ostatnich godzinach dnia).
  • Jeśli wystawiasz się na słońce w godzinach centralnych (co nie byłoby wskazane w takich przypadkach), nałóż krem przeciwsłoneczny na nogi i kąp się w chłodnej wodzie co 15-20 minut.
  • Lekarze ostrzegają nas, że jeśli mamy żylaki, najlepiej unikać wszelkich źródeł ciepła. Warto pamiętać, że np. depilacja woskiem nie byłaby odpowiednia.

2. Poruszaj nogami na żylaki latem

  • Spaceruj po piasku w mniej słonecznych godzinach. Piasek reaktywuje nasze krążenie i jest bardzo zdrowy.
  • Jeśli wybierasz się w długą podróż samochodem, pociągiem lub samolotem, powinieneś wiedzieć, że te sytuacje unieruchomienia pogarszają niewydolność żylną.
  • Poruszaj się w miarę możliwości, noś pończochy uciskowe, wykonuj masaż w górę od łydek do kolan i poruszaj kostkami w kółko.
  • Chodź boso wzdłuż brzegu morza: woda wywołuje odpowiednie skurcze żylne.
  • Ćwicz pływanie, odczujesz ogromną ulgę przy każdym ćwiczeniu w wodzie, a także wspomożesz powrót żylny.

3. Wygodne buty i ubrania

Łydki
  • Brak obcisłych spodni. Najlepsze są sarongi, długie bawełniane sukienki, które są fajne i mogą również chronić przed słońcem.
  • Zadbaj również o buty, które nosisz: jeśli mają obcas wyższy niż 4 centymetry, powierzchnia podparcia stopy jest zmniejszona, a tym samym uniemożliwia odpowiedni powrót żylny.
  • Unikaj ciasnych skarpetek lub kolanówek, a jeśli zajdzie taka potrzeba, używaj pończoch terapeutycznych: w każdej chwili mogą przynieść dużą ulgę.

4. Zapobiegaj zaparciom

  • W lecie bardzo często cierpią na zaparcia. W związku z wyjściami, wycieczkami i generalnie zmianą nawyków nasz organizm traci rutynę. Pojawiają się wtedy problemy z pójściem do łazienki.
  • Według lekarzy wszystko to powoduje, że gromadzimy płyny i toksyny, a to z kolei wpływa na nasze żylaki.
  • Pamiętaj, aby pić dużo wody i soków oraz spożywać błonnik i świeże owoce. Lato to taki „niebezpieczny” sezon, w którym nabieramy dodatkowych kilogramów. Unikaj tego.

Stosuj zbilansowaną dietę i nie przejadaj się. Twój organizm na pewno ci za to podziękuje. Podsumowując, aby zapomnieć trochę o naszych żylakach latem, należy unikać źródeł ciepła i korzystać, zwłaszcza z wody morskiej lub basenu, aby w nim ćwiczyć. Znajdziesz wielką ulgę!

To może Cię zainteresować ...
Jak pozbyć się żylaków za pomocą domowych środków zaradczych?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak pozbyć się żylaków za pomocą domowych środków zaradczych?

Chcesz pozbyć się żylaków, stosując wyłącznie naturalne rozwiązania? Koniecznie wypróbuj polecane przez nas naturalne środki lecznicze!



  • Gloviczki, P., Comerota, A. J., Dalsing, M. C., Eklof, B. G., Gillespie, D. L., Gloviczki, M. L., … Wakefield, T. W. (2011). The care of patients with varicose veins and associated chronic venous diseases: Clinical practice guidelines of the Society for Vascular Surgery and the American Venous Forum. Journal of Vascular Surgery. https://doi.org/10.1016/j.jvs.2011.01.079
  • del Rio Solá, L., Aceves, M., Dueñas, A. I., González-Fajardo, J. A., Vaquero, C., Sanchez Crespo, M., & García-Rodríguez, C. (2009). Varicose Veins Show Enhanced Chemokine Expression. European Journal of Vascular and Endovascular Surgery. https://doi.org/10.1016/j.ejvs.2009.07.021
  • Sprague, A. H., & Khalil, R. A. (2009). Inflammatory cytokines in vascular dysfunction and vascular disease. Biochemical Pharmacology. https://doi.org/10.1016/j.bcp.2009.04.029

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.