Niewygodne buty? Poznaj 12 trików

Jeśli kupiłaś właśnie wymarzone buty, ale z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie w nich chodzić, gdyż wywołują ból i dyskomfort, nie poddawaj się! Kilka prostych trików może wystarczyć, by buty stały się wygodniejsze.
Niewygodne buty? Poznaj 12 trików

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Buty to słabość wielu z nas – w naszych szafach pełno jest obuwia o wszystkich możliwych kolorach, kształtach i wysokości. Co jednak zrobić, gdy wymarzona para butów okazuje się tak niewygodna, że nie jesteśmy w stanie w nich chodzić, ani nawet stać? Bez obaw, nie musisz oddawać ich do sklepu! Najpierw wypróbuj kilka trików, które mogą pomóc Ci rozwiązać dany problem.

Buty, które wywołują ból i dyskomfort to nie koniec świata. Czasami wystarczy domowy prosty sposób, by przestały nas obcierać czy lepiej dostosowały się do kształtu stopy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie czytaj dalej i poznaj 12 trików na niewygodne obuwie.

Niewygodne buty to bardzo ogólny termin, a zawiera się w nim cała lista niedogodności wywoływanych przez źle dobrane obuwie. Ucisk, obtarcia, odciski, bóle podeszwy… Czasami nie jesteśmy w stanie zidentyfikować problemu, aż nie będziemy zmuszone wytrzymać w danych butach wystarczająco długo.

Na szczęście domowe sposoby na niewygodne buty obejmują całą gamę działań: od rozciągania po dostosowanie buta do kształtu nogi. Koniec z wracaniem do domu na bosaka! Już za chwilę Twoja znienawidzona para butów stanie się Twoją ulubioną.

1. Załóż dwie pary skarpetek

Jeśli Twoje buty są tylko odrobinę za ciasne i przez to niewygodne, rozwiązaniem jest założenie dwóch par skarpetek. Wystarczy kilkanaście minut dziennie noszenia niewygodnego obuwia w dwóch parach cienkich skarpetek, a po kilku dniach materiał rozciągnie się, a dana para będzie gotowa do wyjścia.

2. Rozciągnij buty… w zamrażarce!

Jeśli dana para jest za mała lub zbyt ciasna, jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów jest rozciągnięcie jej w zamrażarce. Co należy zrobić? Napełnij plastikową torebkę wodą i włóż ją do buta. Obuwie umieść w zamrażarce na cały dzień. Gdy woda zamarznie, automatycznie zwiększy swoją objętość i rozciągnie obuwie od środka.

Torebka z wodą

3. Wykorzystaj lakier do włosów

Jeśli Twoja stopa ślizga się wewnątrz buta, koniecznie wypróbuj sposób z lakierem do włosów. Spryskaj wnętrze buta niewielką ilością lakieru i szybko włóż stopę do środka. Jest to sposób szczególnie pomocny w przypadku butów na wysokim obcasie i butów z odkrytymi palcami.

4. Dodatkowa wkładka do butów

Klasyczny sposobem na buty, które mają tendencję do rozciągania się lub po prostu są za duże, jest włożenie do środka dodatkowej wkładki. Wkładki do butów kupisz w sklepie, możesz przygotować je także sama, wycinając odpowiedni kształt z kawałka materiału, na przykład filcu czy gąbki.

W kryzysowej sytuacji możesz także wykorzystać… wkładkę higieniczną. Być może wygląda to nieco dziwnie, ale może sprawdzić się doskonale, kiedy dyskomfort i ból stają się nie do zniesienia, a my nie mamy pod ręką niczego lepszego. Jak to mówią – potrzeba matką wynalazków!

5. Dezodorant w sztyfcie, by uniknąć obtarć

Jeśli któryś z butów obciera lub uciska Cię w danym miejscu, możesz posmarować dany obszar zwykłym dezodorantem w sztyfcie. Ochroni to Twoją skórę przed otarciami i odciskami. Koniecznie spróbuj, bo ten sposób naprawdę działa.

6. Rozciąganie butów za pomocą suszarki

Omówiliśmy już sposób rozciągania butów w zamrażalce. Kolejna metoda będzie z kolei wykorzystywać ciepło emitowane przez suszarkę. Gorące powietrze to czynnik doskonale rozciągający zwłaszcza skórzane obuwie, które później idealnie dopasuje się do Twojej stopy.

Suszarka na buty

Załóż na stopy grube skarpetki, a następnie włóż je w daną parę skórzanych butów. Włącz suszarkę i skieruj strumień powietrza na obuwie. Nagrzewaj materiał przez 5 do 10 minut. Gotowe!

7. Obklej buty taśmą lub plastrem

Plaster samoprzylepny jest niezastąpiony, jeśli chcesz uniknąć obtarć i odcisków. W zależności od modelu i kształtu obuwia, przygotuj odpowiednio wycięte paseczki plastra i dokładnie przyklej je do wnętrza buta. Zwróć uwagę na te miejsca, w których najczęściej obciera Cię dana para.

Wkładki na odciski

8. Zbyt śliska podeszwa? Wypróbuj papier ścierny

Wystarczy mały kawałek papieru ściernego, aby znacznie poprawić przyczepność Twoich butów, jeśli ich podeszwa była do tej pory zbyt śliska. Energicznie potrzyj podeszwę, a chodzenie w danej parze butów nie będzie się już wiązało z ryzykiem poślizgnięcia.

Przeczytaj również: Jak wyleczyć ból podeszwy stopy?

9. Sposób na niewygodne klapki i japonki

Japonki wykonane z tworzywa sztucznego bardzo często wywołują obtarcia, odparzenia i odciski. Aby uniknąć tych bolesnych dolegliwości, możesz wykorzystać niewielkie kawałki materiału do pokrycia gumowych czy plastikowych pasków.

Japonki

Nie tylko pomoże Ci się to ustrzec przed otarciami i odparzeniami, ale także nada Twoim japonkom wyjątkowego stylu. To proste, a naprawdę efektowne!

10. Zainwestuj w silikonowe osłonki

W uniknięciu bolesnych bąbli i odcisków pomogą Ci powszechnie dostępne w wielu sklepach silikonowe wkładki i plastry. Są to samoprzylepne i bardzo trwałe osłonki wykonane z silikonu, o różnych kształtach i rozmiarach, które pozwalają na dostosowanie ich do danego modelu buta oraz kształtu stopy.

11. Gazeta nasączana alkoholem

Jeśli obuwie jest zbyt sztywne i uciska Twoje stopy, wykorzystaj rozciągające i zmiękczające działanie alkoholu. Nasącz alkoholem stare gazety i wepchnij je do wnętrza buta. Pozostaw na kilka dni, aż alkohol wyparuje. Teraz Twoje buty powinny idealnie pasować!

12. Posmaruj stopę wazeliną

Wazelina to uniwersalny produkt, który ochroni Twoją skórę przed otarciami i tworzeniem się odcisków. Wystarczy posmarować dany obszar stopy odrobiną wazeliny, a but nie powinien Cię więcej obcierać.

Czy teraz wiesz już, co zrobić, aby Twoje buty nie sprawiały Ci bólu i nie wywoływały niepotrzebnego dyskomfortu? Koniecznie wypróbuj kilka z naszych porad i ciesz się swoimi ulubionymi butami na co dzień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Foot Health. (n.d.) apma.org/learn/FootHealthList.cfm?navItemNumber=498
  • Heel pain (plantar fasciitis). (n.d.). foothealthfacts.org/conditions/heel-pain-(plantar-fasciitis)
  • Heel pain (plantar fasciitis). (n.d.).mydoctor.kaiserpermanente.org/ncal/mdo/presentation/conditions/conditionpage.jsp?condition=Condition_Heel_Pain.xml

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.