Sposoby na odciski i brodawki na stopach

W usuwaniu odcisków pomagają kąpiele stów w naparze z rumianku, które dodatkowo je odprężają.
Sposoby na odciski i brodawki na stopach

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Choć często są ze sobą mylone, odciski i brodawki to nie ta sama dolegliwość. Odciski najczęściej są spowodowane na przykład noszeniem niewygodnych, nieodpowiednich butów, natomiast brodawki to rezultat zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.

W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak w naturalny i skuteczny sposób pozbyć się odcisków i brodawek na stopach w zależności od charakterystyki przypadku.

Sposoby na odciski

Odciski są swego rodzaju odpowiedzią obronną skóry, polegającą na wytworzeniu grubszej i mniej wrażliwej warstwy wokół punktów ucisku na stopę (głównie jest to obszar wokół pięty, palców i gdzie występują kości).

Niektóre odciski mogą być bolesne, inne nie, jednak tak czy inaczej, lepiej je usunąć, chociażby ze względów estetycznych lub by w przyszłości nie przysporzyły niepotrzebnych problemów.

Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest umieszczenie stóp w gorącej wodzie, co ma na celu zmiękczenie skóry, a później można zacząć ich usuwanie pumeksem. Czynność tę należy powtarzać dwa razy w tygodniu.

Co więcej, jeżeli chcesz, możesz przetrzeć dotknięte miejsca czerwoną cebulą zaraz przed położeniem się spać.

Okłady z cebuli i octu na odciski

Składniki:

 • dwa plastry cebuli
 • ocet winny

Sposób przygotowania:

Proces rozpocząć należy od zanurzenia cebuli w occie, a następnie zaaplikować na miejsce, w którym znajduje się odcisk. Następnie stopę owinąć folią i ubrać skarpetkę.

Stopa

Pozostawić do działania całą noc, a następnego dnia użyć pumeksu.

Sposób z pokrzywą

Składniki:

 • garść kwiatów i łodygi rośliny
 • odrobina wody

Sposób przygotowania:

Na początek należy dokładnie rozdrobnić pokrzywę w celu uwolnienia z niej wszystkich soków. Następnie należy wymieszać wszystko z wodą i użyć blendera do dokładnego połączenia składników.

Otrzymany preparat należy nakładać na odciski kilka razy dzienne i pozostawiać go aż do całkowitego wyschnięcia bez spłukiwania. Do przygotowania podobnej mieszanki można użyć również nagietka lub margaretki.

Sposób z mlekiem lub sokiem z fig

Figa świetnie nadaje się do naturalnego usuwania odcisków i modzeli. W jaki sposób? Najskuteczniejszy jest sok lub mleko z nich przygotowane. Wystarczy ścisnąć owoc i kilka kropli płynu umieścić w centrum odcisku.

Do podobnego zabiegu można wykorzystać także cytrynę. Kwas cytrynowy jest również bardzo skuteczny przy walce z podobnymi dolegliwościami.

Niektóre osoby wcierają plasterek cytryny w pożądane miejsce, owijają stopę bandażem i zakładają skarpetkę w ten sposób umożliwiając działanie cytryny przez cały dzień lub noc.

Sposób na odciski z rumiankiem

Rumianek swoją popularność zyskał, dzięki wielu leczniczym właściwościom. Jedną z nich jest skuteczna pomoc przy walce z odciskami. Najlepiej wykorzystać go przygotowując napar.

Składniki:

 • 4 łyżki kwiatów rośliny
 • 1 litr wody

Sposób przygotowania:

Umieścić kwiaty rumianku w wodzie i gotować przez 15 minut. Po upływie zalecanego czasu przykryć napar i odczekać do ostygnięcia. Preparat wlać do miski i uzupełnić większą ilością wody. Umieścić nogi i moczyć je aż do momentu całkowitego schłodzenia naparu.

Moczenie stóp

Preparat z rumianku zmiękczy skórę, a po jego zastosowaniu można użyć pumeksu, by uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Okłady na odciski ze szpinaku

Szpinak nie tylko jest bardzo zdrowy i doda nam siły, ale i pomoże w razie problemów z odciskami.

Składniki:

 • 40 g przemytego szpinaku

Sposób przygotowania:

Szpinak dokładnie rozgnieść i umieścić na bandażu. Następnie zawinąć miejsce, gdzie pojawiły się odciski i pozostawić do działania na 20 minut.

Odciski, a zadbane stopy

Stosować na noc i powtarzać każdego dnia.

Sposoby na brodawki

Przyczyną powstawania brodawek jest zarażenie ludzkim wirusem brodawczaka (HPV). Złapać go jest bardzo łatwo, dlatego należy wykazać się szczególną ostrożnością.

Brodawki mogą pojawić się  w różnych miejscach ciała jednak te, które występują na stopach, są bardzo bolesne, utrudniają, a czasem uniemożliwiają normalne poruszanie. Oto kilka naturalnych produktów, które pomogą Ci z nimi walczyć:

Czosnek

Jego właściwości przeciwwirusowe i antyseptyczne sprawiają, że idealnie nadaje się on do usuwania brodawek. Wystarczy rozdrobnić jeden ząbek czosnku i nanieść na pożądane miejsce. Stopę zawinąć bandażem i pozostawić do działania na cały dzień.

Wieczorem można zmienić opatrunek i pozostawić do działania na noc.

Aloes

Roślina ta może być stosowana przy wszelkich problemach skórnych. Dziś natomiast poznamy te właściwości, które pozwalają walczyć z brodawkami występującymi na stopach.

Jeżeli hodujesz aloes w domu, wystarczy przeciąć jego liść wzdłuż i wydobyć jego miąższ, a następnie umieścić go w centrum brodawki.

Moczenie stóp jest dobre na odciski

Można również uciąć część liścia i bezpośrednio przyłożyć stroną zawierającą miąższ do chorego miejsca. Pozostawić do działania na około 2 godziny.

Sposób z octem jabłkowym

Zarówno gdy mamy odciski, jak i w wypadku brodawek, ocet jabłkowy świetnie sprawdza się przy ich zwalczaniu. Leczenie zawsze powinno odbywać się wieczorem przed spaniem.

Wystarczy zamoczyć wacik kosmetyczny w odrobinie octu i przemyć obszar, w którym wystąpiła brodawka. Następnie wacik przymocować plastrem, założyć skarpetkę i pozwolić mu działać przez całą noc.

W godzinach porannych, po przebudzeniu należy usunąć opatrunek i powtórzyć zabieg. Po dwóch tygodniach podobnej terapii rezultaty powinny być zadowalające.

Olejki eteryczne na odciski

Niektóre z olejków mają zdolność do usuwania brodawek ze stóp. Te najbardziej efektywne to:

 • olejek rycynowy
 • naturalny olejek z drzewa herbacianego
 • olejek cytrynowy

Olejki eteryczne są skutecznymi antyseptykami. Wystarczy zastosować kilka kropel i wmasować je w pożądane miejsce. Podobny zabieg powtarzać każdej nocy.

Banan

Jak wiadomo, skórka od banana ma wiele niezwykłych właściwości, również znajduje swoje zastosowanie przy walce z brodawkami. Wszystko dzięki ilościom potasu, który w niej znajdziemy.

Wystarczy wewnętrzną stronę skórki banana przyłożyć do miejsca występowania brodawki każdej nocy przez około dwa tygodnie (każdego dnia zmieniaj skórkę na świeżą).

Imbir

Świeży korzeń imbiru utarty i zmieszany z ziemniakiem może okazać się bardzo skuteczny przy walce z brodawkami.

Imbir i stopy

Składniki:

 • korzeń imbiru
 • ziemniak

Sposób przygotowania:

Przygotowanie preparatu należy rozpocząć od utarcia korzenia imbiru i wymieszania go z wcześniej obranym pokrojonym ziemniakiem tworząc purée. Ziemniak może zostać wcześniej ugotowany, co umożliwi łatwiejsze przygotowanie pasty, jednak wtedy utraci ona swoje cenne soki.

Powstałą masę należy nałożyć na miejsce występowania brodawek, przykryć i pozostawić do działania na całą noc. Na następny dzień powtórzyć zabieg aż do wykorzystania całego produktu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bavinck, J. N. B., Eekhof, J. A. H., & Bruggink, S. C. (2011). Treatments for common and plantar warts. BMJ. https://doi.org/10.1136/bmj.d3119
 • de Planell-Mas, E., Martínez-Garriga, B., Zalacain, A. J., Vinuesa, T., & Viñas, M. (2017). Human papillomaviruses genotyping in plantar warts. Journal of Medical Virology. https://doi.org/10.1002/jmv.24713
 • Vlahovic, T. C., & Khan, M. T. (2016). The Human Papillomavirus and Its Role in Plantar Warts: A Comprehensive Review of Diagnosis and Management. Clinics in Podiatric Medicine and Surgery. https://doi.org/10.1016/j.cpm.2016.02.003
 • Lavrenyuk, T. R., Gerdei, I. F., & Khudyshkin, A. B. (2009). Cosmetic agent for care of face skin, body and hair. Russ.
 • Kenawy, S., Mohammed, G. F., Younes, S., & Elakhras, A. I. (2014). Evaluation of TNF-α serum level in patients with recalcitrant multiple common warts, treated by lipid garlic extract. Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1111/dth.12136
 • Squires, M. J. (2010). Medicinal composition comprising herbal extracts such as topical analgesics. U.S. Pat. Appl. Publ.
 • Ba, H., Ajiaikebaie, & Liao, L. (2003). An ointment for eliminating wart. Faming Zhuanli Shenqing.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.