Wazelina i jej nietypowe zastosowania

Dzięki swojej teksturze i właściwościom wazelina może posłużyć jako awaryjny środek nawilżający lub z powodzeniem można jej używać na przesuszone łokcie czy kolana.
Wazelina i jej nietypowe zastosowania
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wazelina to naturalna, mazista, przezroczysta substancja, która już od wielu lat używana jest do przeróżnych celów również w gospodarstwie domowym. Dzięki swoim właściwościom i substancjom czynnym stała się jednym z preparatów na stałe goszczącym w niejednej kobiecej kosmetyczce.

Dodatkowo, wazelina również ma właściwości zdrowotne i w wielu przypadkach używa się jej jako maści lecznicza.

Na pewno w domu dysponujesz, choć niewielkim pojemnikiem tej substancji i zastanawiasz się jak rozsądnie go spożytkować. Dlatego właśnie dziś w artykule znajdziesz 14 interesujących sposobów na wykorzystanie wazeliny, o których nigdy wcześniej nie słyszałaś!

Do czego może przydać się wazelina?

1. Zabieg pielęgnacyjny dla rzęs

Rzęsy

Jeżeli twoje rzęsy są osłabione i krótkie codziennie przed zaśnięciem wcieraj w nie odrobinę wazeliny. Ten składnik oprócz tego, że pomoże usunąć resztki tuszu, dodatkowo dostarczy składników odżywczych, które wspomogą ich wzrost.

2. Substancja zmiękczająca do stóp

Czy Twoje stopy są suche i spierzchnięte? Zaaplikuj na nie cienką warstwę produktu przed pójściem spać i nałóż na nie skarpetki. Po przebudzeniu Twoje stopy będą dużo gładsze i bardziej nawilżone.

Regularne używanie wazeliny pomoże zmiękczyć uciążliwe modzele i ułatwi usuwanie martwego naskórka.

3. Krem na łokcie i kolana

Suche łokcie

Strefy ciała, które są dużo bardziej narażone na przesuszenie, jak łokcie czy kolana często mają tendencje do ciemnienia. Aby utrzymać ich miękkość, gładkość i nawilżenie warto zamienić tradycyjne balsamy na odrobinę wazeliny i wcierać ją w pożądane miejsca.

4. Wazelina sposobem na skórki

Gładkie i zdrowe skórki to niezbędny warunek do tego, by mieć piękne i wypielęgnowane paznokcie. Codzienne stosowanie wazeliny wzmocni je i pozbawi martwych komórek naskórka.

5. Balsam do ust

Balsam do ust

Dzięki silnym właściwościom nawilżającym wazelina jest jednym z najlepszych zamienników tradycyjnych balsamów do ust. Ponadto, jeżeli połączyć produkt z niewielką ilością cukru pomoże złuszczyć martwy naskórek oraz dodatkowo odżywi usta.

6. Wazelina na plamy z farby do włosów

Jedną z najgorszych rzeczy, która na pewno niejednej z nas się przytrafiła, to pozostałe plamy na skórze twarzy po wcześniejszym farbowaniu włosów. Aby tego uniknąć, wystarczy sporą ilość wazeliny wcierać w miejsca narażone na zabrudzenia zaraz przed zabiegiem.

7. Środek nawilżający

Nawilżenie twarzy

Korzyści wynikające z używania tego produktu jako środka nawilżającego pozwolą zaoszczędzić kilka groszy, a w dodatku nie spowodują żadnych skutków ubocznych. Głęboko wnika ona w komórki skóry i pomaga w zachowaniu jej młodego i elastycznego wyglądu.

Przy regularnym używaniu – wazelina może przyspieszyć produkcję kolagenu, co może okazać się skuteczne przy walce z rozstępami.

8. Działanie wzmacniające

Gdy paznokcie zaczynają się łamać, oznacza to, że brakuje im składników odżywczych i nawilżenia. W takich wypadkach oprócz modyfikacji diety również warto nakładać na nie spore ilości wazeliny.

9. Suche końcówki włosów

Jeżeli końce włosów są suche i zaczynają się łamać, wazelina jest doskonałą substancją nawilżającą, którą śmiało można zastosować. Jej aktywne związki sprzyjają odbudowie zniszczonych włosów w ciągu kilku dni i znacznie poprawią ich wygląd.

10. Krem na blizny

Blizna

Niewielkie blizny zmniejszą swoją widoczność dużo szybciej, jeżeli regularnie będziemy stosować właśnie wazelinę. Jej nawilżające właściwości regenerujące komórki, w znaczny sposób pomogą w ich redukcji.

11. Lśniące buty

Aby odzyskać utracony blask skórzanych lub lakierowanych butów wystarczy użyć odrobiny wazeliny i zaaplikować ją na buty przy użyciu czystej ściereczki.

12. Wazelina po depilacji

Metody usuwania włosków często są bolesne i nieraz generują podrażnienia skóry. Jeżeli chcesz tego uniknąć, nie wahaj się po kolejnej depilacji nasmarować miejsca obfitą ilością wazeliny – zmniejszy ona zaczerwienienie i czułość danej okolicy ciała.

13. Róż do twarzy

Puder nakładany pędzelkiem na twarz

Twój róż się skończył, a Ty nawet się nie zorientowałaś? Jeżeli nie chcesz wychodzić z domu z bladym i zmęczonym odcieniem twarzy, alternatywą może być wymieszanie wazeliny z różową szminką, a następnie można nałożyć na policzki wykonując przy tym delikatny masaż.

14. Wazelina jako cień do powiek

Jeżeli chcesz ożywić kolor swojego cienia do powiek, wystarczy wymieszać go z odrobią wazeliny i będziesz mogła cieszyć się jego nową barwą!

Czy wcześniej słyszałaś o tych niekonwencjonalnych zastosowaniach wazeliny? Teraz gdy już je znasz, nie wahaj się mieć zawsze przy sobie, chociażby niewielki jej pojemniczek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.