Modzele – usuń je domowymi sposobami!

Pumeks pozwala nam usunąć matwy naskórek. Możemy go użyć, tuż po relaksującej kąpieli stóp, lub po innych zabiegach kosmetycznych, aby zwiększyć jego skuteczność.
Modzele – usuń je domowymi sposobami!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Modzele, czyli popularne odciski, najczęściej pojawiają się na skórze dłoni i stóp. Problem ten jest wynikiem nadmiernego tarcia i nacisku stóp lub dłoni – wówczas nasz organizm uruchamia mechanizmy obronne, których zadaniem jest zapobieganie tworzeniu się pęcherzy czy owrzodzenia.

Chociaż z początku modzele nie wywołują żadnego bólu ani innych dolegliwości, z czasem mogą stać się prawdziwą zmorą: sprawiać ból przy każdym kroku oraz utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Jak najskuteczniej usuwać modzele?

Wiele osób popełnia błąd, usiłując zerwać zrogowaciałą skórę odcisku, myśląc, że po usunięciu grubego i przesuszonego naskórka stopy będą wyglądały estetyczniej. Takie postępowanie nie jest jednak zalecane, ponieważ prowadzi do powstania bolesnej, narażonej na infekcje rany.

I tu właśnie pojawia się problem. Postaraj się znaleźć inną alternatywę na pozbycie się odcisków. Pamiętaj jednak, że nie znikają one szybko proces ich leczenia jest dość długi. Będziesz musiała uzbroić się w cierpliwość!

Chociaż istnieje wiele domowych, naturalnych sposobów usuwania modzeli, w przypadku osób cierpiących na cukrzycę i inne schorzenia osłabiające cyrkulację krwi, zalecamy zasięgnąć porady lekarza. Z kolei tym, którzy nie mają żadnych przeciwwskazań, przedstawiamy kilka naturalnych metod zapobiegania odciskom oraz ich leczenia.

Modzele – wskazówki jak naturalnie im zapobiegać oraz jak się ich pozbywać

Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić w celu zapobiegania odciskom oraz pozbycia się ich, jest wybór odpowiedniego obuwia. Pamiętaj, że nie może ono ani uciskać, ani obcierać – po prostu musi być idealnie wygodne!

Zmęczone stopy

Tworzeniu się odcisków sprzyjają zbyt ciasne buty, zwłaszcza na czubkach palców. Dlatego też, jeśli nie zastąpisz niewygodnych butów innymi, bardzo trudno będzie Ci całkowicie pozbyć się modzeli. Idealne obuwie powinno być wygodne. Musi pozwolić skórze stóp oddychać. Staraj się również zawsze do pełnych butów zakładać skarpetki. To ważny detal.

Utrzymuj stopy w czystości i chroń je przed wilgocią. Jeśli doskwiera Ci nadmierne pocenie tej części ciała, używaj odpowiedniego antyperspirantu i noś bawełniane skarpetki.

Po ciężkim dniu przygotuj kąpiel dla stóp. Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą dodasz odrobinę mydła w płynie i zanurzysz w niej stopy na około 10 minut. Od razu poczujesz ulgę!

Naturalne zabiegi, dzięki którym pozbędziesz się modzeli

Na modzele – pumeks

Zanim zastosujesz pumeks, wymocz stopy w ciepłej wodzie przez około 20 minut. Następnie usuwaj modzele pocierając je delikatnie pumeksem. Co jakiś czas dokładnie płucz zarówno pumeks, jak i stopy w celu wyeliminowania drobnych pozostałości będących rezultatem ścierania odcisku.

Pocieraj tak długo, jak uważasz za słuszne – aż całkowicie usuniesz odciski, lecz uważając na to, by nie uszkodzić zdrowego, znajdującego się tuż pod nimi naskórka. Kiedy Twoje stopy przybiorą różową barwę i uznasz, że odcisk zniknął, możesz zakończyć zabieg.

Zabieg czosnkowo-cytrynowy

Zabieg na bazie czosnku i cytryny pomaga usunąć zgromadzone w odcisku martwe komórki naskórka. Dodatkowo obydwa składniki zmiękczają modzele, dzięki czemu łatwiej będzie się ich pozbyć.

Leczenie cytryną i czosnkiem

Przygotuj miksturę z łyżeczki naparu z rumianku zmieszanego z sokiem z cytryny i rozgniecionym ząbkiem czosnku. Nałóż mieszankę na odcisk, pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj letnią wodą.

Soda oczyszczona

Ten tani i łatwo dostępny produkt, jakim jest soda oczyszczona, również okazuje się niezastąpiony w walce z odciskami. Pomaga skutecznie usunąć nawet najbardziej bolesne i uciążliwe modzele.

Wystarczy, że rozpuścisz 3 łyżki sody oczyszczonej w misce z wodą, a następnie zanurzysz w tej mieszance stopy. Mocz je przez około 30 minut.

Zabieg na bazie cebuli, cytryny i soli

Zabieg ten pomaga usunąć bakterie i martwe komórki naskórka, które mogą gromadzić się w odcisku. Cytryna i cebula dogłębnie oczyszczają skórę, jednocześnie zmiękczając ją, dzięki czemu pozbycie się odcisku jest znacznie łatwiejsze. Sól z kolei posiada naturalne właściwości peelingujące.

Cebula

Przygotuj plaster cebuli, skrop go sokiem z cytryny i posyp solą. Następnie przyłóż go do odcisku i przymocuj gazą lub plastrem, tak by przez całą noc się nie odkleił. Powtarzaj zabieg przez kilka dni z rzędu.

Wylecz modzele pomidorem

Innym doskonałym sposobem na zmiękczenie naskórka i usunięcie odcisku jest zastosowanie pomidora, a dokładniej jego czerwonego miąższu, który idealnie zmiękcza zrogowaciały naskórek i ułatwia pozbycie się modzeli.

Bezpośrednio na modzele przyłóż miąższ pomidora. Następnie owiń to miejsce gazą i pozostaw na całą noc. Powtarzaj zabieg co wieczór, tuż przed pójściem spać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.