Jak zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków?

Jak zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żylaki nie tylko wyglądają nieładnie, ale mogą również stanowić oznakę problemów ze strony układu krążenia. Na szczęście możesz zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków stawiając na zdrowe nawyki. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak to zrobić!

Istnieje wiele zdrowych nawyków, które pomogą Ci w naturalny sposób zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków. Chociaż lekarze muszą wykonywać operacje w przypadku najbardziej zaawansowanych przypadków, zazwyczaj można je zminimalizować wprowadzając niewielkie zmiany w swojej codziennej rutynie. Czy Ciebie również dręczy ten problem?

Żylaki to powiększone, powykręcane żyły, które często unoszą się ponad powierzchnię skóry. Mają fioletowy lub niebieskawy kolor i zazwyczaj pojawiają się na nogach i stopach. Niestety nie ma stuprocentowo skutecznej metody, która pozwoliłaby ochronić się przed ich rozwojem.

Jednak istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ich stan się nie pogorszył. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się na co warto zwrócić uwagę.

Nawyki, które pomogą Ci w naturalny sposób zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków

Żylaki są wywoływane złym funkcjonowaniem jednokierunkowych zastawek w naczyniach krwionośnych, które mają za zadanie regulować krążenie krwi. Ponieważ nie są w stanie zwracać krwi do serca w optymalny sposób, żyły zwężają się i zyskują charakterystyczny wygląd.

W rzeczywistości poza wystającymi żyłami może pojawić się dyskomfort innej natury, jak choćby uczucie ciężkości w nogach czy ból lub opuchiznę łydek. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci w naturalny i prosty sposób zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków. Zacznij stosować te nawyki już dziś!

1. Ćwicz i rozciągaj nogi

Kobieta rozciągająca nogi - zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków
Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie w nogach, co pomaga zapobiegać rozwojowi żylaków, a czasami zmniejszać związane z nimi dolegliwości.

Gdy chodzi o naturalne sposoby na zmniejszanie dolegliwości ze strony żylaków, należy przede wszystkim zrezygnować z siedzącego trybu życia. Poświęcenie kilku minut na ćwiczenia i rozciąganie nóg może wspomóc poprawę krążenia.

Co więcej, ten nawyk stanowi klucz do uniknięcia innych schorzeń, które mogą odbić się na zdrowiu Twojego układu krążenia.

Wskazówki:

 • Spędzaj przynajmniej 20 minut dziennie na uprawianiu ćwiczeń fizycznych.
 • Zadbaj o to, aby wykonywać ćwiczenia, które opracowują Twoje nogi i łydki.
 • Rozciągaj mięśnie przed ćwiczeniami.
 • Jeśli wolisz, możesz uprawiać jogę. Pozycje wykonywane podczas jogi przynoszą ogromne korzyści w zakresie poprawy krążenia oraz opracowywania mięśni.

2. Unoś nogi

Aby uzyskać szybką ulgę od bólu i dyskomfortu wywoływanego przez żylaki, unieś nogi ku sufitowi na kilka minut. To proste ćwiczenie wspiera przepływ krwi w dolnych częściach ciała, wspomagając jej powrót do serca.

Wskazówki:

 • Unieś nogi i połóż je na stole lub wyciągnij je ku sufitowi, opierając je na ścianie.
 • Możesz również położyć się na łóżku i unieść nogi, opierając je na trzech lub czterech poduszkach.
 • Pozostaw nogi w uniesionej pozycji przez 15 minut.

3. Unikaj siedzenia przez dłuższy czas

Ból kręgosłupa
Długie okresy bez aktywności znacząco zwiększają zatrzymywanie płynów w nogach, spowalniając krążenie krwi.

Pozostawanie w tej samej pozycji przez dłuższy czas może utrudniać krążenie krwi. Stanie lub siedzenie przez dłuższy czas zwiększa ucisk żył w nogach i sprawia, że krew ma trudności z powrotem do serca. To sprawia, że zaczyna się gromadzić i zwiększa opuchliznę.

Wskazówki:

 • Poruszaj nogami kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza podczas siedzenia przy biurku.
 • Wykonuj ćwiczenia na rozciąganie przynajmniej dwa razy dziennie.
 • Unieś nogi na 15 minut dwa lub trzy razy dziennie.

4. Noś skarpetki uciskowe, aby zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków

Skarpetki uciskowe to bardzo przydatne narzędzie, które pomaga zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków. Używanie ich każdego dnia sprawia, że zastawki żyle będą pozostawały w prawidłowej pozycji i wspomoże krążenie krwi.

W rzeczywistości pomagają zmniejszyć opuchliznę, uczucie pieczenia oraz inne rodzaje dyskomfortu wywoływane przez to schorzenie.

Wskazówki:

 • Noś skarpetki kompresyjne w ciągu dnia. W połączeniu z innymi działaniami pomogą Ci zmniejszyć skurcze w nocy.
 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się jakie skarpetki uciskowe będą dla Ciebie najlepsze: delikatne, średnie, mocne lub bardzo mocne.

5. Bierz zimne kąpiele

Kobieta pod prysznicem
Zimna woda zwiększa zwężanie naczyń krwionośnych w nogach i poprawia krążenie krwi.

Zimne kąpiele to sposób na zwalczanie dolegliwości ze strony żylaków oraz wywoływanych przez nie objawów. Kiedy zakrywasz ciało zimną wodą, naczynia krwionośne zwężają się, co zmniejsza opuchliznę oraz uczucie ciężkości. Co więcej, pomaga zmniejszyć skurcze oraz ogólne uczucie dyskomfortu.

Wskazówki:

 • Jeśli pod koniec dnia odczuwasz ból nóg lub widzisz, że są spuchnięte, weź prysznic używając zimnej wody.
 • Unikaj gorących kąpieli lub spędzania czasu w saunach. Chociaż ciepło wydaje się być relaksujące, w rzeczywistości wywiera negatywny wpływ na osoby z żylakami.

Jeśli chcesz zmniejszyć dolegliwości ze strony żylaków, koniecznie o tym pamiętaj!

Zastawki żył mają tendencję do słabnięcia wraz z wiekiem. Oczywiście nie możesz poradzić zbyt wiele na takie czynniki jak wiek, płeć, czy historia rodzinna. Jednak stosowanie porad zawartych w artykule i przestrzeganie zdrowej diety może zmniejszyć Twoje objawy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.