Maść na żylaki z pieprzem cayenne - jak przygotować?

Maść na żylaki z pieprzem cayenne - jak przygotować?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Żylaki wywołują w wielu przypadkach spory dyskomfort. Są nieestetyczne i powodują między innymi nieprzyjemne uczucie ciężkości nóg. Ale nie martw się niepotrzebnie! Domowej roboty środki mogą skutecznie pomóc Ci w ich leczeniu.

Dlatego też w naszym dzisiejszym artykule postanowiliśmy zaprezentować Ci przepis, który pozwoli Ci samodzielnie przygotować sobie skuteczną maść na żylaki na bazie z pieprzu cayenne.

Czym są żylaki i dlaczego stanowią problem dla zdrowia?

Żylaki to nic innego jak po prostu opuchnięte żyły w nogach. Zjawisko to wynika bezpośrednio z różnego rodzaju nieprawidłowości związanych z krążeniem krwi. Głównym problemem jest jednak niewydolność zastawek żylnych, która utrudnia prawidłowy transport tlenu do serca.

Opisywana przez nas w dzisiejszym artykule maść na żylaki na bazie pieprzu cayenne może pomóc Ci w leczeniu tego stanu chorobowego. Jest ona tania i dość skuteczna w porównaniu z konwencjonalnymi zabiegami medycznymi i chirurgicznymi.

Obecnie na rynku istnieje wiele drogich metod leczenia żylaków. Jednak to w pełni naturalne i tanie rozwiązanie jest również całkiem skuteczne. Co więcej, w wielu wypadkach pozwoli Ci ono na uzyskanie szybko zauważalnych rezultatów! Poprawi wygląd Twoich nóg i wyeliminuje wszelkiego rodzaju bolesne objawy, takie jak ciężkość nóg, skurcze i ból.

Jak możesz przygotować maść na żylaki na bazie pieprzu cayenne?

Wszystko, co musisz zrobić, to na początek kupić pieprz cayenne. Jest on dostępny w praktycznie rzecz biorąc każdym sklepie ze zdrową żywnością. Jedną rzeczą, którą powinieneś jeszcze wiedzieć, jest to, że pieprz cayenne w krajach, takich jak Chile, Meksyk i Wenezuela nazywany jest czerwonym pieprzem.

Pieprz cayenne

Roślina ta służy do nadawania żywności silnie gorzkiego i pikantnego smaku. Cechuje się także korzystnymi dla zdrowia właściwościami pomagającymi poprawić krążenie krwi. Pieprz cayenne wspomaga także procesy wzmacniania ścianek żył, zwiększając w ten sposób krążenie powrotne krwi.

Ponadto właściwości tego pieprzu zapobiegają zjawisku zatrzymania krwi w nogach, eliminując w ten sposób bolesne żylaki.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

 • 2 łyżki stołowe pieprzu cayenne (30 g)
 • ½ szklanki wosku pszczelego (100 g)
 • 1 szklanka oleju migdałowego (250 ml)

Wosk pszczeli i olej migdałowy mają podobne właściwości do pieprzu cayenne. Oprócz działania przeciwzapalnego poprawiają także jędrność skóry oraz elastyczność stawów nóg.

Akcesoria, które mogą Ci się przydać

 • Pojemnik ze szkła
 • Drewniana łyżka
 • Szczelnie zamykany pojemnik

Sposób przygotowania opisywanej maści na żylaki:

 • Najpierw przelej wosk pszczeli do pojemnika i stop go przy użyciu gorącej kąpieli wodnej.
 • Po jego roztopieniu dodaj dwie łyżki stołowe pieprzu cayenne i oleju migdałowego.
 • Zmniejsz teraz moc grzania i zacznij mieszać całość drewnianą łyżką.
 • Po uzyskaniu mieszaniny o jednorodnej konsystencji zdejmij naczynie z ognia i pozostaw na 10 minut w temperaturze pokojowej do ostygnięcia.
 • Przełóż produkt do szczelnie zamkniętego pojemnika, zanim się zestali.

Tak uzyskaną maść należy stosować dwa razy dziennie. Wmasuj ją w swoje nogi przez 10 minut zaraz po przebudzeniu z rana i tuż przed snem. Oprócz tego możesz jej używać za każdym razem, gdy Twoje nogi będą sprawiały wrażenie ciężkich lub gdy zaczniesz uskarżać się na skurcze mięśni.

Tworzenie maści na żylaki

Inne domowej roboty środki i sposoby mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia żylaków są również całkiem przydatnymi rozwiązaniami. Poniżej prezentujemy niektóre z z najbardziej skutecznych:

Ćwiczenia fizyczne

Chodzenie lub bieganie przez co najmniej pół godziny dziennie poprawi Twoje krążenie krwi. Sprzyja to poprawieniu skuteczności powrotnego krążenia żylnego i wzmocnieniu zastawek żył.

Ćwiczenia fizyczne to świetny sposób także na zapobieganie wystąpieniu żylaków w przyszłości. Pamiętaj jednak o tym, aby pić dużo wody, gdy już uprawiasz dowolną formę aktywności fizycznej. Takie postępowanie pomoże Ci w usprawnieniu przepływu krwi w nogach.

Utrata wagi

Musisz także koniecznie poprawić swoją dietę i ogólnie rzecz biorąc nawyki żywieniowe. Tylko wtedy będziesz w stanie zapobiec wystąpieniu u Ciebie żylaków. Nadwaga lub otyłość są czynnikami predysponującymi Cię do rozwoju tej choroby żył.

Utrata wagi

Dieta o zredukowanej zawartości tłuszczu i węglowodanów pomoże Ci osiągnąć ten cel. Jedz po prostu więcej świeżych owoców i warzyw. To pomoże Ci utrzymać zdrowe i w dobrej kondycji ciało, a także zmniejszyć ryzyko pojawienia się żylaków.

Regularne unoszenie nóg

Niektóre typowe objawy, takie jak ból nóg, uczucie ciężkości, mrowienie i skurcze mięśni, mogą wskazywać na problemy z krążeniem żylnym w kończynach dolnych. Ale przeplatanie codziennie wykonywanych czynności z co najmniej 10 minutami biernego podnoszenia nóg pomogą Ci usprawnić krążenie powrotne w żyłach, a co się z tym wiąże, zredukują żylaki.

Przed wstaniem z łóżka możesz także unieść nogi i podeprzeć je na ścianie. Możesz także robić aktywnie ćwiczenia na unoszenie nóg, aby aktywować krążenie krwi w tych kończynach.

Unikanie siedzenia z nogami skrzyżowanymi lub założonymi jedna na drugą

Zawsze pamiętaj o tym, aby unikać siedzenia w jednej pozycji lub stania przez dłuższy czas. Pozycje te wpływają negatywnie na prawidłowy przepływ krwi w nogach i zwiększają niewydolność zastawek żylnych.

Zbyt długie krzyżowanie nóg podczas siedzenia utrudnia optymalne krążenie krwi. Kiedy siadasz, powinieneś ułożyć stopy płasko na podłodze, bez wywierania na nie zbytniego nacisku.

Noszenie luźnego i wygodnego ubrania

Noś luźne ubrania, które nie utrudniają prawidłowego ruchu mięśni nóg. Ciasna odzież, taka jak niektóre rodzaje spodni, nie są zalecane, jeśli masz żylaki. Wynika to z tego, że zbyt obcisłe elementy stroju nie pozwalają na prawidłowe krążenie krwi w nogach i mogą nie dość, że powodować, to jeszcze nasilać już istniejące żylaki.

Wiemy doskonale o tym, że obcisła odzież jest bardzo modna. Musisz jednak pamiętać o tym, że może ona utrudniać prawidłowy przepływ krwi w Twoich nogach. Ważne jest również noszenie luźnej odzieży podczas snu.

Nie wahaj się zastosować zaprezentowanych przez nas prostych wskazówek w praktyce. Zacznij używać tej prostej i taniej maści na żylaki na bazie pieprzu cayenne już od dzisiaj!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.