Leczenie żylaków za pomocą mikropiany

Leczenie żylaków mikropianą to jedna z najchętniej stosowanych obecnie opcji. Na czym polega? Jakie niesie ze sobą ryzyko?
Leczenie żylaków za pomocą mikropiany

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy wiesz na czym polega leczenie żylaków mikropianą? Żylaki to problem zdrowotny i kosmetyczny. To niebieskie lub fioletowe napuchnięte żyłki.

Na szczęście istnieją obecnie kuracje, które są w stanie je zminimalizować. Należy do nich popularna ze względu na swoją prostotę i skuteczność mikropiana. Na czym polega ten rodzaj terapii? Jak się go przeprowadza? Dowiedz się więcej.

Żylaki

Żylaki są objawem niewydolności żył. Na nogach wyglądają jak napuchnięte żyłki o nierównomiernej strukturze. Nie jest to widok przyjemny dla oka. Do zablokowania żył może dojść też w innych partiach ciała np. w przełyku lub odbycie (hemoroidy).

Przyczyną powstawania żylaków jest najczęściej niewydolność zastawek lub kruchość ścianek żył. Do tego dochodzą czynniki dziedziczne, wiek oraz styl życia.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka rodzajów kuracji zwalczających przyczyny i skutki żylaków. Obejmują one zmiany w odżywianiu i ćwiczenia oraz zabiegi chirurgiczne, terapię laserem i inne.

W tym artykule przedstawiamy metodę leczenia żylaków mikropianą. Poznaj jej przebieg i związane z nią ryzyko.

Leczenie żylaków mikropianą

Kuracja mikropianą polega na wstrzyknięciu w chore żyły pewnej substancji. Ma to na celu wzmocnienie i przyspieszenie gojenia ścian żył i przekierowanie krążenia. Wyleczone żyły są wchłaniane i znikają.

Substancja stosowana w tym procesie to polidokanol, znany także pod nazwą Laureth-9 to odczynnik utwardzające. Przyspiesza formowanie się skrzepów i gojenie. Obkurcza więc żyły i zmniejsza ich widoczność.

Warto zaznaczyć, że kuracja ta nie wymaga hospitalizacji ani znieczulenia. Jednak zgodnie z zaleceniami powinien wykonywać ją profesjonalista.

Etapy leczenia mikropianą

  1. Lokalizacja żyły wymagającej leczenia za pomocą USG Dopplera.
  2. Wprowadzenie cewnika.
  3. Wstrzyknięcie mikropiany poprzez cewnik. Proces jest ciągle monitorowany.
  4. Po aplikacji mikropiany wyciąga się cewnik i zakłada opatrunek na miejsce wkłucia.

Regeneracja po zabiegu i ryzyko z nim związane

Leczenie żylaków mikropianą jest minimalnie inwazyjne. Dlatego nie wymaga długiej regeneracji. Właściwie od razu można wrócić do życia codziennego. Konieczny jest jednak nadzór lekarza.

Możliwe, że rezultaty będą widoczne dopiero po kilku sesjach. Oceni to lekarz. Dobierze on też odpowiednią dawkę substancji.

Warto jednak pamiętać, że stosowanie tej metody niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. Przyjrzyjmy się tym najbardziej typowym.

  • Przejściowe działania uboczne: zaczerwienienie, zasinienie, widoczne naczynka. Z czasem objawy te ustępują.
  • Działania uboczne wymagające leczenia: gdy występuje stan zapalny, uczucie gorąca czy reakcja alergiczna, trzeba udać się do lekarza. W poważniejszych przypadkach pojawiają się małe skrzepy, które wymagają drenażu.
Po terapii mikropianą może pojawić się zasinienie i zaczerwienienie. Ustępuje ono z czasem.

Leczenie żylaków: o czym jeszcze warto pamiętać?

Leczenie żylaków mikropianą służy poprawie jakości życia oraz efektowi estetycznemu. Może pomóc też złagodzić inne objawy tej choroby takie jak ból, opuchlizna czy skurcze.

Proces ten uważa się za mało inwazyjny, ale i tak musi być wykonywany przez specjalistę. Co więcej, w przypadku reakcji niepożądanej takiej jak zapalenie czy alergia, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska w celu uniknięcia komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antani MR, Dattilo JB. Varicose Veins. [Updated 2020 Apr 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470194/
  • Radhakrishnan N, Jayakrishnan R, Deepu G. Microfoam Sclerotherapy for Varicose Veins: a Retrospective Analysis of a Modified Technique. Indian J Surg. 2015;77(Suppl 3):816-821. doi:10.1007/s12262-013-1013-2
  • Worthington-Kirsch RL. Injection sclerotherapy. Semin Intervent Radiol. 2005;22(3):209-217. doi:10.1055/s-2005-921954
  • Barrett JM, Allen B, Ockelford A, Goldman MP. Microfoam ultrasound-guided sclerotherapy treatment for varicose veins in a subgroup with diameters at the junction of 10 mm or greater compared with a subgroup of less than 10 mm. Dermatol Surg. 2004;30(11):1386-1390. doi:10.1111/j.1524-4725.2004.30430.x
  • Tropper U, Ferrrari D, Torres D. Todo sobre las varices, 1era edición. Buenos Aires; Kier, 2007.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.