Uciążliwe hemoroidy - praktyczne wskazówki, jak się ich pozbyć

Wiele osób cierpi z ich powodu, ale niewiele osób o nich mówi. Hemoroidy są powszechnym schorzeniem, któremu można jednak z łatwością ulżyć stosując kilka rad. Przekonaj się o tym!
Uciążliwe hemoroidy - praktyczne wskazówki, jak się ich pozbyć
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Uciążliwe hemoroidy mogą dodatkowo przysporzyć o przysłowiowy ból głowy. Dla tych, którzy na nie cierpią, czynności tak normalne, jak siedzenie, chodzenie lub pójście do toalety są niewygodne i bolesne. Dlatego gdy się pojawiają, złagodzenie dolegliwości spowodowanych przez hemoroidy jest pilną i dojmującą potrzebą.

Hemoroidy, znane również jako guzki krwawnicze, to małe żyły, które znajdują się w odbycie i są normalną częścią naszej anatomii. Ich funkcja polega na ochronie skóry odbytu w momencie przechodzenia stolca. Powikłanie pojawia się wtedy, gdy te żyły ulegają zapaleniu na zewnątrz odbytu lub w wewnętrznej części odbytnicy. Wtedy hemoroidy stają się bardzo uciążliwe!

Jednak złagodzenie i wyeliminowanie hemoroidów może być bardzo proste, szybkie i niedrogie, jeśli tylko zastosujemy się do kilku wskazówek.

Co powoduje, że hemoroidy stają się uciążliwe?

Hemoroidy są bardzo częstym problemem. Ponad 50% dorosłych na nie cierpi i w samych tylko Stanach Zjednoczonych wydaje się 770 milionów dolarów rocznie na ich leczenie, nie uwzględniając leków bez recepty. Takie są zatrważające dane zgodne z obliczeniami firm ubezpieczeniowych.

Jeśli chodzi o hemoroidy, możemy wyróżnić dwa uciążliwe typy. Hemoroidy wewnętrzne występują wtedy, gdy pęcznieją żyły znajdujące się w odbycie i odbytnicy. I choć zazwyczaj nie bolą, mogą krwawić i powodować swędzenie.

Hemoroidy zewnętrzne, szczególnie uciążliwe, wystają z odbytu i są bardziej problematyczne, ponieważ powodują kłucie i ból. Przeszkadzają także w kontakcie z ubraniami lub powodują bolesny ucisk podczas siedzenia.

Hemoroidy, problemy z wypróżnianiem
Zaparcie jest jedną z głównych przyczyn zapalenia naczyń krwionośnych odbytnicy i powstawania hemoroidów.

Nie wiadomo na pewno, dlaczego występują hemoroidy, jednak są pewne czynniki, które przyczyniają się do ich pojawienia się:

 • Zaparcia i wysiłek podejmowany podczas defekacji powodują zapalenie żył odbytnicy i odbytu. Również częste biegunki mogą powodować pojawienie się hemoroidów.
 • Długie siedzenie również może sprzyjać pojawieniu się hemoroidów. Dzieje się tak zwłaszcza w tych przypadkach, gdy ktoś siedzi w toalecie dłużej niż to konieczne.
 • Ciąża. Rozszerzenie macicy powoduje ciśnienie w żyłach i również może powodować hemoroidy.
 • Otyłość wywiera większy nacisk na odbyt i może być czynnikiem ryzyka hemoroidów.
 • Seks analny może przyczyniać się do powstawania hemoroidów z powodu tarcia i nacisku.

Jak złagodzić uciążliwe dolegliwości spowodowane przez hemoroidy?

Uciążliwe dolegliwości spowodowane przez hemoroidy można łatwo złagodzić bez konieczności udawania się do lekarza. Chociaż, jeśli występują często i nie chcą zniknąć albo się koagulują lub wypadają, najlepiej jest odwiedzić specjalistę. Lekarz powinien określić najlepszy sposób ich wyleczenia.

W każdym razie, niektóre zabiegi domowe są rzeczywiście bardzo skuteczne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Kąpiele w ciepłej wodzie sprawią, że hemoroidy nie będą tak uciążliwe

Ciepła woda łagodzi ból i pomaga zmniejszyć stan zapalny. Dr Donald Tsynman z Manhattan Medical Center zaleca napełnianie wanny ciepłą wodą do około 15 cm i siedzenie w niej przez 15 minut 3 razy dziennie. Objawy ustąpią natychmiast, a hemoroidy staną się mniej opuchnięte zaledwie w ciągu kilku dni.

Jeśli nie masz wanny, możesz użyć pojemnika lub miski, w której możesz usiąść, aby złagodzić problemy z hemoroidami.

Sól Epsom

Istnieją dwa sposoby użycia soli Epsom na uciążliwe hemoroidy. Jeden z nich to kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem gorzkiej soli, a drugi to nałożenie soli bezpośrednio na bolące miejsca w postaci pasty.

Sól gorzka
Czy to w postaci kąpieli czy maści, sól Epsom jest skutecznie stosowana w łagodzeniu objawów hemoroidów.

Aby zastosować sól do kąpieli, dodaj dwie filiżanki do wanny po tym, jak napełnisz ją wodą do wysokości około 15 cm, a pół filiżanki, jeśli zrobisz to w specjalnym pojemniku lub misce do kąpieli. Podobnie jak w kąpieli bez soli opisanej w poprzednim punkcie, zaleca się stosować ten zabieg przez 15 minut 3 razy dziennie.

Aby zastosować sól bezpośrednio na hemoroidy w postaci pasty, przygotuj następujące składniki:

 • Gliceryna
 • Sól Epsom
 • Miękka gaza

Jak przygotować i zastosować pastę:

 1. Wymieszaj dwie łyżki gliceryny i dwie łyżki soli Epson, aby utworzyć pastę.
 2. Włóż pastę na gazę i umieść ją na odbycie na 15 minut.
 3. Następnie usuń gazę i wytrzyj delikatnie skórę inną mokrą gazą.
 4. Można powtarzać ten zabieg co 6 godzin, aż stan zapalny hemoroidów zniknie.

Torebki z lodem łagodzą uciążliwe hemoroidy

Zimno pomaga zmniejszyć stan zapalny, dlatego zaleca się stosowanie woreczków z lodem. Jeśli nie masz specjalnego opakowania na lód do zabiegów, możesz umieścić lód w plastikowej torbie i owinąć go cienką szmatką. Nigdy jednak nie nakładaj lodu bezpośrednio na skórę.

Aloes ma łagodzący efekt na uciążliwe hemoroidy

Aloe vera lub żel aloesowy jest wysoce zalecany do prawie wszystkich zabiegów na skórę, w tym również na uciążliwe hemoroidy. W wielu krajach oficjalne instytucje związane ze służbą zdrowia zalecają jego użycie w celu złagodzenia stanu zapalnego żył hemoroidalnych.

Aloes
Aloe vera ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, które dodatkowo sprzyjają gojeniu się hemoroidów i nawilżeniu tej okolicy ciała.

Możesz dostać żel w sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach. Natomiast aby pozyskać go bezpośrednio z rośliny, przekrój liść aloesu wzdłuż, otwórz go i łyżką wyjmij przezroczysty żel. Może być nakładany bezpośrednio na odbyt w małych ilościach. Resztę aloesu pozyskanego z liścia można przechowywać w lodówce.

Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałaś aloesu, spróbuj najpierw zastosować trochę na skórę innej części ciała, aby sprawdzić, czy czasem nie powoduje u Ciebie alergii. Pozostaw na 24 godziny, aby sprawdzić, czy wywołuje podrażnienie.

Liście oczaru wirginijskiego

Liście oczaru wirginijskiego lub oczaru japońskiego (botaniczna nazwa Hamamelis) znane są ze swoich właściwości łagodzących problemy żylaków, naczyń krwionośnych i pokrzywki. Harvard Medical School poleca ich stosowanie na uciążliwe hemoroidy.

 1. Przygotuj napar gotując przez 10 minut szklankę wody z dwiema łyżkami liści Hamamelis.
 2. Zostaw do ostygnięcia a następnie nawilż naparem wacik kosmetyczny.
 3. Nakładaj na odbyt delikatnie kilka razy dziennie.
 4. Nadmiar naparu można przechowywać w lodówce.

Oczar wirginijski można kupić w sklepach z produktami naturalnymi, jest nawet dostępny w postaci preparatów lub maści sprzedawanych w aptekach.

Jedz pokarmy z błonnikiem, aby zapobiegać hemoroidom i łagodzić ich dolegliwości

Pokarmy z błonnikiem zmiękczają stolec i ułatwiają jego wydalenie. Dlatego zaleca się je nie tylko w celu łagodzenia bólu podczas defekacji, ale także w celu zapobiegania pojawieniu się hemoroidów.

Oprócz pokarmów zawierających błonnik można stosować suplementy błonnika, gdy hemoroidy już wystąpiły i powodują uciążliwe dolegliwości. Należy jednak unikać innych rodzajów środków przeczyszczających, ponieważ wiele z nich zmusza do częstszego korzystania z łazienki. Picie dużej ilości wody również pomoże uzyskać bardziej miękkie stolce.

Dieta na hemoroidy
Zdrowy przewód pokarmowy zawsze pomaga nam zapobiegać pojawianiu się hemoroidów a także ułatwia ich gojenie.

Jeśli będziesz dużo chodzić, hemoroidy staną się mniej uciążliwe

Chodzenie lub wykonywanie lekkich ćwiczeń promuje również ruchy robaczkowe jelit, które pomagają w korzystaniu z toalety bez konieczności wywierania dużego nacisku. Trzeba jednak ostrożnie dobierać rodzaj innych ćwiczeń wykonywanych podczas hemoroidów. To konieczne, gdyż niektóre aktywności fizyczne wywierają presję na odbytnicę, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Aby wyeliminować uciążliwe hemoroidy, wyreguluj korzystanie z toalety!

Chodzenie do toalety tylko wtedy, gdy masz na to ochotę, jest sposobem na uniknięcie niepotrzebnego nacisku na odbyt i odbytnicę. Jednak jeśli czujesz potrzebę pójścia do toalety, nie należy odkładać tej sprawy na później. Wycofanie stolca również powoduje nacisk na odbyt.

Gdy już pójdziesz do łazienki, nie należy tam zostawać dłużej niż jest to konieczne, czekając lub rozpraszając swoją uwagę, na przykład czytaniem, ponieważ to również naciska odbytnicę. „Łazienka nie jest miejscem do czytania lub rozwiązywania krzyżówek” – ostrzega dr Tsynman.

Nie drap wrażliwych miejsc

Hemoroidy z pewnością swędzą, dlatego drapanie lub pocieranie daje natychmiastową ulgę, ale efekt jest odwrotny do zamierzonego. Dotykanie i naciskanie powodują, że hemoroidy stają się bardziej podrażnione i jest ryzyko pęknięcia. W tym przypadku powiedzenie, że lekarstwo jest gorsze niż choroba, dobrze się sprawdza.

W przypadku krwawienia z odbytu, konieczne jest szybkie skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może to nie być wynik hemoroidów, ale innego poważnego powikłania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alberto Hernández-Reyes. Beneficios para la salud de la fibra dietética. Conference: Máster en Nutrición Humana. December 2015.
 • María Emilia Carretero Accame. PLANTAS MEDICINALES PARA ALTERACIONES VASCULARES. III.
 • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., Mukherjee, K., & Harwansh, R. K. (2014). Phytochemical and therapeutic profile of Aloe vera. Journal of Natural Remedies14(1), 1–26.
 • Rubbini M, Ascanelli S. Classification and guidelines of hemorrhoidal disease: Present and future. World J Gastrointest Surg. 2019;11(3):117‐121.
 • Hemorrhoid treatments cost hundreds of millions in US each-year. Carolyn Crist. Agencia Reuters. (2019).
 • Sun, Z., & Migaly, J. (2016, March 1). Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management. Clinics in Colon and Rectal Surgery. Thieme Medical Publishers, Inc.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.