Rodzaje ćwiczeń pozwalających zredukować żylaki

Istnieją specjalne ćwiczenia, które pozwalają zredukować żylaki. Musisz jednak mieć świadomość, że one same nie wyleczą Twojego problemu, a jedynie (albo raczej przede wszystkim) przyczynią się do odczuwania ulgi. Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej o różnych interesujących opcjach.
Rodzaje ćwiczeń pozwalających zredukować żylaki
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ćwiczenia mogą zredukować żylaki, dlatego też są zalecanym uzupełnieniem każdego innego sposobu leczenia przepisanego przez lekarza. Pamiętaj, że nie możesz po prostu bezkrytycznie stosować jakąkolwiek technikę lub intensywność ćwiczeń. W rzeczywistości do tego celu służą specjalne procedury i programy treningowe.

Przede wszystkim ćwiczenia ukierunkowane na żylaki poprawiają krążenie krwi, jeśli są wykonywane regularnie. Ponadto są w stanie złagodzić uczucie ciężkości i obrzęku. To są główne trzy objawy, które zwykle prowadzą do dyskomfortu wywołanego przez to schorzenie.

Oczywiście nawet codzienne ćwiczenia fizyczne nie spowodują całkowitego ustąpienia żylaków. Jednak z pewnością mogą one znacznie pomóc w łagodzeniu ich widoczności i zapobieganiu dyskomfortowi. Rzecz jasna nie możesz tego osiągnąć prowadząc siedzący tryb życia.

Istnieją specjalne ćwiczenia, które pozwalają zredukować żylaki. Musisz jednak mieć świadomość, że one same nie wyleczą Twojego problemu, a jedynie (albo raczej przede wszystkim) przyczynią się do odczuwania ulgi. Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej o różnych interesujących opcjach.

Czym w ogóle są żylaki?

Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana przez słabe krążenie krwi, zwłaszcza u kobiet. Jednak mężczyźni nie mogą się cieszyć w tym momencie, bo ich także dopadają żylaki, choć rzadziej.

W rzeczywistości Paul V. Tisi, specjalista ze szpitala Bedford Hospital w Wielkiej Brytanii, w jednej ze swoich prac opublikowanych w BMJ Clinical Evidence stwierdził, że żylaki dotykają 40% dorosłych mężczyzn.

Żylaki na udzie

Żylaki powstają wtedy, gdy zastawki jednokierunkowe przestają działać prawidłowo, a ściany żył tracą elastyczność. W efekcie w żyłach gromadzi się krew i ulegają one powiększeniu. Z problemem tym wiążą się takie czynniki jak długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji, siedzący tryb życia, nadwaga czy ciąża.

Jednak obecnie dostępnych jest kilka opcji leczenia, w tym między innymi zmiana stylu życia, stosowanie pończoch uciskowych, zabieg laserowy, skleroterapia iniekcyjna, ablacja prądem o częstotliwości radiowej.

Wybór między jednym zabiegiem przeciw żylakom a innym zależy od potrzeb i indywidualnego przypadku każdego z pacjentów. Dlatego właśnie niezwykle ważną kwestią jest u przednie skonsultowanie się z profesjonalistą – flebologiem.

Rodzaje ćwiczeń redukujących żylaki

Ćwiczenia fizyczne są dobrym uzupełnieniem tego schorzenia, jeśli są wykonywane prawidłowo. Regularna umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc zmniejszyć stan zapalny i problemy z krążeniem. Jednak przegrzanie lub nadmierny wysiłek mogą dać odwrotny skutek do zamierzonego.

W związku z tym Center for Vein Restoration (CVR) zaleca wybór ćwiczeń o niewielkiej intensywności, takich jak na przykład te, które zamierzamy zaprezentować Ci poniżej.

Chodzenie na spacery to jedno z najlepszych ćwiczeń zapobiegających żylakom

Siedzący tryb życia to jeden z głównych czynników prowadzących do pojawienia się żylaków. Spędzanie czasu w pozycji siedzącej bez poruszania nogami może powodować problemy z krążeniem.

Jak widać, spacerowanie jest jedną z najlepszych czynności, jakie można w tym celu wykonywać. Po pierwsze dlatego, że pomaga rozciągać i wzmacniać mięśnie łydek. Ponadto stymuluje przepływ krwi. Po drugie, ponieważ przyczynia się do utrzymania optymalnej wagi i nie wpływa zbyt obciążająco na stawy.

Spacer

Wszystko, co musisz zrobić, to spędzać na spacerze 30 minut każdego dnia, pięć dni w tygodniu, aby czerpać wszystkie korzyści z chodzenia. Wystarczy pospacerować po parku, zostawić samochód w domu i pójść na zakupy lub wyprowadzić psa na przechadzkę po okolicy.

Codzienny 30-minutowy spacer może poprawić krążenie krwi i na dodatek pomóc Ci schudnąć. Dlatego jest to dobra forma zapobiegania żylakom.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Wyjście na spacer – 8 powodów, dla których warto to regularnie robić

Wykroki

Specjaliści z kliniki leczenia żył zalecają wykonywanie rzutów w ramach rutynowych ćwiczeń redukujących żylaki. To ćwiczenie pomaga trenować mięśnie dolnej części ciała, w szczególności stopy i łydki. Dzieje się tak dlatego, że wydatnie wspomaga ono krążenie krwi.

Aby je wykonać, stań prosto z rozstawionymi na szerokość barków nogami. Następnie zrób krok do przodu i zegnij kolano. Powinno znajdować się ono w jednej linii z Twoją kostką. Teraz wyprostuj nogę i przywróć ją do pozycji wyjściowej. Na koniec zrób to samo z drugą nogą. Wykonaj 10-12 powtórzeń tego ćwiczenia dla każdej nogi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Sposób na cellulit: poznaj 6 domowych, bardzo skutecznych ćwiczeń!

Ruchy okrężne nogami

Jedno z najnowszych ćwiczeń zalecanych przy żylakach polega na wykonywaniu ruchów okrężnych z uniesionymi nogami. Aby je wykonać, połóż się płasko na plecach i unieś następnie jedną nogę pod kątem około 45 stopni.

Następnie wykonuj nią okrężne ruchy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Po około 20 lub 25 powtórzeniach połóż nogę na ziemi i powtórz ćwiczenie dla drugiej nogi.

Rowerek

To także bardzo ciekawa propozycja ćwiczenia na żylaki. Oczywiście możesz wykonać je na każdym rowerze, nawet stacjonarnym. Ale możesz to również zrobić, leżąc na podłodze i podnosząc nogi w górę.

Jazda na rowerze

Możesz więc po prostu albo pojechać na przejażdżkę rowerową, albo położyć się na podłodze na plecach. Unieś nogi pod kątem około 45 stopni. Następnie poruszaj nimi tak, jakbyś pedałował na rowerze. Jazda na rowerze lub ćwiczenie zwane rowerkiem może pomóc wzmocnić mięśnie łydek, co jest świetną opcją w zapobieganiu żylakom.

Ćwiczenia redukujące żylaki przyczyniają się do uczucia ulgi i dobrego samopoczucia

Ćwiczenia jako metoda profilaktyczna na żylaki są dobrym sposobem leczenia tego problemu. Jednak same one nie wystarczą. Musisz także poprawić swoje nawyki związane ze stylem życia i skonsultować się z lekarzem. To właśnie on może powiedzieć Ci więcej o obecnie dostępnych terapiach.

Jak widać, aktywność fizyczna musi być stała, aby jej efekt był znaczący.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.