Żylaki powrózka nasiennego: co należy o nich wiedzieć?

Żylaki powrózka nasiennego: co należy o nich wiedzieć?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Żylaki powrózka nasiennego to główna przyczyna niepłodności u mężczyzn, która pojawia się aż u 40% bezpłodnych pacjentów. Jednak w większości przypadków schorzenie to nie daje jakichkolwiek objawów ani nie wywołuje trudności czy komplikacji. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat tej choroby

Żylaki powrózka nasiennego to choroba, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednak jej współczynnik jest znacząco wyższy pośród męskiej części populacji. Polega na opuchliźnie żył nasiennych, przez co jądra stają się mniej ukrwione.

W przypadku kobiet dotyka żyłę jajnikową. Z dalszej części tekstu dowiesz się najważniejszych informacji na temat tego schorzenia.

To schorzenie stanowi główną przyczynę bezpłodności u mężczyzn. W publikacji zamieszczonej w Biuletynie Meksykańskiego College’u Urologii (dostępny w języku angielskim) stwierdzono, że ta choroba odpowiada za 40% przypadków męskiej bezpłodności.

Medyczne strony internetowe prowadzone przez ekspertów, takie jak MSD Manual, twierdzą, że ta choroba jest niezwykle rozpowszechniona. Dostępne dane sugerują, że dotyka od 15% do 20% mężczyzn. Jednak nie ma statystyk dotyczących jej występowania u kobiet.

Schorzenie to diagnozuje się zazwyczaj między 15. a 25. rokiem życia. Niezwykle rzadko pojawia się u mężczyzn powyżej 45. roku życia. Jeśli tak się dzieje, może prowadzić do komplikacji, podobnie jak wtedy, gdy nie jest leczone.

Żylaki powrózka nasiennego: co należy o nich wiedzieć?

Naczynia włosowate
Żylaki powrózka nasiennego stanowią jedną z głównych przyczyn bezpłodności u mężczyzn, głównie z powodów komplikacji naczyniowych.

Schorzenie to polega na zwężeniu żył w powrózku nasiennym, które sprawia, że do jądra nie dochodzi wystarczająca ilość krwi. W przypadku kobiet schorzenie to polega na zwężeniu żyły jajnikowej.

Jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w Legal Medicin of Costa Rica (dostępny w języku angielskim), takie zwężenie prowadzi do powstania żylaków w obszarze miednicy i wywołuje zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej (PCS).

Żylaki powrózka nasiennego mogą być pierwotne lub wtórne. Pierwotne żylaki pojawiają się z powodu problemów anatomicznych, które blokują odpływ krwi z przewodu nasieniowego.

Z kolei wtórne żylaki pojawiają się w wyniku działania innych czynników, takich jak obecność guza zaotrzewnowego, nowotworu złośliwego nerek, marskości wątroby z nadciśnieniem wrotnym, czy też zwłóknienia zaotrzewnowego.

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego występują na zewnątrz jąder. Żylaki zewnętrzne zdarzają się jedynie u niewielkiego procenta pacjentów. Poza tym najczęściej dotykają lewe jądro. Jednak nie oznacza to, że nie mogą wystąpić na prawym lub obu.

Możliwe komplikacje

W większości przypadków żylaki powrózka nasiennego nie dają żadnych objawów. Jednak gdy się pojawią mogą wywoływać dyskomfort oraz niewielki ból, zwłaszcza podczas stania lub wysiłku fizycznego.

Pacjenci zazwyczaj zaczynają leczenie dopiero po wystąpieniu objawów. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na Mayo Clinic, mogą się na nie składać różnorodne techniki terapeutyczne lub chirurgiczne. To samo źródło stwierdza, że główne komplikacje wynikające z nieleczonych żylaków powrózka nasiennego to:

  • Zanik jąder: Wywołuje znaczące zmniejszenie rozmiaru jąder. Normalne funkcjonowanie gonad zostaje zaburzone, co w rezultacie może prowadzić do przedwczesnej bezpłodności lub zaburzeń erekcji.
  • Częściowa lub całkowita bezpłodność: Żylaki mogą prowadzić do zwiększania temperatury w jądrze. To uniemożliwia normalną produkcję spermy i może prowadzić do całkowitej bezpłodności lub problemów z zapłodnieniem.

Kolejna komplikacja, która pojawia się w wyniku nieleczonych żylaków powrózka nasiennego, to chroniczny ból. Ten ból może ograniczać, a nawet uniemożliwiać niektóre ruchy biodra. Zazwyczaj dobrze reaguje na powszechnie dostępne środki przeciwbólowe.

Komplikacje i ich leczenie

Operacja

Najczęściej żylaki powrózka nasiennego leczy się stosując wsparcie moszny i leki powodujące zwężanie naczyń. Jednak jeśli pojawią się jakiekolwiek komplikacje, kolejny krok polega na wykonaniu chirurgicznego podwiązania. Jednocześnie lekarz może przeprowadzić proceduję nazywaną embolizacją jądra.

W przypadku każdej metody mogą wystąpić powikłania. Poniżej opisaliśmy dwie metody leczenia uczone przez lekarzy w Uniwersyteckim Centrum Szpitalnym w Coimbra (Portugalia):

  • Usunięcie żylaków powrózka nasiennego lub chirurgiczne podwiązanie to metoda ambulatoryjna, która w większości przypadków nie wywołuje jakichkolwiek powikłań. Główne ryzyko to uszkodzenie tętnicy, która dostarcza krew do jądra, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Ta procedura może również prowadzić do wystąpienia infekcji, siniaków lub uszkodzenia pobliskich tkanek.
  • Emoblizacja jądra to z kolei procedura, która jest mało inwazyjna, a tym samym bezpieczniejsza od chirurgicznego podwiązania. Ryzyko wystąpienia komplikacji jest o wiele mniejsze, a rekonwalescencja o wiele krótsza.

Obie procedury – embolizacja i chirurgiczne podwiązanie – cechuje skuteczność na poziomie 90%. Różnica tkwi w fakcie, że w pierwszej z nich nie trzeba wykonywać chirurgicznego nacięcia, co znacząco zmniejsza ryzyko.

Może Cię również zainteresować: Wytrysk opóźniony: na czym polega ta dysfunkcja?

Inne ewentualne ryzyka

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, te procedury zazwyczaj nie wiążą się z poważnymi komplikacjami. Jednak badanie opublikowane przez Translational Andrology and Urology (dostępne w języku angielskim) wskazuje, że nie można wykluczyć pojawienia się następujących komplikacji:

  • W niewielkim odsetku przypadków leczenie (zarówno chirurgiczne podwiązanie jak i embolizacja jądra) nie poprawia płodności pacjenta.
  • Czasami procedura nie jest w stanie zmniejszyć bólu wywoływanego przez żylaki, ponieważ żyły w mosznie pozostają zwężone.
  • Rzadko kiedy dochodzi do tworzenia się wodniaka na mosznie.
  • W nielicznych przypadkach u pacjentów może pojawiać się krwawienie o zróżnicowanej intensywności, które może wymagać przeprowadzenia kolejnej operacji.

Kluczową rolę odgrywa wizyta u lekarza

Podsumowując, należy podkreślić, że jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek z wspomnianych wcześniej objawów i uważasz, że możesz mieć żylaki powrózka nasiennego, powinieneś udać się do lekarza.

Bez względu na to, czy potrzebujesz leczenia czy też nie, specjalista będzie w stanie postawić trafną diagnozę i rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogą pojawiać się w Twojej głowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.