Ból nerki: poznaj najważniejsze przyczyny

Ból nerki: poznaj najważniejsze przyczyny

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiele osób zastanawia się dlaczego pojawia się u nich ból nerki. Sam fakt odczuwania bólu w tym organie powinien zmusić nas do szybkiej wizyty u lekarza. Aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, leczenie wszelkich chorób nerek powinno się rozpocząć jak najszybciej.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pomoże nam wyjaśnić, dlaczego pojawia się ból nerki. Przede wszystkim należy podkreślić, że ten organ nie powinien boleć. Właśnie dlatego wszelkie problemy z nim związane powinny być traktowane poważnie.

Wokół bólu nerek narosło sporo mitów. Wiele osób wierzy, że ten dyskomfort wiąże się z chodzeniem z odkrytymi plecami, przez co dochodzi do przewiania, które wywołuje ból. Te i inne przekonania są błędne.

Poza tym wiele osób nie ma pojęcia, jak dokładnie zidentyfikować obszar ciała, który ich boli. Czasami ludzie zastanawiają się, dlaczego bolą ich nerki, gdy w rzeczywistości ból bierze się z zupełnie innego obszaru.

Dlaczego pojawia się ból nerki?

Nerki to kluczowe organy, które odgrywają niesamowicie ważną rolę w organizmie. Odpowiadają za filtrowanie krwi, zapewniając jej czystość i zrównoważony skład z chemicznego punktu widzenia. Przetwarzają średnio 190 litrów krwi i eliminują z niej 2 litry odpadów na dobę.

Mężczyzna trzymający się za plecy

Nerki mieszczą się w tylnej części jamy brzusznej, tuż pod żebrami, po każdej stronie kręgosłupa. Kiedy bolą, pacjent odczuwa ból po środku lub z boku pleców. Czasami boli go tylko jedna strona. Jednak nie każdy ból pleców oznacza ból nerek.

Wiele chorób nerek pozostaje niezdiagnozowanych aż do momentu, w którym znajdują się w bardzo zaawansowanym stanie. Ból nerki może sugerować różnorakie problemy zdrowotne, w tym obecność kamieni nerkowych lub nowotworu nerek. W dalszej części artykułu zamieściliśmy najczęstsze przyczyny pojawienia się tego uporczywego bólu.

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe, nazywane również “złogami” lub “kamieniami moczowymi”, wywołują ból nerek lub kolkę nerkową. Tworzą się z substancji obecnych w moczu. Czasami mogą być malutkie, wielkości ziarenka piasku, ale są w stanie osiągnąć rozmiar perły.

Kiedy kamienie nerkowe są bardzo małe, poruszają się swobodnie po drogach moczowych, a organizm wydala je bez większych problemów. Jednak jeśli kamień jest większy, wywołuje intensywny ból, który pojawia się i znika. Pacjenci odczuwają go w plecach lub dolnej części brzucha, a jego natężenie pogarsza się wraz z ruchem.

Zazwyczaj ból jest umiejscowiony po jednej stronie. Jednak wraz z upływem godzin może przenieść się do pachwiny i w okolice narządów płciowych. Nie ma pozycji ciała, która przynosi ulgę, zaś oprócz bólu pojawiają się takie symptomy jak mdłości, wymioty oraz uczucie swędzenia lub pieczenia podczas oddawania moczu.

Infekcja

Nerki mogą również boleć z powodu rozwijającej się w nich infekcji. Zazwyczaj infekcja rozpoczyna się w cewce moczowej lub pęcherzu moczowym, a z czasem dociera na nerek. Może wywołać w nich trwałe uszkodzenia. Co więcej, bywa, że przenika do krwi, zagrażając życiu pacjenta.

Mężczyzna odczuwający ból nerki

Jeden z objawów infekcji nerek to intensywny i uporczywy ból pleców, jak również bolesność i pieczenie podczas oddawania moczu. Chory czuje, że musi częściej chodzić do łazienki, a jego mocz ma dość mocny zapach. Poza tym może również mieć mdłości, wymioty, gorączkę oraz dreszcze.

Zwyrodnienie torbielowate nerek lub torbiele

Torbiel nerek może nie dawać żadnych objawów, póki nie osiągnie znaczących rozmiarów. Gdy do tego dojdzie, może wywoływać intensywny ból pleców i/lub ból w dole pleców. Oprócz tego pacjent często uskarża się na bóle głowy oraz krew w moczu.

Zwyrodnienie torbielowate nerek to schorzenie genetyczne, które sprawia, że torbiele pojawiają się w nerkach w grupach. Z tego powodu organizm nie jest w stanie działać w prawidłowy sposób. Wywołuje bóle umiejscowione w plecach lub z boku jamy brzusznej i często prowadzi do rozwoju kamieni nerkowych oraz infekcji nerek.

Inne przyczyny wywołujące ból nerki

Oprócz wszystkich przyczyn wymienionych powyżej, nerki mogą boleć również z powodu wodonercza. To zapalenie nerek wywoływane przez zatrzymanie i nagromadzenie moczu. Sprawia, że chory odczuwa bardzo silny ból pleców, w jego moczu pojawia się krew i ma gorączkę.

Poza tym ból może również pojawiać się z powodu zakrzepicę żył nerkowy (RVT), poważny problem zdrowotny, który wywołuje silny ból pleców, odczuwalny pod żebrami aż do bioder.

Ból nerki wywołują także różne urazy i uderzenia, jak również ciąża. W kręgosłupie ciężarnej kobiety zachodzą zmiany związane ze zwiększaniem się jej brzucha. Ból po jednej stronie pleców i brzucha, któremu towarzyszy krwiomocz, może sugerować rozwój nowotworu nerek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morata Alba, J., Pérez García, B., & Carpena Lucas, P. J. (2015). Dolor abdominal: no siempre es lo que parece. Pediatría Atención Primaria, 17(67), e189-e192.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.