Niewydolność nerek – 8 ignorowanych objawów

Niewydolność nerek cechuje się objawami wspólnymi z wieloma innymi chorobami, tak więc dość łatwo o pomyłkę. Ogólnie rzecz biorąc pamiętaj o tym, że jeśli wykryjesz u siebie 2 lub więcej z opisanych poniżej objawów, powinieneś dla pewności skonsultować się z lekarzem.

Nerki odgrywają istotną rolę w ochronie zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ulokowane są one tuż pod klatką piersiową po obu stronach ciała i są odpowiedzialne za przetwarzanie od 120 do 150 litrów krwi dziennie.

Niewydolność nerek może skutkować zatrzymywaniem się płynów w organizmie oraz nieprawidłowym oczyszczaniem krwi z toksyn i odpadów po procesach przemiany materii, co jest jednym z kluczowych aspektów pozwalających zwalczać różnego rodzaju infekcje bakteryjne i wirusowe.

Organy te są również odpowiedzialne za równowagę poziomu elektrolitów w organizmie, wytwarzanie czerwonych ciałek krwi i regulowanie ciśnienia krwi. Z tego też powodu każda zmiana w funkcjonowaniu nerek prowadzi do poważnych zaburzeń, które zauważalnie obniżają komfort życia.

Obrzęk stopy

Niewydolność nerek jest jedną z najczęstszych chorób tych narządów, którą na dodatek rzadko wykrywa się we wczesnym stadium u osób badanych. Ponieważ objawy te można łatwo pomylić z innymi, częściej spotykanymi chorobami, wiele osób nie zwraca na nie należytej uwagi.

Należy pamiętać zatem, że wczesne wykrycie pierwszych symptomów jest kluczem do wyleczenia tej choroby. W dalszej części artykułu mamy zamiar zaprezentować Ci 8 głównych sygnałów alarmowych, które powinny skłonić Cię do skonsultowania się z lekarzem.

1. Niewydolność nerek i typowe objawy takie jak obrzęk lub stan zapalny

Zaburzenia funkcjonowania różnych procesów w organizmie spowodowane przez niewydolność nerek mogą doprowadzić do zatrzymania płynów w tkankach miękkich, powodując powstanie w nich stanu zapalnego.

Przyczyną tych samych objawów może być także kilka innych schorzeń, ale jednak w przeważającej większości przypadków są one związane z zaburzeniami czynności nerek.

Obrzęki najczęściej objawiają się w miejscach takich jak:

 • Nogi
 • Stopy
 • Kostki
 • Twarz
 • Ręce
 • Brzuch

2. Niewydolność nerek może powodować wypryski skórne

Niewydolność nerek może powodować gromadzenie się nadmiernych ilości toksyn we krwi, która następnie transportuje je do komórek skóry. Sytuacja taka może wywołać szereg różnych chorób skórnych, takich jak trądzik, pokrzywka oraz intensywne swędzenie.

Prawie zawsze tego typu objawy można zredukować lub całkowicie zlikwidować poprzez zastosowanie jakiegoś rodzaju kremu lub balsamu, ale najbardziej skutecznym sposobem jest sprawdzenie, czy powodem takiego stanu rzeczy nie jest przypadkiem niewydolność nerek.

Jeśli tak, to warto przeprowadzić ich skuteczną detoksykację metodami opisywanym wielokrotnie na naszym blogu.

3. Zmiany w sposobie oddawania moczu

Zmiany w sposobie oddawaniu moczu są bardzo łatwe do wykrycia i stanowią jeden z najbardziej podstawowych symptomów problemów zdrowotnych takich jak niewydolność nerek.

Badanie moczu

Możliwe zmiany zauważalne podczas oddawania moczu mogą obejmować na przykład:

 • Ucisk lub trudności podczas oddawania moczu.
 • Krwiomocz.
 • Ciemniejsze zabarwienie moczu lub zauważalnie silniejszy jego zapach.
 • Zwiększona lub zmniejszona ilość oddawanego moczu.
 • Mocz pienisty mocz lub pełen bąbelków powietrza.
 • Zwiększona potrzeba oddawania moczu w nocy.
 • Niemożność utrzymania moczu.
 • Pieczenie pod koniec procesu oddawania moczu.

4. Nadmierne zmęczenie

Jednym z podstawowych zadań tego narządu jest wytwarzanie hormonu o nazwie erytropoetyna, która bierze udział w produkcji czerwonych krwinek odpowiedzialnych za transport tlenu przez krew.

Jeśli któraś z nerek nie pracuje prawidłowo, poziom produkcji erytropoetyny ulegnie obniżeniu wpływając negatywnie na tempo produkcji erytrocytów, a co za tym idzie zaczniesz odczuwać nadmierne zmęczenie.

W związku z tym niewydolność nerek w prostej drodze prowadzi do zwiększonego odczuwania zmęczenia, bóli mięśni i trudności z koncentracją.

5. Uczucie zimna

Niewydolność nerek jest odpowiedzialna bezpośrednio za zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, a zatem zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwistości.

Charakterystycznymi objawami tego schorzenia jest uczucie braku energii i dojmującego zimna, co sprawia, że pacjent czuje się osłabiony i chory.

Uczucie zimna

Ludzie, którzy cierpią z powodu chorób wywołujących niedokrwistość, takich jak niewydolność nerek, często stwierdzają, że zimno nie zanika nawet po wystawieniu się na działanie promieni słońca, a niekiedy mogą nawet wystąpić dreszcze.

6. Bóle w dolnej części pleców

Ostry, kłujący ból w dolnej lub bocznej części pleców może być oznaką choroby nerek. Ból ten jest związany z zespołem nerek policystycznych, kamieniami nerkowymi i chorobami wątroby, cechą charakterystyczną jest to, że na ogół zwiększa się po staniu przez dłuższy czas.

Objawy takie nie powinny być jednak mylone z typowym bólem pleców wynikającym ze schorzeń kręgosłupa, co jest kluczowym zagadnieniem w wykrywaniu chorób typu niewydolność nerek.

7. Metaliczny posmak w ustach

Niewydolność nerek zwiększa obecność toksyn we krwi i tworzy z tego powodu szereg zaburzeń w komórkach tkanek bezpośrednio biorących udział w procesach przekazywania składników odżywczych do krwi.

Wiele osób odczuwa wskutek tego metaliczny posmak w ustach podczas jedzenia, a po jedzeniu pojawia się jeszcze bardziej nieprzyjemne i niepożądane zjawisko w postaci nieświeżego oddechu.

Nieświeży oddech

Wspomniany posmak w ustach może kojarzyć się z amoniakiem i skutkować utratą przyjemności wynikającą z jedzenia, co prowadzi w prostej do niedożywienia wywołanego brakiem odpowiednich ilości składników odżywczych.

8. Mdłości i wymioty

Stałe uczucie nudności i nawracające wymioty, pozornie bez wyraźnego powodu, mogą być znakiem ostrzegawczym, jako że jedną z przyczyn tych dolegliwości może być niewydolność nerek lub inne problemy z funkcjonowaniem tego narządu.

Z uwagi na to, że produkty przemiany materii nie zostaną poprawnie zutylizowane i usunięte z organizmu wraz z moczem, intensywność opisywanych objawów może narastać, a dodatkowo towarzyszyć im może także utrata apetytu.

Niewydolność nerek u każdej osoby może objawiać się w zupełni inny sposób, a na dodatek występujące symptomy zmieniają się w zależności od stadium choroby.

Jeśli zauważasz u siebie dwa lub więcej z objawów opisanych w niniejszym artykule, jest to coś więcej, niż tylko wystarczający powód, aby skontaktować się z lekarzem i uzyskać diagnozę na temat stanu Twoich nerek.

WIĘCEJ DLA CIEBIE