Nadciśnienie tętnicze - czego należy unikać

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie, bardzo ważne jest ograniczenie spożywania lub całkowite wyeliminowanie z diety produktów, które mogą pogorszyć sytuację, takich jak sól czy napoje zawierające kofeinę.
Nadciśnienie tętnicze - czego należy unikać

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadciśnienie tętnicze to aktualnie bardzo znana i powszechnie występująca choroba. Zjawisko to wynika między innymi z przyczyn, które ją wywołują.

Nadciśnienie występuje często z powodu między innymi: otyłości, wywołane jest czynnikami genetycznymi, niezdrowymi zwyczajami żywieniowymi, czy też z powodu siedzącego trybu życia, tak powszechnego we współczesnym społeczeństwie.

To zaburzenie może powodować mnóstwo problemów zdrowotnych, które w większości powiązane są z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Z tego powodu osoby odkrywające u siebie problem, jakim jest nadciśnienie tętnicze, powinny jak najszybciej zacząć nowy styl życia, który pozwoli im kontrolować sytuację, zanim wystąpią poważniejsze problemy zdrowotne.

Przeczytaj także:Ciśnienie tętnicze pod kontrolą – 8 produktów

Jednym z czynników, które w większej mierze wpływają na nadciśnienie tętnicze jest obrany sposób odżywiania się. Oczywiście również inne czynniki nie pozostają bez znaczenia, ale posiadanie odpowiednich nawyków żywieniowych bezpośrednio wpływa na nasze ciśnienie tętnicze.

Czytając ten artykuł dowiesz się wszystkiego o produktach spożywczych, których należy unikać, jeśli cierpisz na wysokie ciśnienie tętnicze potocznie nazywane też nadciśnieniem.

Nadciśnienie tętnicze – produkty, których trzeba unikać

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważnym czynnikiem mogącym nam pomóc w tej chorobie jest obranie odpowiednich nawyków żywieniowych. Poznaj więc niektóre z tych produktów, które powinny opuścić Twój jadłospis:

Parówki i kiełbasy

Ten rodzaj produktów spożywczych charakteryzuje się wysoką zawartością soli i tłuszczu, które w żaden sposób nie przyczyniają się do polepszenia stanu Twoich tętnic i krążenia krwi. Najlepiej spożywać więc chude mięsa, takie jak drób (bez skóry), cielęcina czy mięso z królika.

Sery

Tradycyjne sery zazwyczaj zawierają dużą zawartość soli, która odpowiada za to, że nasze ciśnienia tętnicze wzrasta. Sól przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, a co za tym idzie, również do podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Dobrym sposobem na zastąpienie tego produktu jest spożywanie serów bez dodatku soli, które ostatnio stają się coraz bardziej rozpowszechnione.

Sery w krążkach

Przekąski

Większość łatwo dostępnych przekąsek zawiera dużą zawartość soli, a także produkuje się je przy zastosowaniu tłuszczu szkodliwego dla organizmu. Powinnyśmy więc ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z produktów, takich jak słone orzeszki, frytki czy chociażby słone paluszki.

Przeczytaj również artykuł: Zdrowie nerek: jak pozbyć się nadmiaru soli?

Masło i margaryna

Te rodzaje tłuszczu są bardzo rozpowszechnione w naszej kuchni i często ich używamy do przygotowania wielu rodzajów potraw. Powinnaś jednak wiedzieć, że zawierają one mnóstwo tłuszczu, a czasem także soli. Nie pozostają więc bez negatywnego wpływu na stan naszych tętnic.

Dobrze więc zrobisz ograniczając spożycie masła i margaryny do minimum. Najlepiej jednak zastąpić je takimi produktami jak oliwa z oliwek

Ogranicz spożycie produktów wędzonych, a także konserw

Kotlet niewskazany na nadciśnienie

Osoba cierpiąca na nadciśnienie tętnicze powinna również unikać spożywania produktów wędzonych, powszechnie dostępnych w sklepach. Zazwyczaj tak przygotowane pożywienie zawiera mnóstwo soli, jako że posiada ona właściwości konserwujące.

Jednak w dużej ilości jest ona szkodliwa dla naszego organizmu.

Przeczytaj również artykuł: Jak usunąć sól i tłuszcze z organizmu?

Dressing, sos i przyprawy

Sosy takie jak majonez, ketchup i wiele innych, zawierają dużą zawartość sodu, która negatywnie wpływa na stan naszych tętnic. Zamiast kupować tego rodzaju sosy, lepiej przygotuj swój własny, bez dodatków takich jak sól czy tłuszcz.

Czarna herbata

Czarna herbata

Być może o tym nie wiedziałaś, ale zwykła filiżanka czarnej herbaty zawiera wysoką zawartość kofeiny, która nie jest zalecana dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Picie czarnej herbaty powoduje wzmożoną produkcję adrenaliny, a kortyzol (tak zwany hormon stresu) sprawia że ciśnienie tętnicze wzrasta.

Nasiona anyżu

Napar z nasion anyżu może znacznie podwyższyć ciśnienie tętnicze, a nawet – w ekstremalnych warunkach – może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Zachowaj więc ostrożność, a najlepiej ogranicz używanie wspomnianych nasion.

Inne nawyki, które powinnaś zmienić

  • Nie spożywaj napojów alkoholowych. Generalnie napoje alkoholowe podwyższają ciśnienie tętnicze. Badania jednak dowodzą, że picie jednej lampki wina dziennie, skutecznie przyczynia się do uregulowania ciśnienia u osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze.
  • Unikaj siedzącego trybu życia. Siedzący tryb życia prędzej czy później stanie się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Otyłość i wysoki wskaźnik złego cholesterolu znacznie przyczyniają się do powstania problemu, jakim jest nadciśnienie.
  • Ważne jest więc jedzenie zdrowej żywności, wykonywanie ćwiczeń, picie wody, ograniczanie stresu i regularne konsultacje u lekarza.
  • Wystrzegaj się kofeiny. Aż dotąd trwają badania dotyczące sposobu, w jaki kofeina przyczynia się do problemu, jakim jest nadciśnienie. Wiadomo jednak na pewno, że spożycie kofeiny powoduje nagły wzrost ciśnienia. Tak więc borykając się z nadciśnieniem, najlepiej unikaj spożywania tego typu napojów.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.