Jak usunąć sól i tłuszcze z organizmu?

Wszystkie te problemy z nadmiarem soli i innych niezdrowych substancji jest spowodowana nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i trybem życia.
Jak usunąć sól i tłuszcze z organizmu?

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2016

Sól i tłuszcze należą do substancji uważanych za największych wrogów zdrowia człowieka. Te dwie ciche bomby, które stopniowo akumulują się w organizmie, powoli sieją w nim spustoszenie i dają początek problemom z ciśnieniem, wzrost cholesterolu, nadwagą, zaburzeniom czynności nerek czy problemom z sercem.

Co Ty na to, by dziś z nowymi nawykami i stylem życia, który poprawią jakość i stan Twojego zdrowia rozpocząć nowy rozdział? Pierwszym krokiem niech będzie oczyszczenie organizmu. Usuniemy sól i tłuszcze z organizmu, a jak to osiągnąć dowiesz się w dzisiejszym artykule.

Wszystkie te problemy z nadmiarem soli i innych niezdrowych substancji jest spowodowana nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i trybem życia.

Dużą odpowiedzialność ponoszą czasy, w których żyjemy, gdzie każdy spiesząc się, rezygnuje ze zdrowego jedzenia, zamieniając je na ubogie w składniki odżywcze, a bogate w sól i tłuszcze szybkie dania.

To zmartwienie dotyczy nie tylko nas dorosłych! Warto uświadomić sobie, że coraz młodsze pokolenia odżywiają się nieprawidłowo i jest to coraz powszechniejszy problem całego społeczeństwa. W ostatnich latach wskaźnik otyłości wśród dzieci niebezpiecznie wzrósł.

Wyeliminuj sól i tłuszcze ze swojego organizmu

1. Sok z pietruszki i cytryny

Sok z pietruszki

Sok ten jest doskonały do picia o każdej porze dnia, jednak bardzo ważne jest, by pierwsza szklanka została wypita zaraz po przebudzeniu na pusty żołądek.

Jest to świetny sposób na usunięcie nadmiaru soli z organizmu oraz ułatwiający pracę nerek. Ponadto jest bogatym źródłem witamin i antyoksydantów usprawnia metabolizm tłuszczów, co zawdzięcza obecności soku z cytryny.

Jeżeli pragniemy skutecznego oczyszczania organizmu, zaleca się picie przynajmniej trzech porcji dziennie, a oto przepis jak go przygotować:

Składniki:

 • 5 pęczków czystej pietruszki
 • sok z cytryny
 • 1 litr wody

Sposób przygotowania:

 • pierwsze co należy zrobić to zagotować wodę. Następnie do płynu należy dodać pietruszkę i pozostawić do gotowania na około 20 minut. Po upływie zalecanego czasu wyłączyć ogień i odstawić na godzinę do ostygnięcia
 • następnym krokiem jest przecedzenie zawartości i do otrzymanej wody dodanie soku z cytryny. Chociaż smak może wydać się nieco intensywny, naprawdę jest to doskonały sposób, aby sól zniknęła z organizmu.
 • sok ten zaleca się pić przez cały dzień, najlepiej w temperaturze pokojowej, pierwszą porcję na czczo, a następne – 20 minut po posiłku.

2. Woda truskawkowa z cytryną

Woda truskawkowa oprócz tego, że jest smacznym i orzeźwiającym sposobem na ochłodę w upalne dni, działa moczopędnie, sprzyja spalaniu tłuszczów, a dodatkowo zaopatrzy organizm w potrzebne witaminy i minerały.

Pomoże również w sprawniejszym usuwaniu płynów i zapobiegnie retencji wody na skutek zbyt wysokiego stężenia soli w organizmie.

Składniki:

Sposób przygotowania:

 • napój ten jest naprawdę prosty do przygotowania. Jeżeli chcesz możesz przez trzy dni pić sok z pietruszki po to, by następnie kontynuować oczyszczanie organizmu wodą z truskawek. Dzięki tygodniowemu zastosowaniu sól i tłuszcze, które są w nadmiarze ulegną usunięciu
 • najpierw należy zagotować litr wody, a przekrojone na pół truskawki umyć i później umieścić we wrzątku pozostawiając do gotowania na 30 minut. Truskawki powinny być miękkie. Gdy dostrzeżesz, że oddały one już wszystkie soki, przecedź zawartość
 • umieścić wodę truskawkową w szklanym naczyniu i dodać sok z cytryny oraz kilka kostek lodu. Schłodzić napój i pić regularnie w ciągu dnia po każdym posiłku

3. Jak zastąpić sól w posiłkach?

Pieprz

Wierzcie nam, albo i nie istnieje naprawdę wiele sposobów na to, jak zastąpić sól w codziennej diecie. Niektóre z zamienników są bardzo smaczne i równie skutecznie poprawiają smak potraw. Chcesz wiedzieć, jakie to produkty?

Zerknij poniżej i zapisuj, sam nie zauważysz jak w mgnieniu oka przestaniesz zauważać brak soli. Potrzebna jest również zmiana w sposobie myślenia i determinacja w wybieraniu substytutów soli, do których należą:

 • czosnek
 • oregano
 • rozmaryn
 • czarny pieprz
 • curry

4. Potrzebujemy więcej wysiłku fizycznego!

Ćwiczenia

Nadmiar soli i tłuszczów w organizmie są usuwane wraz z potem i spalane podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, gdy nasze ciało i serce zaczynają intensywniej pracować. Czasem ciężko jest nam się zmobilizować lub też brakuje nam czasu jednak naprawdę warto znaleźć, choć maleńką lukę, by chwilę się poruszać.

Pamiętaj o tym, że sól i tłuszcze, które każdego dnia gromadzą się w Twoim ciele, przysparzają ciału tylko szkód, dlatego już dziś wyjdź na dynamiczny spacer i postaraj się odrobinę spocić!

Do tych aktywności, które są szczególnie zalecane należą:

 • 20 minut biegania
 • 30 minut dynamicznego spaceru
 • 30 minut jazdy na rowerze
 • taniec

5. Pijmy więcej wody!

Picie wody

Już wiele razy wspominaliśmy o niej na naszej stronie i podkreślaliśmy, jak istotna jest dla naszego organizmu. W momencie, gdy stężenie soli w naszym ciele jest zbyt wysokie, czujemy się napuchnięci i obolali, a nasze kostki znacznie się powiększyły, nie zapomnijmy jej dostarczyć.

Opuchnięte kostki z reguły świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek, dlatego nie wahaj się wypić więcej szklanek wody dziennie niż zwykle (od 8 do 9 filiżanek).

Sól zostanie wyeliminowana, narządy nawodnione, a to wszystko pomoże w oczyszczeniu organizmu z toksyn i usprawni eliminację tych uporczywie gromadzących się tłuszczów.

Nie zapominaj o tych kilku prostych wskazówkach, a sól i tłuszcze będą mieścić się w zalecanych normach i nie przysporzą Ci dodatkowych kłopotów! • Detoxes and cleanses. National Center for Complementary and Integrative Health. March 29, 2018.
 • Mishori R, et al. The dangers of colon cleansing. Journal of Family Practice. 2011;60:454.
 • Bazzocchi G, et al. Irrigation, lavage, colonic hydrotherapy: From beauty center to clinic? Techniques in Coloproctology. 2017;21:1.