Oczyszczone jelita — domowe sposoby

Jak skutecznie i w naturalny, domowy sposób oczyścić jelita? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek!

Na pewno na naszym portalu spotkałaś już wzmianki o ważności regularnej detoksykacji wątroby czy nerek i znaczeniu czystości tych narządów. Dziś skoncentrujemy się nad tym, jak skutecznie wykonać oczyszczanie jelita grubego i okrężnicy.
Nie wolno zapominać, że właśnie w tych organach dochodzi do wchłaniania składników odżywczych, a te, które nie zostają wykorzystane, są gromadzone, by później zostać wydalone.

Jak skutecznie i w naturalny, domowy sposób oczyścić jelita? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek!

Oczyść swoje jelita!

Tygodniowe porządki

Oczyszczanie potrwa jeden tydzień, jednak jeżeli istnieje taka potrzeba można przedłużyć je do 15-stu dni. Po zakończeniu należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny żywienia i zdrowego trybu życia. W ten sposób jelita pozostaną dłużej w czystości, a negatywne skutki wcześniejszych niezdrowych przyzwyczajeń zostaną wyeliminowane.

Co jeść, czego nie jeść?

Podczas oczyszczającego tygodnia powinniśmy dokładnie kontrolować to, co jemy i przygotowywać potrawy głównie z surowych produktów. Tylko dzięki temu będziemy mogli oczekiwać pozytywnych rezultatów w tak krótkim czasie. Przede wszystkim z diety należy wyeliminować poniższe produkty i zastąpić je zdrowymi odpowiednikami:

 • rafinowana mąka oraz produkty z niej wykonane — zamiast tego należy wprowadzić produkty pełnoziarniste i wykonane z mąki razowej
 • biały cukier i słodkie napoje gazowane — dla osłody można używać miodu lub brązowego cukru, a dla ugaszenia pragnienia naturalnych soków bez dodatku substancji słodzących
 • rafinowane oleje — lepiej zdecydować się na olej kokosowy lub oliwę tłoczoną na zimno. Zaleca się spożywanie ich na surowo
 • czerwone mięso i kiełbasy — jako główne źródło białka wskazane jest białe mięso, ryby, jajka i surowe warzywa
 • mleko i przetwory mleczne  w tym wypadku jedynym wyjątkiem jest twaróg lub świeży ser najlepiej, jeżeli będzie kozi, lub owczy. Również można pić specjalnie przygotowane napoje z owsa, ryżu, prosa czy gryki
 • wyeliminować kawę i papierosy
Zboża

Lepiej funkcjonujące jelita

Podczas tego tygodnia ważne jest, by ułatwić jelitom wypełnianie ich funkcji, dzięki czemu efekty oczyszczania będą jeszcze lepsze. Aby to osiągnąć, dzienne menu powinno zostać wzbogacone o następujące składniki:

 • siemię lniane — łyżeczkę nasion (ok.10g) pozostawić do namoczenia na noc. Rano, przed śniadaniem na pusty żołądek należy wypić zawartość szklanki wraz z nasionami
 • śliwki — po dawce siemienia lnianego, wciąż na czczo, należy zjeść 3-4 śliwki
 • napary z mniszka lekarskiego — pierwszy napar w godzinach drugiego śniadania, a drugi w czasie podwieczorku
 • nasiona dyni — w ciągu dnia należy przyjąć przynajmniej 30 nasion dyni. To pomoże usunąć wszelkie pasożyty z jelita
 • karczochy — przed położeniem się spać należy wypić napar z karczochów. Można również przyjąć tabletki zawierające ich wyciąg. Dostaniemy je w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością
Karczoch

Lewatywy z rumianku na czyste jelita

Lewatywa to tradycyjna metoda leczenia polegająca na wprowadzeniu wody lub naparu bezpośrednio do jelita poprzez odbyt. Wykonuje się je w celu lepszego oczyszczenia jelita grubego z nagromadzonych resztek kałowych.

Podczas tygodniowej kuracji oczyszczającej powinno się przeprowadzić trzy lewatywy z dniem przerwy pomiędzy jednym zabiegiem a drugim. Do aplikacji można użyć specjalnej gumowej gruszki, którą z łatwością można kupić w aptece.

Do przygotowania naparu potrzebne będą następujące składniki:

 • 1 litr naparu z rumianku. Najlepiej, żeby było on ekologiczny
 • sok z cytryny
 • łyżeczka soli morskiej
 • 1 litr wrzącej wody
Gruszka

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i preparat do wykonania lewatywy jest gotowy. Dwa litry otrzymanej mieszanki należy wprowadzić do jelita grubego przy użyciu gumowej gruszki, której koniec można nasmarować niewielką ilością oleju.

Zabieg powinien być wykonywany powoli, z zastosowaniem przerw według indywidualnych potrzeb. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów zaleca się jak najdłuższe wytrzymanie przed wypróżnieniem.

W razie odczuwalnych bólów i dyskomfortu zaleca się natychmiastowe udanie do toalety. Czynność powtarzamy, aż do zużycia całego przygotowanego preparatu.

Zabieg wykonujemy na pusty żołądek lub dwie godziny po ostatnim posiłku. Po zakończeniu zaleca się przyjęcie środków, które pomogą w odbudowie flory bakteryjnej jelita i przedłużą efekty jego oczyszczania.

Podobne produkty są dostępne w aptekach i powinny być przyjmowane na czczo w godzinach porannych. Nie zaleca się przyjmowania ich w trakcie posiłków.

Zdjęcia dodane dzięki uprzejmości gullpress, foodiesathome i Pavel Fiskovich.

WIĘCEJ DLA CIEBIE