Oczyszczone jelita — domowe sposoby

Jak skutecznie i w naturalny, domowy sposób oczyścić jelita? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek!
Oczyszczone jelita — domowe sposoby

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2018

Na pewno na naszym blogu spotkałaś już wzmianki o tym, jak ważna jest regularna detoksykacja wątroby czy nerek. Wiesz z pewnością, jak ogromne znaczenie ma czystość tych narządów. Dziś skoncentrujemy się natomiast nad tym, jak skutecznie uzyskać oczyszczone jelita i okrężnicę.
Nie wolno zapominać, że właśnie w tych organach dochodzi do wchłaniania składników odżywczych. Natomiast inne substancje i niewykorzystane resztki są gromadzone, a później wydalane.

Jak skutecznie i w naturalny, domowy sposób oczyścić jelita? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek!

Oczyszczone jelita!

Tygodniowe porządki

Oczyszczanie trwa zazwyczaj jeden tydzień. Jeżeli natomiast istnieje taka potrzeba, można przedłużyć je do 15-stu dni.

Po zakończeniu należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny żywienia i zdrowego trybu życia. W ten sposób utrzymamy oczyszczone jelita na dłużej, a negatywne skutki wcześniejszych niezdrowych przyzwyczajeń zostaną wyeliminowane.

Co jeść, a czego unikać?

Podczas oczyszczającego tygodnia powinniśmy dokładnie kontrolować to, co jemy i przygotowywać potrawy głównie z surowych produktów. Tylko dzięki temu będziemy bowiem w stanie uzyskać pozytywny rezultat w tak krótkim czasie. Przede wszystkim z diety należy wyeliminować poniższe produkty. Należy je natomiast w miarę możliwości zastąpić zdrowymi odpowiednikami:

 • rafinowana mąka oraz produkty z niej wykonane — zamiast tego należy wprowadzić produkty pełnoziarniste i wykonane z mąki razowej
 • biały cukier i słodkie napoje gazowane — dla osłody można używać chociażby miodu lub brązowego cukru, a dla ugaszenia pragnienia naturalnych soków bez dodatku substancji słodzących
 • rafinowane oleje — lepiej wybrać olej kokosowy lub oliwę tłoczoną na zimno. Zaleca się spożywanie ich na surowo
 • czerwone mięso i kiełbasy — jako główne źródło białka wskazane jest białe mięso, ryby, jajka i surowe warzywa
 • mleko i przetwory mleczne w tym wypadku jedynym wyjątkiem jest twaróg lub świeży ser.  Najlepiej, jeżeli ser będzie kozi lub owczy. Można również pić specjalnie przygotowane napoje z owsa, ryżu, prosa czy gryki
 • kawę i papierosy należy je całkowicie wyeliminować
Zboża na oczyszczone jelita

Lepiej funkcjonujące, oczyszczone jelita

Podczas tego tygodnia ważne jest, by ułatwić jelitom wypełnianie ich funkcji, dzięki czemu efekty oczyszczania będą jeszcze lepsze. Aby to osiągnąć, dzienne menu powinno zostać wzbogacone o następujące składniki:

 • siemię lniane — łyżeczkę nasion (ok. 10g) pozostawić do namoczenia na noc. Następnie rano, przed śniadaniem na pusty żołądek należy wypić zawartość szklanki wraz z nasionami
 • śliwki — po dawce siemienia lnianego, wciąż na czczo, należy zjeść 3-4 śliwki
 • napary z mniszka lekarskiego — pierwszy napar w godzinach drugiego śniadania, a drugi w czasie podwieczorku
 • nasiona dyni — w ciągu dnia należy przyjąć przynajmniej 30 nasion dyni. To pomoże usunąć wszelkie pasożyty z jelita
 • karczochy — przed położeniem się spać należy wypić napar z karczochów. Można również przyjąć tabletki zawierające ich wyciąg, które są dostępne w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością
Karczoch na oczyszczone jelita

Lewatywy z rumianku na oczyszczone jelita

Lewatywa to tradycyjna metoda leczenia polegająca na wprowadzeniu wody lub naparu bezpośrednio do jelita poprzez odbyt. Wykonuje się je w celu lepszego oczyszczenia jelita grubego z nagromadzonych resztek kałowych.

Podczas tygodniowej kuracji oczyszczającej powinno się przeprowadzić trzy lewatywy z dniem przerwy pomiędzy jednym zabiegiem a kolejnym. Do aplikacji można użyć specjalnej gumowej gruszki, którą z łatwością można kupić w aptece.

Do przygotowania roztworu potrzebne będą następujące składniki:

 • 1 litr naparu z rumianku. Najlepiej, żeby był on ekologiczny
 • sok z cytryny
 • łyżeczka soli morskiej
 • 1 litr wrzącej wody
Gruszka do lewatywy

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i preparat do wykonania lewatywy jest gotowy. Dwa litry otrzymanej mieszanki należy wprowadzić do jelita grubego przy użyciu gumowej gruszki, której koniec można nasmarować niewielką ilością oleju.

Zabieg powinien być wykonywany powoli, z zastosowaniem przerw według indywidualnych potrzeb. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów zaleca się jak najdłuższe odczekanie przed wypróżnieniem.

W razie odczuwalnych bólów i dyskomfortu zaleca się natychmiastowe wypróżnienie. Czynność powtarzamy aż do zużycia całego przygotowanego preparatu.

Zabieg wykonujemy na pusty żołądek lub dwie godziny po ostatnim posiłku. Po zakończeniu zaleca się przyjęcie środków, które pomogą w odbudowie flory bakteryjnej jelita i przedłużą efekty jego oczyszczania.

Podobne produkty są dostępne w aptekach i powinny być przyjmowane na czczo w godzinach porannych. Nie zaleca się przyjmowania ich w trakcie posiłków.

Zdjęcia dodane dzięki uprzejmości gullpress, foodiesathome i Pavel Fiskovich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.