Czyste jelita - skutecznie eliminujemy toksyny

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest fundamentalne przy usuwaniu toksyn. Płyny usprawniają nasze jelita, a połączenie ananasa, pietruszki i truskawek zmniejsza obrzęki.
Czyste jelita - skutecznie eliminujemy toksyny

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Nasze jelita są jednym z organów odpowiedzialnych za oczyszczanie organizmu. Ich funkcja jest niezwykle ważna, ponieważ to właśnie one rozkładają produkty żywnościowe i sprawiają, że mogą one być wchłonięte przez nasze ciało.

Jednocześnie zajmują się usuwaniem niepotrzebnych resztek pokarmowych.

Podobnie jak w przypadku innych narządów o podobnej funkcji (na przykład wątroba i nerki), styl życia i nieodpowiedni sposób odżywiania mogą przeciążyć jelita i spowodować, że nie będą w stanie prawidłowo pracować.

Wtedy nasz organizm zacznie kumulować toksyny, będące przyczyną wielu dolegliwości: nieświeży oddech, nadkwaśność, biegunki, a nawet bezsenność i bóle głowy.

Oczyszczamy jelita – 5 prostych porad

Żeby odpowiednio oczyścić jelita, należy dostosować się do kilku prostych wskazówek:

 • Wypijanie dużych ilości wody: czyszcząc nasze jelita możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu, stąd konieczność wypijania większych ilości wody.
 • Poza tym, płyny odgrywają kluczowa rolę w usuwaniu toksyn i resztek pokarmowych. Najlepsza tutaj jest letnia woda z dodatkiem soku z cytryny.
 • Sposób odżywiania się: w trakcie procesu należy stosować łagodną dietę, bogatą – między innymi – w warzywa i soki owocowe.
 • Unikamy jadania w nadmiarze, ponieważ duże ilości jedzenia mogą przeciążyć nasze jelita. Sięgamy przede wszystkim po zupy i buliony, dzięki którym uzupełnimy braki elektrolitów.
 • Witaminy i suplementy: podczas terapii oczyszczania może dojść do sytuacji niedoboru pewnych witamin i minerałów. Należy ten niedobór zwalczyć, dostarczając do organizmu potrzebne związki.
 • Polecamy zwiększyć spożycie witaminy C, dzięki której wzmocnimy układ odpornościowy.
 • Probiotyki: to bardzo ważny element. Proces czyszczenia jelit usuwa nie tylko te złe bakterie, ale również te dobre. Zażywanie probiotyków kompensuje tę stratę.
 • Okłady z dodatkiem ziół: warto przygotować gorące okłady z dodatkiem ziół leczniczych. W ten sposób wyeliminujemy toksyny za pośrednictwem skóry. Gotujemy wywar z ziół i realizujemy kilkuminutowe okłady.

Sok na czyste jelita

Poniższy sok działa zbawiennie na nasze jelita i pomaga wyeliminować wszystkie te związki, których nasze ciało nie potrzebuje. Potrzebne Ci będą truskawki, ananas i pietruszka.

Świeży ananas

Dzięki niemu zwalczysz zaparcia, obrzęk jelit, gazy i oczyścisz cały przewód pokarmowy.

Składniki

 • ½ szklanki pokrojonych w kawałki truskawek.
 • 2 plastry ananasa (pokrojone w kostkę).
 • 1 gałązka pietruszki (posiekanej).
 • 1 szklanka wody mineralnej.

Sposób przygotowania

 • Wszystkie składniki wkładamy do sokowirówki. Kiedy już się ze sobą połączą, nasz sok jest gotowy do spożycia. Najlepiej pijać go z samego rana, do śniadania, i przed każdym posiłkiem.

Herbaty i napary

Możesz też oczyścić jelita za pomocą herbat i naparów. Najlepsze w tym celu są karczochy i ostropest (Silybum marianum). Posiadają wlaściwości przeczyszczające, stymulujące usuwanie toksyn i nadmiaru płynów z organizmu.

Pieprz Cayenne

Pieprz Cayenne również doskonale spisuje się w dietach oczyszczających. Warto dodać go do naturalnych koktajli, razem z sokiem z cytryny. 

Napar z pieprzu

Koniecznie kilka razy dziennie!

Algi

Babka płesznik (Plantago psyllium) i alga spirulina wchłaniają i eliminują zbędne toksyny. Tworzą swego rodzaju żel, który usprawnia perystaltykę jelit i zwalcza zaparcia, zespół jelita drażliwego, przyspiesza metabolizm, itp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Rudzki, L., Frank, M., Szulc, A., Gałȩcka, M., Szachta, P., & Barwinek, D. (2012). Od jelit do depresji – Rola zaburzeń ciągłości bariery jelitowej i następcza aktywacja układu immunologicznego w zapalnej hipotezie depresji. Neuropsychiatria i Neuropsychologia.
 • Grzymisławski, M., Stankowiak-Kulpa, H., Włochal, M., & Grzymisławski, M. (2010). Celiakia — standardy diagnostyczne i terapeutyczne 2010 roku. Forum Zaburzeń Metabolicznych.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.