Naturalne środki przeczyszczające na zaparcia

Jabłka zawierają duże ilości pektyn, które pomagają w sposób naturalny regulować procesy jelitowe – a więc znakomicie działają przy leczeniu biegunek i zaparć.
Naturalne środki przeczyszczające na zaparcia
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2018

Jeśli cierpisz na zaparcia, to z pewnością zechcesz poznać wszelkie dostępne na rynku naturalne środki przeczyszczające.

Twoja dieta powinna zawierać składniki cechujące się wysoką zawartością błonnika i produkty spożywcze. Należą do nich między innymi jogurty, które pozwalają zachować odpowiedni skład jelitowej flory bakteryjnej.
Naturalne środki przeczyszczające to produkty spożywcze lub zioła pozwalające oczyścić jelita.

Należy przy tym pamiętać, aby zastosować jednocześnie co najmniej dwa odmienne rodzaje środków przeczyszczających. Działanie pojedynczego po jego długotrwałym stosowaniu może być zbyt mocne, co niesie ze sobą potencjalne skutki uboczne.

Naturalne środki przeczyszczające – rodzaje

Jeśli wziąć pod uwagę sposób działania poszczególnych środków przeczyszczających, można na tej podstawie wyróżnić następujące ich kategorie:

Stymulanty

Są to tak zwane środki przeczyszczające o działaniu pobudzającym, które działają stymulująco na mięśnie jelit. Zawierają bowiem pewne składniki usprawniające pracę jelita grubego, przyśpieszając zarazem proces oddawania stolca.

Wywierają one również wpływ na ścianę jelit, zwiększając produkcję płynów i poziom składników mineralnych. Zmniejszają także zdolność jelit do wchłaniania sodu i chloru.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Zdrowa waga zimą – 4 pomocne produkty

Potencjalne negatywne efekty uboczne związane są z czasem obecności oraz działania tych środków w organizmie. Po spożyciu mogą one działać do 8 godzin. Zaleca się przy tym zażywanie ich przed snem.

Zaparcie

O działaniu mechanicznym

Ta kategoria obejmuje środki przeczyszczające o wysokiej zawartości błonnika, który nadaje objętości Twojemu stolcowi, pochłania wodę i nawilża ściany jelita. W najbardziej naturalny możliwy sposób stymuluje również ruchy robaczkowe jelit. Skutecznie likwiduje to więc problem, jakim są zaparcia.

Błonnik może występować w postaci włókien rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych.

Środki przeczyszczające należące do tej grupy cechują się znacznie łagodniejszym działaniem niż stymulanty. Są one zatem polecane jako pierwszy krok w celu usunięcia problemu zaparcia.

Zalecamy uzupełnienie przyjmowania tych środków o probiotyki takie, jak jogurt naturalny.

O działaniu osmotycznym

Ten typ środków przeczyszczających działa poprzez zwiększenie ilości wody znajdującej się w Twoich jelitach. Prowadzi to zatem do zmiękczenia stolca i tym samym zlikwidowania trapiącego Cię zaparcia.

Są one zbliżone do środków o działaniu mechanicznym, ponieważ zawierają wiele minerałów i zmuszają Twój organizm do opróżnienia jelit z ich zawartości.

Wiśnie są doskonałym przykładem środka przeczyszczającego o działaniu osmotycznym. Efekty ich działania są silne. Oznacza to, że w trakcie stosowania takich środków należy pić spore ilości wody i płynów izotonicznych w celu uniknięcia odwodnienia organizmu.

Ból brzucha

Jak wybrać środek przeczyszczający odpowiedni dla Ciebie?

Do najbardziej delikatnych środków przeczyszczających należą te o działaniu mechanicznym, które obejmują następujące produkty:

Sok z jabłek i oliwa z oliwek

Zmieszaj pół szklanki soku jabłkowego z połową szklanki oliwy z oliwek. Wypij tę mieszankę przed udaniem się na spoczynek.

Wiśnie i miód

Doprowadź w garnku do wrzenia szklankę wody. Dodaj do niej sześć wiśni. Zdejmij wywar z ognia i odstaw go na noc do wystygnięcia. Następnego dnia z rana przecedź go i dodaj łyżkę miodu. Zjedz wiśnie w ciągu dnia.

Przeczytaj również ten interesujący artykuł: Popraw zdrowie miodem – 5 domowych mikstur

Aloes

Rozetnij liście aloesu. Zagotuj je w garnku z wodą. Odstaw do pełnego wystygnięcia, a następnie przelej napar do słoika i wstaw go do lodówki. Pij go tylko dwa razy na tydzień w celu pozbycia się zaparcia.

Ten środek przeczyszczający nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i matek karmiących, a także dla osób zażywających leki przeciwzakrzepowe.

Naturalne środki przeczyszczające - aloes

Sok z winogron i siemię lniane

Zmiksuj winogrona, aż do uzyskania około jednej szklanki jednorodnego soku. Następnie dodaj do niego łyżkę siemienia lnianego, najlepiej w postaci sproszkowanej.

Wypij tak uzyskaną miksturę z rana, nie częściej niż raz w tygodniu – ale nawet tak niska częstotliwość wystarczy do zlikwidowania problemu zaparcia.

Olej rycynowy

Olej rycynowy jest środkiem przeczyszczającym o działaniu zewnętrznym. Wystarczy namoczyć w nim ręcznik lub gazę i podgrzać je na małym ogniu.

Następnie nałóż tak podgrzany kompres na dolną część pleców lub odcinek lędźwiowy. Przykryj się kocem lub w inny sposób zadbaj o to, aby kompres jak najdłużej pozostał ciepły.

Stosuj tę metodę raz dziennie, w zupełności wystarczy to na pozbycie się zaparcia. Nie zaleca się jednak spożywania oleju rycynowego.

Naturalne środki przeczyszczające – produkty spożywcze

Oprócz aloesu i wiśni istnieją także inne produkty spożywcze, które działają jak naturalne środki przeczyszczające. Zanim jednak zaczniesz połykać wszystko, co tylko Ci się nawinie pod rękę, najpierw spróbuj wykryć przyczynę Twoich problemów trawiennych.

Zaparcia występują wtedy, gdy odwiedzasz toaletę rzadziej niż trzy razy w ciągu tygodnia lub gdy Twój stolec jest suchy i twardy.

Problemy trawienne są zjawiskiem zupełnie naturalnym, gdy stosujesz niezdrową dietę. Brak ruchu, siedzący tryb życia, niewystarczająca ilość wypijanej wody, spożycie dużych ilości tłuszczów i mąki przetworzonej może również powodować zaparcia.

Jeśli chcesz mieć w pełni zdrowe jelita, musisz zmienić swój styl życia na zdrowszy. Poniżej przedstawiamy kilka zalecanych dla Ciebie potraw:

Platany

Roślina ta pochodzi z Indii i zawiera dużo błonnika, który korzystnie wpływa na zaparcia. Może on wchłaniać wodę i zwiększać objętość stolca, co stymuluje proces wypróżnienia.

Jabłka

Zarówno czerwone, jak i zielone jabłka zawierają spore ilości pektyn. Stymulują one funkcjonowanie jelit, zmniejszają twardość stolca (ze względu na zawartość błonnika) i pomagają tym samym zwalczać zaparcia.

Zjedz codziennie jedno jabłko lub małą porcję sałatki z jabłek tuż po kolacji. Zalecamy jabłka surowe lub suszone podawane wraz z wiśniami.

Naturalne środki przeczyszczające - jabłka

Banany

Jest to kolejny owoc zawierający dużą ilość błonnika (i przy okazji także potasu). Skutecznie zwalcza on zatem zaparcia, będąc doskonałym, w pełni naturalnym środkiem przeczyszczającym.

Jeden banan zawiera aż 12% zalecanego dziennego spożycia błonnika, a także oligosacharydy, które dostarczane są bezpośrednio do jelita grubego i stymulują trawienie oraz proces oddawania stolca.

Cebula

Cebula powinna być jednym z warzyw pierwszego wyboru. Jest ona bowiem nie tylko smaczna, ale pomaga także chronić organizm przed chorobami, patogenami i innymi niekorzystnymi dla Twojego zdrowia okolicznościami.

Cebula jest także bardzo skutecznym, naturalnym środkiem przeczyszczającym, który świetnie nadaje się do zwalczenia Twojego zaparcia.

Jedzenie tego warzywa w postaci surowej stymuluje wytwarzanie kwasów żołądkowych przez organizm i może przyczynić się do zachowania prawidłowej jelitowej flory bakteryjnej.

Obecność chininy stymuluje dodatkowo procesy metaboliczne wątroby, trzustki, żołądka i jelit.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z innych środków przeczyszczających, wypróbuj najpierw opisane powyżej naturalne środki na przeczyszczające do leczenia swoich problemów jelitowych i innych dolegliwości takich, jak zaparcia.

To może Cię zainteresować ...
Zdrowe jelita – 3 niezbędne kroki
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zdrowe jelita – 3 niezbędne kroki

Zdrowe jelita - 3 niezbędne kroki.Jeśli chcemy mieć zdrowe jelita musimy zwiększyć spożycie błonnika. Ważnie też jest by pić odpowiednią ilość wody...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alookaran J, Tripp J. Castor Oil. 2022 Mar 16. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–.
 • Arslan GG, Eşer I. An examination of the effect of castor oil packs on constipation in the elderly. Complement Ther Clin Pract. 2011 Feb;17(1):58-62.
 • Bae SH. Diets for constipation. Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr. 2014 Dec;17(4):203-8.
 • Diaz, S., Bittar, K., & Mendez, M. D. Constipation. StatPearls [Internet]. 2022.
 • Bayer SB, Gearry RB, Drummond LN. Putative mechanisms of kiwifruit on maintenance of normal gastrointestinal function. Crit Rev Food Sci Nutr. 2018;58(14):2432-2452.
 • Hanif Palla A, Gilani AH. Dual effectiveness of Flaxseed in constipation and diarrhea: Possible mechanism. J Ethnopharmacol. 2015 Jul 1;169:60-8.
 • Hong SW, Chun J, Park S, Lee HJ, Im JP, Kim JS. Aloe vera Is Effective and Safe in Short-term Treatment of Irritable Bowel Syndrome: A Systematic Review and Meta-analysis. J Neurogastroenterol Motil. 2018 Oct 1;24(4):528-535.
 • Jalanka J, Major G, Murray K, Singh G, Nowak A, Kurtz C, Silos-Santiago I, Johnston JM, de Vos WM, Spiller R. The Effect of Psyllium Husk on Intestinal Microbiota in Constipated Patients and Healthy Controls. Int J Mol Sci. 2019 Jan 20;20(2):433.
 • Katsirma, Z., Eirini, E., Rodriguez-Mateos, A., & Whelan, K. Fruits and their impact on the gut microbiota, gut motility and constipation. Food & Function. 2021.
 • Knez Hrnčič M, Ivanovski M, Cör D, Knez Ž. Chia Seeds (Salvia hispanica L.): An Overview-Phytochemical Profile, Isolation Methods, and Application. Molecules. 2019 Dec 18;25(1):11.
 • Ladas SD, Haritos DN, Raptis SA. Honey may have a laxative effect on normal subjects because of incomplete fructose absorption. Am J Clin Nutr. 1995 Dec;62(6):1212-5.
 • Lever E, Cole J, Scott SM, Emery PW, Whelan K. Systematic review: the effect of prunes on gastrointestinal function. Aliment Pharmacol Ther. 2014 Oct;40(7):750-8.
 • Portalatin M, Winstead N. Medical management of constipation. Clin Colon Rectal Surg. 2012 Mar;25(1):12-9.
 • Ramos CI, Andrade de Lima AF, Grilli DG, Cuppari L. The short-term effects of olive oil and flaxseed oil for the treatment of constipation in hemodialysis patients. J Ren Nutr. 2015 Jan;25(1):50-6.
 • Roerig JL, Steffen KJ, Mitchell JE, Zunker C. Laxative abuse: epidemiology, diagnosis and management. Drugs. 2010 Aug 20;70(12):1487-503.
 • Turan İ, Dedeli Ö, Bor S, İlter T. Effects of a kefir supplement on symptoms, colonic transit, and bowel satisfaction score in patients with chronic constipation: a pilot study. Turk J Gastroenterol. 2014 Dec;25(6):650-6.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.