Zaparcia – sposoby na natychmiastową ulgę

Jeśli od czasu do czasu dopadają Cię zaparcia, najlepszą formą na ich zwalczenie jest zastosowanie prostych, naturalnych metod, które z pewnością przyniosą Ci niemalże natychmiastową ulgę. Nie należy ich jednak stosować przez dłuższy okres czasu, ponieważ nasz organizm zacznie się do nich przyzwyczajać i stracą one swoją skuteczność.
Zaparcia – sposoby na natychmiastową ulgę

Ostatnia aktualizacja: 02 listopada, 2018

Środki zaradcze na zaparcia, które chcemy Ci dziś zaproponować, są skierowane do osób mających problem z regularnym wypróżnianiem się i które chcą uniknąć stosowania chemicznych środków przeczyszczających.

Poniżej przedstawiamy pięć naturalnych i niezwykle skutecznych metod na pobudzenie perystaltyki jelit i oczyszczenie przewodu pokarmowego bez żadnych efektów ubocznych.

Pamiętaj, że mamy na myśli jednorazowe zaparcia, które pojawiają się od czasu do czasu. Jeśli cierpisz na chroniczne problemy z regularnym wypróżnianiem, powinnaś koniecznie udać się do lekarza, ponieważ zaniedbanie takiej sytuacji może przynieść bardzo przykre konsekwencje zdrowotne.

Zaparcia – problem, który pojawia się od czasu do czasu

Proponowane przez nas środki stanowią silne i skuteczne rozwiązanie w chwilach, gdy nie potrafimy kontrolować prawidłowej pracy jelit. Pamiętajmy jednak, że mimo swej ogromnej skuteczności, są to sposoby w 100% naturalne, które nie wywołują żadnych szkód w naszym organizmie.

Powinnyśmy sobie jednak uświadomić, że do poniższych metod należy uciekać się wyłącznie w chwilach „kryzysu”. Ich długotrwałe przyjmowanie może prowadzić do podrażnienia jelit i stopniowego pogorszenia ich pracy.

Problemy z wypróżnianiem

Niektóre z kobiet po prostu mają wrodzoną skłonność do zaparć i w takiej sytuacji niewiele poza dietą jesteśmy w stanie zaradzić. Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele różnych sytuacji, które mogą stać się przyczyną „chwilowych” zaparć. Klasycznymi przykładami w tym przypadku są:

 • Sytuacje stresowe
 • Nagłe zmiany w codziennej diecie
 • Podróże
 • Spożywanie sporych ilości błonnika pokarmowego bez dbałości o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Kiedy zaparcia są problemem przewlekłym

Jeśli należysz do osób, u których występują chroniczne zaparcia, możesz stosować poniższe remedia tylko od czasu do czasu, w momentach kryzysowych. Pamiętaj jednak o wizycie u lekarza, który zaleci ci odpowiednią kurację i pomoże definitywnie zwalczyć problem.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować prawidłowe funkcje jelit i zadbają o prawidłowe wypróżnianie na co dzień:

 • Zwiększenie spożycia świeżych i gotowanych owoców i warzyw, zwłaszcza roślin strączkowych, suszonych owoców oraz ziaren i produktów pełnoziarnistych.
 • Unikanie produktów na bazie rafinowanej mąki i ubogich w błonnik pokarmowy.
 • Przyjmowanie przynajmniej 2 litrów wody w ciągu dnia.
 • Regularna aktywność fizyczna.
 • Przyjmowanie suplementów diety poprawiających stan flory bakteryjnej jelit.
 • Unikanie sytuacji stresowych.

Woda morska

Woda morska zyskuje coraz to silniejszą pozycję w naszych kuchniach, stanowiąc idealny dodatek do gotowanych potraw. Co więcej, słona woda jest również niezastąpionym naturalnym lekiem w przypadku rozmaitych problemów zdrowotnych.

Szklanka wody morskiej

Roztwór wody morskiej jest cennym źródłem związków mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Najzdrowszą formą spożywania tego naturalnego lekarstwa jest natomiast przygotowanie roztworu na bazie jednej części wody morskiej i dwóch części naturalnej wody mineralnej.

Jeśli zwiększysz ilość wody morskiej w roztworze, efekt przeczyszczający będzie niemalże natychmiastowy.

Lewatywa

Lewatywa to najstarsza ze wszystkich metoda na zwalczanie zaparć. Zaopatrz się w specjalny zestaw do lewatywy, który można dostać w aptekach i sklepach zielarskich. W skład takiego zestawu wchodzi końcówka do lewatywy, wężyk i worek na płyn.

Wystarczy wprowadzić letnią wodę (przegotowaną, nie prosto z kranu!) i zastosować odrobinę oleju lub wazeliny w celu ułatwienia wprowadzenia wężyka.

Do wykonania lewatywy można zastosować również napary z różnych roślin leczniczych, na przykład rumianku lub innego ziela, w zależności od problemu, jaki chcemy złagodzić.

Pamiętaj, by po wykonaniu lewatywy sięgnąć po suplement diety, który pomoże szybko odbudować osłabioną podczas czyszczenia jelita grubego florę bakteryjną.

Napar z senesu

Napar z senesu słynie z silnych właściwości przeczyszczających, które doskonale zwalczają uporczywe zaparcia. Nie należy go jednak stosować przez dłuższy okres czasu, ponieważ może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej jelit.

Sięgaj zatem po napar z senesu tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy rzeczywiście doskwierają Ci zaparcia, a wszystkie pozostałe środki okazują się nieskuteczne.

Jeśli zdecydujesz się na napar z tej leczniczej rośliny, pij go późnym wieczorem, przed pójściem spać. Jednak gdy następnego ranka nie pojawią się rezultaty, wypij jeszcze jedną filiżankę naparu na pusty żołądek.

Jeśli chcesz regularnie spożywać napary poprawiające perystaltykę jelit, polecamy mniszek lekarski. Roślina ta naturalnie poprawia funkcje wątroby, a pośrednio również i jelit.

Chlorek magnezu na zaparcia

Suplementy diety z zawartością magnezu wspomagają pracę jelit oraz przynoszą wiele innych niewymiernych korzyści naszemu organizmowi . Spośród różnych typów magnezu wyróżnia się chlorek magnezu o silnych właściwościach przeczyszczających.

Chlorek magnezu

Rzeczywiście działanie chlorku magnezu jest bardzo silne, co sprawia, że wiele osób decyduje się na inne rozwiązania. Jeśli jednak masz poważny problem z zaparciami, bez problemu możesz po niego sięgnąć.

Gorzki w smaku chlorek magnezu jest dostępny w postaci kapsułek lub proszku rozpuszczalnego w wodzie. Można go dostać w aptekach lub w sklepach ze zdrową żywnością.

Koktajl z kiwi, pomarańczy i ziaren lnu

Pysznym sposobem na pozbycie się uporczywych zaparć jest przygotowanie koktajlu na bazie trzech niesamowitych składników: kiwi, pomarańczy i ziaren lnu.

 • Kiwi: Owoc słynący z ogromnej zawartości błonnika pokarmowego i witaminy C. Co więcej, ma silne właściwości przeczyszczające, zwłaszcza, gdy spożywamy go o poranku na pusty żołądek.
 • Pomarańcza: Dzięki dużej zawartości kwasu cytrynowego pomaga regulować pracę jelit oraz wspomaga ich oczyszczanie z toksyn.
 • Ziarna lnu: Ziarna tej rośliny doskonale poprawiają perystaltykę jelit. Najsilniejsze działanie wykazują, gdy na kilka godzin przed spożyciem namoczymy je w wodzie.
 • Wrzuć wszystkie trzy składniki do blendera i dokładnie zmiksuj. Pij napój o poranku, na pusty żołądek. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze przed południem pobiegniesz do toalety. Po takiej dawce błonnika zaparcia z pewnością ustąpią!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.