Chlorek magnezu i jego niesamowite właściwości

Oprócz tego, że jest niezbędny do przyswajania wapnia, chlorek magnezu pomaga zwalczyć przemęczenie i złagodzić symptomy związane ze stanami depresyjnymi.

Chlorek magnezu jest związkiem o wspaniałych właściwościach. Ceniony ze względu na jego wpływ na naszą witalność: pomaga zapobiec chorobom i przedwczesnemu starzeniu się.

Magnez jest minerałem powszechnie obecnym w naturze. Bierze też czynny udział w około 300 procesach biochemicznych, które na co dzień zachodzą w naszym organizmie. Aktywuje witaminy, enzymy i przeciwciała, które wzmacniają nasz układ odpornościowy.

Stymuluje też produkcję energii w komórkach, wpływając na pracę umysłu i systemu nerwowego.

Jest wiele przyczyn, dla których należy wziąć pod uwagę chlorek magnezu. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Chlorek magnezu a wapń

Kości

Większość specjalistów zwraca uwagę na to, jak ważny jest wapń w naszym organizmie. Niewielu jednak mówi o roli magnezu. Chociaż wapń i magnez pracują razem, wpływają na nasz metabolizm w zupełnie różny sposób.

Jeżeli poziom magnezu spada, poziom wapnia musi wzrosnąć, żeby móc zachować równowagę. I skąd nasz organizm bierze ten wapń? To jest właśnie duży problem: z kości i z zębów, znacznie je osłabiając.

Dlatego też tak istotne jest uzupełnianie niedoborów magnezu. Trzeba zadbać o to, żeby istniała równowaga pomiędzy obydwoma składnikami.

Odwiedź ten artykuł: Czym grozi niedobór wapnia?

Poprawia zdrowie naszych nerek

Optymizuje i aktywuje pracę nerek. Odpowiedni poziom magnezu pomaga wyeliminować związki kwasowe, które gromadzą się w tych organach.

Pomaga kontrolować zmęczenie

Przemęczenie

Chlorek magnezu wpływa też na objawy zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jego efekty przyspieszają naprawę włókien mięśniowych i, jednocześnie, zapobiegają skurczom. Chlorek magnezu zalecany jest zwłaszcza osobom, które regularnie uprawiają sporty.

Wzmacnia nie tylko ich mięśnie, ale też kości.

Redukuje poziom cholesterolu

Chlorek magnezu redukuje poziom tego „złego” cholesterolu (LDL). Sprawia, że możemy cieszyć się zdrowym sercem i sprawnym układem krążenia.

Oczyszcza krew

Chlorek magnezu świetnie oczyszcza naszą krew, eliminując niebezpieczne toksyny. Dzięki temu poziom pH jest zrównoważony, co zmniejsza ryzyko zachorowań na wiele przypadłości.

Równowaga emocjonalna

Smutna dziewczynka

 

Żeby usprawnić pracę naszego mózgu, w tym neuroprzekaźników, chlorek magnezu jest idealnym sprzymierzeńcem. Pomaga zapobiec stanom depresyjnym, zwalcza nadmiar stresu i wewnętrzny niepokój.

Dba o kości i chroni przed artretyzmem

Bardzo często naszym kościom brakuje wapnia, co może prowadzić do bardzo poważnych dolegliwości, takich jak artretyzm. Chlorek magnezu wspiera zdrowie układu kostnego, w tym zębów.

Przeczytaj również: Artretyzm – jak złagodzić jego objawy?

Przygotowanie i dawkowanie

Chlorek magnezu w kryształkach

Istnieje kilka sposobów na przyswojenie odpowiedniej ilości chlorku magnezu:

  • W sklepach zielarskich sprzedaje się go w formie kryształków, do przygotowania w domu.
  • Można go kupić w tabletkach lub w kapsułkach.
  • Jest też obecny w niektórych produktach spożywczych.

Co zrobić z kupionymi kryształkami?

Nie ma nic prostszego. Poniżej znajdziesz wszystkie szczegóły.

Składniki

  • 30 g skrystalizowanego chlorku magnezu.
  • 1 litr wody.

Przygotowanie

  • Najpierw należy zagotować wodę, trochę ostudzić i przelać do szklanego naczynia. Teraz rozpuszczamy kryształki, mieszamy i przechowujemy pod przykryciem.

Co z dawkowaniem?

Jego spożycie zaleca się osobom po 35. roku życia (można zacząć wcześniej). Maksymalna dawka to 3 łyżki stołowe dziennie.

Możesz też wykorzystać chlorek magnezu do użytku zewnętrznego, ponieważ szybko wchłania się za pośrednictwem porów skóry.

WIĘCEJ DLA CIEBIE