Flora bakteryjna jelit – jak ją przywrócić?

Prawidłowa flora bakteryjna jelit jest podstawą dobrego zdrowia. Niektóre nawyki żywieniowe mogą przełamać tę naturalną barierę obronną Twojego organizmu, a więc bez wątpienia dobrym pomysłem będzie dodanie do swojej codziennej diety produktów, które pomogą ją zregenerować.

Flora bakteryjna Twoich jelit odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu pokarmowego i zapewnieniu ogólnego, dobrego stanu zdrowia.

Bierze udział w procesach metabolicznych, wchłanianiu witamin i minerałów, stymuluje pracę układu immunologicznego i zapewnia równowagę poziomu energii Twojego organizmu.

Jednakże nieprawidłowa dieta, niedożywienie lub stosowanie antybiotyków to jedne z najczęstszych powodów przyczyniających się do tego, że naturalna flora bakteryjna w Twoich jelitach zostaje zniszczona lub zmodyfikowana do postaci, w której zaczyna wywierać negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci kilka popularnych sposobów, dzięki którym flora bakteryjna Twoich jelit zregeneruje się wracając tym samym do swojej pierwotnej, pożądanej postaci.

Czym tak naprawdę jest jelitowa flora bakteryjna?

Flora bakteryjna jelit jest grupą mikroorganizmów, która zaczyna się rozwijać w organizmie człowieka natychmiast po jego narodzinach. W wyniku kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym może ulegać zmianom zarówno pod względem gatunkowym, jak i liczebnym.

W jelitach zdrowego, dorosłego człowieka flora bakteryjna może składać się z setek miliardów bakterii należących do ponad stu różnych gatunków.

Co ciekawe występują w niej także drobnoustroje endemiczne, czyli takie, których nie można napotkać w żadnym innym środowisku naturalnym.

Układ pokarmowy

Flora bakteryjna odpowiedzialna jest za zapewnienie określonego poziomu kwasowości w Twoich jelitach, który uniemożliwia innym mikroorganizmom na zasiedlenie Twojego układu pokarmowego.

Co wpływa na skład i kondycję flory jelitowej?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na Twoją florę jelitową powodując zmianę jej składu lub wręcz całkowite zniszczenie. Do najpopularniejszych przyczyn powodujących zachwianie równowagi flory bakteryjnej Twoich jelit należą między innymi:

 • Żywność o wysokim stopniu zakwaszenia oraz przetworzona metodami przemysłowymi. Należą do niej na przykład cukier biały, mąka rafinowana, potrawy smażone i produkty spożywcze o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.
 • Okresy stresu. Stres zawsze ma negatywny wpływ na zdrowie. Zmiany, jakie stres powoduje w Twoim organizmie sprawiają także, że flora bakteryjna w Twoich jelitach ulega zmianie lub znacznemu zredukowaniu.
 • To przekłada się na zauważalne osłabienie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu i czyni go bardziej podatny na różnego rodzaju choroby oraz infekcje.
 • Niektóre rodzaje leków takich jak na przykład antybiotyki.
 • Przewlekłe choroby jelit, wrzody lub inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego na tle chorobowym.

Poniżej zaprezentujemy Ci przykłady produktów spożywczych, które mają zbawienne działanie na Twój układ pokarmowy oraz skutecznie przyczyniają się do regeneracji Twojej naturalnej flory bakteryjnej.

Wzbogać swoje śniadanie o kefir naturalny

Jeśli chcesz spowodować, aby flora bakteryjna w Twoich jelitach wróciła do swojej naturalnej postaci, to jednym z najlepszych produktów spożywczych, jakie możesz znaleźć na rynku jest zwykły kefir.

Jest to rodzaj sfermentowanego mleka, które możesz także w łatwy sposób zrobić w warunkach domowych.

Grzybki kefirowe

 • Wszystko czego potrzebujesz to kefir naturalny, która jest połączeniem pewnego rodzaju mikroorganizmów (zwanych potocznie ziarnami lub grzybkami kefirowymi) i mleka krowiego.
 • Kefir wygląda podobnie do rozgotowanego ryżu i jest produktem powstałym w wyniku fermentacji laktozy będącej jednym z podstawowych składników mleka.
 • Można go kupić już w postaci gotowej. Ale możesz także zakupić same grzybki kefirowe, co pozwoli Ci przygotowywać ten niezwykle zdrowy napój w warunkach domowych na własną rękę.
 • Najlepszym momentem w ciągu dnia na wypicie kefiru są godziny poranne. Wypij po prostu kubek świeżego kefiru na pusty żołądek, a dopiero później zabierz się za spożywanie śniadania. Możesz także traktować go jako wspaniałą i bardzo zdrową przekąskę w ciągu dnia.

Na rynku dostępna jest także woda kefirowa (pozbawiona laktozy) stanowiąca doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób uskarżających się na nietolerancję laktozy.

Kapusta kiszona

Kapusta kiszona to tradycyjna receptura pozwalająca na uzyskanie sfermentowanej kapusty z solą, która jest doskonałym dodatkiem dań mięsnych i rybnych. Ale nas najbardziej interesują właściwości, z których może skorzystać naturalna flora bakteryjna Twoich jelit.

 • Z uwagi na to, że kapusta kiszona jest po prostu jedzeniem sfermentowanym w sposób w pełni naturalny, to stanowi ona doskonałe źródło probiotyków.
 • Probiotyki to żywe kultury bakterii lub drożdży, które po spożyciu skutecznie pozwalają zregenerować naturalną florę jelitową.
 • Kapusta kwaszona powstaje w procesie fermentacji posiekanej surowej kapusty z dodatkiem soli, przechowywanej zazwyczaj w szklanym lub glinianym naczyniu.
 • Czasami w celu poprawienia jej smaku można dodać do niej przyprawy, takie jak ziele angielskie, marchewkę, pieprz, czy też szyszki jałowca.
 • Musimy w tym miejscu zwrócić jednak Twoją uwagę na różnicę pomiędzy niektórymi rodzajami kapusty kiszonej dostępnej w dzisiejszych czasach na półkach sklepowych.
 • Niektóre produkty opatrzone etykietką kapusty kiszonej nie powstały w procesie naturalnej fermentacji, ale zamiast tego zostały zakwaszone alkoholem, octem, cukrem, solą i innymi dodatkami w celu uzyskania zbliżonego smaku do naturalnej kiszonej kapusty.
 • O ile jednak kapusta nie przeszła procesu naturalnej fermentacji, to nie będzie miała żadnego korzystnego wpływu na stan Twojej flory jelitowej – upewnij się przed zakupem, że dokonasz prawidłowego wyboru!

Morska woda lub woda z dodatkiem soli

Woda morska staje się w ostatnich czasach coraz bardziej popularnym dodatkiem do produktów spożywczych.

Swoją popularność zawdzięcza zaskakującym właściwościom, które korzystnie wpływają na ludzkie zdrowie. Także i flora bakteryjna jelit będzie w stanie skorzystać z jej dobroczynnego wpływu na Twój organizm.

Sól morska

 • W przeciwieństwie do soli rafinowanej, która zawiera wyłącznie chlorek sodu, sól morska zawiera aż 118 minerałów w ilościach niezbędnych do pokrycia potrzeb naszego organizmu.
 • Te składniki są absorbowane w jelitach. Wpływają między innymi na regulowanie poziomu pH w przewodzie pokarmowym i także w całym Twoim organizmie. Mają także korzystny wpływ na funkcjonowanie Twojego układu pokarmowego.
 • Jeśli cierpisz na zaparcia, spróbuj wypić szklankę wody morskiej.
 • Możesz zamiast tego do wody słodkiej wsypać pół lub jedną łyżeczkę soli morskiej, dobrze wymieszać i szybko wypić. Nie jest to zbyt smaczny napój, ale ma jednak nieocenione wręcz właściwości dla Twojego zdrowia.
 • Jeśli chcesz zachować właściwości lecznicze wody morskiej, należy używać jej w postaci „surowej”. Gotowanie pozbawi ją cennych składników mineralnych.
 • Jeśli niepokoi Cię Twoja flora bakteryjna w jelitach, to przygotuj sobie na przykład gazpacho na bazie o wodę morską. Możesz także użyć jej do przyrządzenia przecierów z warzyw, soków, zup, sosów i sałatek.

Suplementy diety

Jeśli chcesz zregenerować swoją florę jelitową w zaledwie kilka dni, na przykład zaraz po zakończeniu choroby leczonej antybiotykami lub przyjmowaniu leków niekorzystnie wpływających na jej kondycję, to zalecamy także zażywanie suplementów diety mających na celu dostarczenie do Twojego organizmu składników, dzięki którym Twoja flora bakteryjna w jelitach wróci do prawidłowej postaci.

Bakterie w jelicie

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że należy przyjmować je co najmniej godzinę przed posiłkiem. Możesz także zażywać te suplementy tuż przed snem lub z samego rana, jeszcze przed śniadaniem.

Na rynku istnieje wiele suplementów diety pozwalających uzupełnić naturalną florę. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie zawiera tyle szczepów probiotycznych, jak to tylko możliwe.

WIĘCEJ DLA CIEBIE