Czy wiesz jak zdrowy jest sok pomarańczowy?

Czy wiesz jak zdrowy jest sok pomarańczowy?
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sok pomarańczowy ma wiele wspaniałych korzyści. Naturalne związki zawarte w pomarańczach, są o wiele silniej skoncentrowane w postaci soku niż w formie całego owocu, dlatego też sok pomarańczowy działa na nas jeszcze lepiej niż sama pomarańcza.

Korzyści jakie dostarcza nam sok pomarańczowy

2#:pomarańczowy.jpg

Układ trawienny

Badania naukowe pokazują, że sok ma wiele korzystnych właściwości, zwłaszcza dla żołądka. Ma zdolność do regulowania jego funkcji i do zapobiegania pewnym komplikacjom w funkcjonowaniu, np:

 • Zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzody przewodu pokarmowego: sok pomarańczowy jest bardzo skuteczny w łagodzeniu zgagi. Taki sok powinno się pić między posiłkami – sam sok, bez żadnych dodatkowych innych produktów spożywczych: spożywając go właśnie w taki sposób, najsilniej odczujemy jego działanie.
 • Wątroba: picie soku pomarańczowego (między głównymi daniami) może być bardzo pomocne dla wątroby. Sok ma zdolność do zapobiegania zaburzeniom trawienia, powstawaniu obrzęków i fermentacji spożytego pokarmu.
 • Niewydolność dróg żółciowych: sok pomaga produkować więcej żółci, dlatego też jest bardzo przydatny dla osób, które cierpią z powodu marskości żółciowej wątroby.
 • Biegunki i zaparcia: jak wszyscy wiemy, podczas biegunki lub zaparcia, nasze jelita są obciążone. Dlatego warto pić sok pomarańczowy, gdyż ma również zdolność do regulowania i stabilizowania funkcji jelit.
 • Niestrawność: Analogicznie jak wyżej, sok pomarańczowy jest w stanie w zauważalny sposób wspomóc walkę z problemami, spowodowanymi przez zaburzenia w trawieniu. Ma zdolność do eliminacji pokarmu niestrawionego w jelitach, które często są powodami takich problemów.

Układ moczowy

Sok pomarańczowy posiada fantastyczne właściwości alkalizujące, co jest bardzo ważne w procesie oczyszczania krwi. Rozpuszcza kwasy, zapobiega osadzaniu się ich w nerkach, co może powodować powstawanie kamieni nerkowych.

Przemiana materii:

Poza właściwościami alkalizującymi, sok pomarańczowy ma też spory wpływ na metabolizm. Spożywanie soku pomarańczowego może pomóc wielu ludziom cierpiącym na:

 • Dnę moczanową lub zapalenie stawów:

Niewydajna przemiana kwasu moczowego może powodować osadzanie się go w stawach, co z kolei prowadzi do bardzo bolesnego zapalenia stawów. Sok pomarańczowy alkalizuje (podnosi odczyn pH) i pomaga obniżyć poziom tego kwasu, wyraźnie poprawiając stan zdrowia ludzi cierpiących na te choroby

Sok pomarańczowy jest zalecany pacjentom z cukrzycą, ponieważ pomarańcze zawierają bardzo mało cukru, a także mają działanie moczopędne. To daje zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi, a dzięki wysokiej zawartości witaminy C, pacjenci z cukrzycą typu II opóźniają rozwój wszystkich komplikacji, jakie niesie ze sobą ta choroba: infekcje, problemy z gojeniem, osłabienie wzroku, i wiele innych.

Sok pomarańczowy na grypę

3#:pomARAŃCzowy.jpg

Sok pomarańczowy ma dużo witaminy C, która jest w stanie istotnie przyspieszyć leczenie niektórych chorób, takich jak grypa. W przypadku zachorowania na grypę, spożywanie soku pomarańczowego może przyspieszyć leczenie i zmniejszyć większość objawów. To może być bardzo przydatne także dla osób cierpiących na inne schorzenia, np: układu oddechowego, alergików oraz chorujących na ostry atak kaszlu.

Sok pomarańczowy opóźnia procesy starzenia się

Witamina C zawarta w soku pomarańczowym ma wspaniałe właściwości przeciwutleniające. To sprawia, że jest bardzo skuteczna w zwalczaniu szkodliwego działania wolnych rodników w organizmie, które w głównej mierze są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Picia soku pomarańczowego może być użyteczne w zapobieganiu lub co najmniej spowalnianiu rozwoju wielu chorób, które bezpośrednio są związane ze starzeniem się, na przykład:

 • Miażdżyca: sok pomarańczowy istotnie wpływa na poprawę krążenia krwi. Jego silne właściwości przeciwutleniające i przeciwpłytkowe mają możliwość poprawy krążenia, utrudnienia powstawania zakrzepów w tętnicach i zapobiegania występowania miażdżycy.
 • Nadciśnienie tętnicze: Za odpowiednie ciśnienie krwi, bezpośrednio odpowiedzialny jest prawidłowy proces krążenia krwi. Zdrowy krwiobieg pozwala uniknąć problemów z wysokim ciśnieniem krwi.
 • Głuchota: witamina C jest doskonałym środkiem prewencyjnym przeciw powolnej utracie słuchu, która może prowadzić do całkowitej głuchoty.
 • Utrata wzroku: witamina C jest również bardzo pomocna w dbaniu o wzrok. Zapobiega utracie wzroku, a także innym schorzeniom takich jak np. zaćma.
 • Nowotwór: W wielu badaniach nad witaminą C udowodniono, że jest ona na tyle silnym antyoksydantem, że ma zdolność do zmniejszenia ryzyka chorób nowotworowych. Wykazano, że picie dużych ilości soku pomarańczowego zmniejsza ryzyko raka.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.