Oczyszczanie okrężnicy - Domowe sposoby

Jeśli chcesz oczyścić okrężnicę domowymi sposobami, najlepiej jeżeli zostaniesz w domu, wypoczniesz i przygotujesz sok lub smoothie na podstawie naszych przepisów. Już po kilku dniach zauważysz efekty.
Oczyszczanie okrężnicy - Domowe sposoby

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Oczyszczanie okrężnicy to często temat wstydliwy, jednakże jej oczyszczenie jest konieczne, jeżeli chcemy cieszyć się pełnią zdrowia. Istnieje wiele naturalnych sposobów, dzięki którym można pozbyć się wszelkich szkodliwych substancji zalegających w okrężnicy i wywołujących choroby. Dowiedz się, jak samodzielnie przygotować naturalne środki oczyszczające, a szybko poczujesz się lepiej i będziesz cieszyć się życiem.

Oczyszczanie okrężnicy – co należy wiedzieć?

Okrężnica to końcowy odcinek przewodu pokarmowego mający około 1,5 metra długości. To również najdłuższa część jelita grubego. Odpowiada przede wszystkim za wchłanianie wody i ma wpływ na cały organizm.

Okrężnica oczyszcza się sama poprzez ruchy jelitowe, jednakże w niektórych sytuacjach trzeba jej pomóc, aby przyspieszyć i usprawnić oczyszczanie. Jeśli cierpisz na zaparcia, okrężnica nie jest odpowiednio oczyszczona, a zanieczyszczenia pozostają wewnątrz organizmu.

Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym można wydalić z organizmu szkodliwe substancje. Kluczem do sukcesu jest świadome i kontrolowane pobudzenie pracy jelit, aby proce s oczyszczania  był naturalny i skuteczny.

Okrężnicę należy oczyszczać co najmniej 2 razy do roku, aby czuć się lżej i mieć więcej energii do działania. Nieobciążone zalegającymi substancjami jelita będą wchłaniać więcej substancji odżywczych i skutecznie wydalać wszelkie produkty przemiany materii.

Oczyszczanie okrężnicy będącej częścią jelita grubego

Dlaczego oczyszczanie okrężnicy jest ważne?

Dieta współczesnego człowieka jest pełna szkodliwych składników, dodatków i konserwantów, które odkładają się wewnątrz organizmu, zwłaszcza w jelitach, nerkach i wątrobie. Właśnie dlatego oczyszczanie narządów jest tak ważne.

Warto zwrócić uwagę, że już po pierwszym oczyszczaniu można zauważyć efekty, jednak znaczącą zmianę odczuwa się dopiero po trzeciej próbie. Jeżeli chcesz oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn,  pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Unikaj nabiału oraz produktów podrażniających układ trawienny. Najlepszy będzie jadłospis składający się z warzyw, owoców i błonnika. Pij także dużo wody.

Z kolei po zakończeniu oczyszczania należy przywrócić naturalną florę bakteryjną jelit, ponieważ podczas oczyszczania większość bakterii mogła zostać wydalona. W przywróceniu flory bakteryjnej pomogą Ci drożdże, jogurty, suplementy diety zawierające zdrowe bakterie oraz kapusta kiszona, która zawiera glutaminian pobudzający regenerację komórek w układzie trawiennym.

Brzuch

Dobrym pomysłem może okazać się także masaż, który pozwoli wydalić z organizmu toksyczne substancje, zawarte na przykład w moczu. Szczególnie zalecany jest masaż limfatyczny albo technika ”makaho” polegająca na rozciąganiu wspomagającym pracę okrężnicy.

Kiedy zdecydujesz się na oczyszczanie okrężnicy, postaraj się zostać w domu i ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum. Wybierz odpowiedni dzień i wypoczywaj.

Smoothie i soki oczyszczające okrężnicę

Jak już wspomnieliśmy, okrężnica jest niezwykle istotnym organem, którego zadaniem jest wchłanianie substancji odżywczych i witamin, przy równoczesnym wydalaniu szkodliwych produktów przemiany materii. 

Jeśli w okrężnicy pozostają toksyny lub tłuszcze, Twoje samopoczucie może się diametralnie zmienić, dopadnie Cię przemęczenie i spadnie odporność Twojego organizmu. Aby oczyścić okrężnicę, możesz skorzystać z naszych przepisów na smoothie i soki:

Sok jabłkowy z aloesem i ogórkiem

Jest to niezwykle smaczny i skuteczny sok oczyszczający. Wszystkie składniki dodane do soku są zdrowe i naturalne. Do przygotowania będziesz potrzebować plastra ananasa, pół ogórka (ze skórką), małe jabłko (najlepiej zielone), żelu aloesowego i pomarańczę.

Przekrój ogórek i wrzuć wszystkie składniki do blendera wraz z sokiem z jednej pomarańczy. Dodaj szklankę wody, aby rozcieńczyć napój. Pij sok dwa razy dziennie przez tydzień, najlepiej rano i wieczorem.

Zielone smoothie

Sok imbirowy

Jest to nie tylko jeden z najprostszych przepisów na sok oczyszczający, lecz także jeden z najskuteczniejszych. Imbir ma właściwości przeciwzapalne i poprawia trawienie.

Umyj i obierz korzeń imbiru. Następnie pokrój i wrzuć do blendera. Dolej szklankę wody i dokładnie zblenduj. Na koniec odcedź napój.

Jeśli chcesz, możesz dodać odrobinę miodu do smaku. Pij sok imbirowy na czczo, a nie tylko oczyścisz okrężnicę, lecz także zwalczysz mdłości, zgagę, refluks i inne dolegliwości trawienne.

Czerwony sok oczyszczający

Sok ten przyniesie ulgę Twoim jelitom, wspomagając jednocześnie wydalanie toksyn. Jest orzeźwiający, zawiera przeciwutleniacze oraz działa moczopędnie.

Do przygotowania potrzebujesz: 6 truskawek, plasterek ananasa i łyżkę stołową świeżej pietruszki. Zblenduj wszystkie składniki z odrobiną wody. Sok pij przez tydzień raz dziennie, przed śniadaniem.

Sok z cytryny

Sok z cytryny

Cytryna ma wiele właściwości wspomagających detoksykację organizmu. Jeśli chcesz wykorzystać jej działanie do oczyszczenia okrężnicy, wyciśnij sok z połowy cytryny i dolej szklankę ciepłej wody. Pij sok przed pójściem spać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Restellini S, Kherad O, Bessissow T, et al. Systematic review and meta-analysis of colon cleansing preparations in patients with inflammatory bowel disease. World J Gastroenterol. 2017;23(32):5994–6002. doi:10.3748/wjg.v23.i32.5994
  • Acosta, R. D., & Cash, B. D. (2009). Clinical effects of colonic cleansing for general health promotion: A systematic review. American Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1038/ajg.2009.494
  • Lee, Y. L., Cesario, T., Wang, Y., Shanbrom, E., & Thrupp, L. (2003). Antibacterial activity of vegetables and juices. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2003.08.003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.