Noszenie butów na wysokim obcasie - 10 trików

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci 10 pomocnych sztuczek na temat tej trudnej sztuki, jaką jest noszenie butów na wysokim obcasie. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób możesz je nosić przy jak najmniejszym bólu i minimalnym dyskomforcie. Zapraszamy do lektury!
Noszenie butów na wysokim obcasie - 10 trików

Napisany przez Andrea Caillet Bois

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W dzisiejszych czasach wiele kobiet stoi przed koniecznością noszenia formalnego ubioru do pracy lub odpowiedniego na imprezę. W obu tych przypadkach noszenie butów na wysokim obcasie stanowi nieodłączny tego element.

Największy jednak problem polega na tym, że dla przeważającej większości kobiet noszenie butów na wysokim obcasie jest po prostu niewygodne i uciążliwe.

Dla wielu z nas noszenie butów na wysokim obcasie to nie tylko sposób na skuteczną poprawę naszego wizerunku. Dzięki temu sprawiamy wrażenie bardziej eleganckich czy też inteligentniejszych. Ale jest to również skuteczny sposób na uzupełnienie stylu, jaki tworzy nasza odzież, a także wpływ na obraz nas samych, który chcemy stworzyć.

Pomimo tego, noszenie butów na wysokim obcasie jest bardzo niewygodnym zadaniem dla wielu kobiet. Co więcej, regularne stosowanie tego typu obuwia może nawet powodować problemy zdrowotne. Jeśli szukasz więc jakichś sztuczek lub sposobów mających na celu do ułatwić Ci noszenie butów na wysokim obcasie i upewnić się, że czujesz się przy tym komfortowo, mamy coś interesującego dla Ciebie.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci 10 pomocnych sztuczek na temat tej trudnej sztuki, jaką jest noszenie butów na wysokim obcasie. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób możesz je nosić przy jak najmniejszym bólu i minimalnym dyskomforcie. Zapraszamy do lektury!

10 trików na zapobieganie dyskomfortowi spowodowanemu przez noszenie butów na wysokim obcasie

Noszenie butów na wysokim obcasie powoduje, że ciężar, który normalnie rozkłada się na całe Twoje stopy, zostaje całkowicie przesunięty na jedną ich część.

Kiedy zwiększasz wysokość obcasów, większość obciążenia przesuwa się do przodu. Oznacza to, że przód Twojej stopy musi wytrzymać nawet o 75% więcej ciężaru, niż do tej pory. Z tego powodu może to spowodować różnego rodzaju urazy i kontuzje stóp, kolan, a nawet zmienić kształt kręgosłupa.

Skorzystaj zatem z zaprezentowanych poniżej sztuczek na noszenie butów na wysokim obcasie i zminimalizuj dzięki nim niekorzystne skutki tego jakże popularnego rozwiązania poprawiającego wygląd każdej kobiety.

1. Przywyknij do nich

Nie powinnaś zaczynać od noszenia butów na wysokim obcasów przez cały dzień, kiedy po raz pierwszy w życiu je zakładasz. Zamiast tego powinnaś stopniowo się do nich przyzwyczajać.

Staraj się stopniowo zwiększać czas przeznaczony na noszenie butów na wysokim obcasie. Zacznij najpierw od obuwia, których obcasy nie są wyższe, niż pięć centymetrów. Następnie, gdy już się do nich przyzwyczaiłaś, możesz przerzucić się na większej wysokości obcasy.

2. Zacznij od noszenia butów na szerokich obcasach

Bez wątpienia lepszym pomysłem jest zacząć od szerokich obcasów, zanim zaczniesz wybierać buty z wąskimi “szpilkami”. Gdy powierzchnia podparcia ciała będzie większa, Twój dyskomfort automatycznie ulegnie zmniejszeniu.

Buty o szerokim obcasie

W miarę upływu czasu i kiedy przyzwyczajasz się do tego typu butów, możesz przerzucić się na bardziej wąskie i wyższe obcasy. A sama przekonasz się od razu, że ich noszenie nie będzie powodować u Ciebie takiego bólu ani cierpienia, jak jeszcze nie tak dawno temu.

3. Regularnie rób małe przerwy w ciągu dnia

Zalecamy robienie przerw od noszenia butów na obcasie dowolnego rodzaju. Nawet jeśli są one bardzo niskie. Pozwoli to Twoim nogom odpocząć i poprawi jednocześnie krążenie krwi w stopach.

Przerwa w noszeniu butów

Jeśli możesz, zapewnij sobie nawet choćby niewielki masaż łydek, aby złagodzić możliwe ich skurcze i poprawić krążenie krwi.

4. Zawsze wybieraj buty w odpowiednim rozmiarze

I chociaż wydaje się to dość oczywiste, to jednak często popełniamy jeden, niezwykle istotny błąd. A mianowicie mamy skłonność do noszenia butów na wysokim obcasie, które są zbyt duże lub zbyt małe dla naszych stóp. Takie postępowanie powoduje jeszcze większy ból i wzmożone dolegliwości.

Jeśli buty są za małe na Ciebie, będą Ci ranić stopy i mogą także spowodować pęcherze. Z drugiej strony, jeśli ubierzesz obuwie w zbyt dużym rozmiarze, Twoje stopy będą się w nich przesuwać. To z kolei spowoduje większą siłę nacisku na przednią część stopy. Wynika to z tego, że dodatkowo podczas chodzenia będziesz podświadomie próbowała zapobiec zsuwaniu się buta z nogi. Tak czy inaczej, to jest szkodliwe dla Twoich stóp.

5. Spróbuj znaleźć buty na wysokim obcasie, które mają zapięcie na kostce

Jeśli but dysponuje zapięciem w kostce lub ogólnie rzecz biorąc podbicie stopy nie jest całkowicie odkryte, będzie Ci o wiele łatwiej dopasować obuwie. Wtedy nie będziesz musiała używać dodatkowej siły tak, aby stopa nie wysunęła się z buta podczas chodzenia. Oznacza to, że Twoje nogi będą się mniej męczyć podczas codziennych obowiązków.

Inną sztuczką pozwalającą na komfortowe noszenie butów na wysokim obcasie jest znalezienie takiego obuwia, które mają tzw. “dekolt” w kształcie litery T.

6. Wstawki i wkładki

W sklepach obuwniczych możesz znaleźć małe wkładki, które należy umieścić pod dwoma różnymi obszarami stopy. W zależności od tego, w którym miejscu odczuwasz największe dolegliwości, można je umieścić pod palcami lub pod piętą. Wkładki te zmniejszają nacisk wynikający z ciężaru ciała skupiającego się na tym konkretnym obszarze stopy.

Zalecamy trzymanie tych wkładek w torbie i używanie ich podczas momentów odczuwania bólu lub dyskomfortu.

7. Regularne nawilżanie stóp

Niezmiernie ważne jest to, abyś regularnie smarowała swoje stopy dobrej jakości kremem nawilżającym. W ten sposób będziesz mogła skutecznie zapobiec otarciom.

Nawilżanie stóp

Jedną z bardziej kreatywnych sztuczek pozwalających na na bezproblemowe noszenie butów na wysokim obcasie jest nałożenie kremu na wnętrze każdego buta i rozprowadzenie go tak, aby zmiękczyć materiał, z jakiego wykonane jest Twoje obuwie.

8. Rozpychanie butów lodem, jedna z najlepszych sztuczek na noszenie butów na wysokim obcasie

Ta wskazówka jest idealna w przypadku butów o zbyt małym rozmiarze, które mogą zranić Twoje stopy.
Wystarczy po prostu umieścić torebki foliowe z wodą wewnątrz butów i włożyć je następnie do zamrażarki. Po przejściu wody ze stanu ciekłego w stały, lód będzie wywierać większy nacisk na but i spowoduje jego rozszerzenie.

9. Platformy i koturny

Wybór platform i koturnów oznacza ogólnie rzecz biorąc przerzucenie się na noszenie butów o grubszej podeszwie. Ta sztuczka zapewni Ci efekt wizualny, jaki dają wysokie obcasy, ale jednocześnie bez negatywnego wpływu na Twoje stopy. Noszenie platform lub koturnów zagwarantuje Ci 2 lub 3 cm podwyższenia pięty. Za to Twoje stopy i nogi poczują ulgę, bo nie zauważą wyższych obcasów.

10. Unikanie butów o cienkich podeszwach

Cienkie podeszwy zapewniają niewielkie wsparcie dla dolnej części stopy. Gumowe platformy są lepsze, ponieważ nacisk wywierany podczas chodzenia rozkłada się na całej ich powierzchni. To w efekcie redukuje ból i dyskomfort w podeszwach stóp.

Postępuj zgodnie z zaprezentowanymi przez nas powyżej wskazówkami dotyczącymi noszenia butów na wysokim obcasie. Dzięki temu zawsze będziesz wyglądać świetnie, bez towarzyszącego temu dyskomfortu i bólu. Wypróbuj je i opowiedz nam o swoich doświadczeniach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barnish MS, Barnish J“High-heeled shoes and musculoskeletal injuries: a narrative systematic review”, BMJ Open. 2016 Jan 13;6(1):e010053.
  • Spine Health Institute, Florida Hospital: “HOW HIGH HEELS AFFECT YOUR BODY“, s.f.
  • Sebastián Valderrama, Patricia Castaño Rivera, Sandra Milena Velásquez, “Revisión sobre la evolución del zapato de tacón según un contexto histórico y su efecto en la salud de sus usuarios”, ICONOFACTO VOL. 13 Nº 20 / PÁGINAS 160 – 177

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.