Popraw krążenie krwi naturalnymi sposobami

Krążenie krwi można łatwo poprawić domowymi sposobami. Dowiedz się które z nich są najbardziej skuteczne.
Popraw krążenie krwi naturalnymi sposobami

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2021

Słabe krążenie krwi to problem, z którym boryka się wiele osób prowadzących siedzący tryb życia i stosujących niezdrową dietę. Objawy pojawiają się zazwyczaj stopniowo i kiedy są wyraźne, choroba jest już w zaawansowanym stanie.

Istnieje jednak mnóstwo naturalnych sposobów na to, by poprawić krążenie krwi, a tym samym usprawnić funkcjonowanie wielu układów w organizmie.

Objawy słabego krążenia krwi

Jednym z pierwszych objawów spowolnionego krążenia krwi są zimne dłonie i stopy. Krew nie jest doprowadzana do tych części ciała wystarczająco szybko, co skutkuje ich ochłodzeniem.

Zimnym stopom i dłoniom towarzyszy często uczucie mrowienia, które sygnalizuje, że przepływ krwi jest ograniczony przez nagromadzony w żyłach tłuszcz. Słabe krążenie oznacza, że do wielu obszarów w organizmie nie dociera odpowiednia ilość tlenu i składników odżywczych.

Taki stan prowadzi do nieustannego zmęczenia fizycznego. Skóra na palcach i ustach może przybierać jasnoniebieski kolor, jeśli nie jest ona odpowiednio dotleniona.

nogi pajączki krążenie krwi

Popraw krążenie krwi na 5 sposobów

Chcemy dziś zaproponować pięć naturalnych metod wspomagania krążenia w organizmie. Są to produkty, które możesz spożywać jako napary lub dodatki do koktajli albo po prostu sięgnąć po ich najprostszą, surową postać.

1. Czosnek

Czosnek jest znany ze swoich licznych zastosowań i właściwości. Spożywany regularnie pomaga rozszerzać naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu skrzepów.

Najprościej jest dodawać czosnek do różnych potraw, aby miały one nie tylko bardziej intensywny smak, ale i lecznicze właściwości. Staraj się zjadać codziennie jeden ząbek czosnku, najlepiej na pusty żołądek. Możesz również przygotować miksturę z czosnku i soku z cytryny, który dostarczy dodatkowych korzyści zdrowotnych.

czosnek

Składniki

  • 3 ząbki czosnku
  • 3 łyżki stołowe soku z cytryny (45 ml)
  • 1 szklanka wody (200 ml)
  • cynamon (do smaku)

Sposób przygotowania

  • Obierz i pokrój trzy ząbki czosnku na bardzo małe kawałki, a następnie dodaj je do wody z sokiem z cytryny.
  • Zmiksuj dobrze składniki. Możesz dodać do mieszanki szczyptę cynamonu do smaku.
  • Wypij mieszankę zaraz po jej przygotowaniu, najlepiej na pusty żołądek.

2. Miłorząb dwuklapowy (ginko biloba)

Miłorząb dwuklapowy to lecznicza roślina, która pomaga rozszerzać naczynia krwionośne. Można wykorzystać jego lecznicze właściwości zażywając krople lub tabletki stworzone na jego bazie albo sięgając po miłorząb w naturalnej formie.

miłorząb japoński napar

Aby usprawnić krążenie krwi wystarczy, że wypijesz raz dziennie filiżankę naparu z miłorzębu dwuklapowego przygotowanego według poniższego przepisu:

Składniki

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę w rondlu, a następnie wrzuć do niej liście miłorzębu i zdejmij rondel z ognia.
  • Odcedź napar i dodaj do niego łyżeczkę miodu, jeśli chcesz.
  • Pij jedną filiżankę naparu dziennie, najlepiej z rana.

UWAGA: Napar z miłorzębu nie jest zalecany kobietom w ciąży ani osobom cierpiącym na bezsenność lub zaburzenia lękowe.

3. Ruszczyk kolczasty

Ruszczyk kolczasty to zioło, które jest powszechnie dostępne w aptekach i sklepach zielarskich. Jego zażywanie pomaga zapobiegać powstawaniu żylaków i hemoroidów oraz łagodzi opuchliznę i uczucie ciężkości w dolnych kończynach.

Masowanie nóg z użyciem maści z ruszczyka kolczastego skutecznie poprawia krążenie krwi. Warto również dwa razy dziennie pić napar z tego cennego zioła, przygotowany według poniższych instrukcji.

ruszczyk kolczasty napar

Składniki

  • 1 łyżka suszonego ruszczyka kolczastego (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Wsyp łyżkę suszonego ruszczyka do filiżanki i zalej wrzątkiem. Odstaw napar do naciągnięcia.
  • Przecedź napój i dodaj nieco miodu do smaku. Możesz pić jedną filiżankę tego naparu z rana i drugą wieczorem.

4. Mniszek lekarski

Mniszek lekarski to powszechnie znane zioło, posiadające liczne właściwości lecznicze. Wpływa on korzystnie na wzrok, stymuluje pracę wątroby i pomaga zapobiegać trądzikowi.

Dzięki swoim właściwościom, mniszek lekarski pomaga również zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ przyspiesza krążenie krwi oraz pomaga usunąć z organizmu nagromadzone płyny. Najlepiej jest zażywać go w formie naparu.

mniszek lekarski

Składniki

  • 3 łyżki korzenia mniszka lekarskiego (45 g)
  • 1 łyżka stołowa aromatycznych ziół (15 g)
  • 4 szklanki wody (1 liter)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę w rondlu i dodaj do niej korzeń mniszka lekarskiego, a następnie gotuj całość przez 5 minut.
  • Zdejmij rondel z ognia, dodaj liście ziół i odstaw do naciągnięcia na  minut.
  • Przecedź napar i posłodź go. Pij przynajmniej dwie filiżanki tego naparu dziennie.

5. Kurkuma

Kurkuma to przyprawa, która wpływa bardzo korzystnie na zdrowie. Poprawia ona krążenie krwi, łagodzi stany zapalne w organizmie i jest naturalnym przeciwutleniaczem chroniącym komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Zawarta w tej przyprawie kurkumina to składnik pomagający zmniejszyć zatory w naczyniach krwionośnych i zapobiegać tworzeniu się osadu na ściankach żył i tętnic.

kurkuma

Składniki

  • 2 łyżeczki sproszkowanej kurkumy (10 g)
  • 1 łyżeczka miodu (7,5 g)
  • 1 szklanka gorącego mleka (200 ml)

Sposób przygotowania

  • Zagrzej mleko, a następnie dodaj do niego kurkumę i miód.
  • Pij jedną lub dwie szklanki tego napoju dziennie.

W sklepach i aptekach można również dostać suplementy z kurkumy, które wspomagają krążenie krwi, ale najlepiej jest spożywać ją w naturalnej formie.

Choroby układu krążenia są niebezpieczne, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do zawału serca. Najlepiej jest ograniczyć to ryzyko poprzez regularne ćwiczenia i stosowanie zdrowej diety.

Nie czekaj, aż twój organizm zacznie dawać sygnały o problemach z krążeniem. Pamiętaj, że choroby tego typu dają o sobie znać dopiero kiedy są w zaawansowanym stadium, dlatego zacznij dbać o prawidłowe krążenie już dziś.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gonçalves, M. V. D. F., Feijó Filho, R. N. G., Magalhães, R. D. C., Benevenuto, J. L., Damasceno, F., & Pessoa, C. V. (2015). O ALHO E SEUS BENEFÍCIOS TERAPÊUTICOS.
  • Sueth-Santiago, V., Mendes-Silva, G. P., Decoté-Ricardo, D., & Lima, M. E. F. (2015). Curcumina, o pó dourado do açafrão-da-terra: introspecções sobre química e atividades biológicas. Química Nova38(4), 538-552.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.