Cynamon - Uwzględnij go w diecie dla tych 8 powodów

Aby pozyskać jak największe korzyści ze stosowania cynamonu w diecie, postaraj się znaleźć organiczny cynamon cejloński, ponieważ inne jego odmiany nie zawierają właściwości leczniczych.
Cynamon - Uwzględnij go w diecie dla tych 8 powodów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cynamon to przyprawa, która sprawdza się zarówno w kuchni, jak i ma zastosowanie w medycynie naturalnej. Przez wieki cynamon był częścią diety wielu pokoleń. Cynamon pochodzi z kory drzewa cynamonowego. Był stosowany jako składnik już w starożytnym Egipcie, gdzie uważano tę przyprawę za dar godny króla.

Dziś jest używany, by dodać smaku i aromatu napojom oraz deserom. Jednakże jest również podstawowym składnikiem niektórych domowych lekarstw. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych doskonale sprawdza się w profilaktyce oraz leczeniu rozmaitych dolegliwości.

W zasadzie cynamon posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, które mogą być stosowane miejscowo oraz wewnętrznie. A co najważniejsze – jest dostępny prawie wszędzie. Dzięki jego wszechstronności można uwzględnić go w diecie na liczne sposoby.

Czy wiesz dlaczego cynamon jest tak zdrowy? Odkryj osiem powodów, dla których powinien znaleźć się Twojej diecie.

1. Polepsza trawienie

Cynamon zawiera aktywną substancję, zwaną aldehyd cynamonowy. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom wspomaga trawienie. Jego przeciwskurczowe oraz wiatropędne właściwości pomagają kontrolować objawy niestrawności, takie jak ból, zapalenie czy nadmierna produkcja gazów.

Kobieta trzyma się za brzuch

Dodatkowo dostarcza pewną ilość błonnika oraz wapnia, co wspomaga funkcje okrężnicy oraz zwiększa produkcję kwasów żółciowych. Tym samym wspomaga eliminację cholesterolu oraz innych produktów przemiany materii.

2. Chroni przed zawałem serca

Umiarkowane i regularne spożycie cynamonu korzystnie wpływa na układ krążeniowy. Ta przyprawa jest bogata w niezbędne oleje oraz antyoksydanty, umożliwiając kontrolę poziomu cholesterolu. Ponadto ma działanie profilaktyczne w nadciśnieniu.

Antyzapalne działanie cynamonu wspiera proces naprawczy tkanki jelitowej oraz redukuje ryzyko zawału serca.

3. Pomaga w redukcji wagi

Aldehyd cynamonowy, aktywny składnik cynamonu, stymuluje metabolizm oraz wspiera proces spalania kalorii.

Spożywanie herbaty cynamonowej wspomaga detoks krwiobiegu. Dodatkowo usprawnia przemiany kataboliczne i anaboliczne węglowodanów oraz białek.

Jakby tego było mało, błonnik zawarty w cynamonie, pomaga osiągnąć uczucie sytości. To może być kluczem do pozbycia się zbędnych kilogramów.

Kobieta na wadze - zdrowa utrata wagi

4. Zapobiega i walczy z cukrzycą

Cinnamtannin B1, jeden ze składników tej przyprawy, pobudza receptory insuliny, zmniejszając insulinooporność. Kompleksowo zwiększa zdolność komórek do wykorzystywania glukozy.

Dzięki temu cynamon jest świetnym dopełnieniem w leczeniu oraz profilaktyce  cukrzycy, zwłaszcza gdy choroba jest we wczesnym stadium.

5. Umacnia układ oddechowy

Antybakteryjne oraz przeciwzapalne właściwości cynamonu doskonale chronią układ oddechowy. Herbata cynamonowa pomaga kontrolować nadmierną produkcję flegmy.

Dodatkowo dzięki zawartych w nim antyoksydantom, cynamon świetnie nadaje się do oczyszczenia dróg oddechowych i powstrzymania negatywnego wpływu wolnych rodników.

Ból głowy, a cynamon w diecie

6. Chroni zdrowie psychiczne

Badania wykazały, że umiarkowane spożycie cynamonu może stymulować funkcje mózgu w późniejszym wieku. Jest to korzystne dla zachowania dobrej pamięci, bystrości, a nawet wzroku.

Silny aromat cynamonu wzmacnia zdrowie psychiczne oraz zwiększa zdolność koncentracji przy codziennych czynnościach.

7. Uśmierza skurcze mentruacyjne

Kobiety, które cierpią z powodu bólu związanego z menstruacją mogą zauważyć duże złagodzenie nieprzyjemnych symptomów dzięki uwzględnieniu cynamonu w diecie. Przyprawa ta ma właściwości przeciwskurczowe oraz przeciwbólowe, które uśmierzają ból poprzez rozkurczanie mięśni.

Na dodatek moczopędne właściwości cynamonu pomagają w przypadku zatrzymania płynów oraz znacznie redukują stany zapalne, które pojawiają się w trakcie miesiączki.

Ból brzucha

8. Cynamon zwalcza nieprzyjemny oddech

Aromatyczny cynamon to również, prosty i efektywny sposób na zwalczenie nieprzyjemnego oddechu (halitoza). Ponadto jego antybakteryjne właściwości pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz zapobiegają infekcjom, zarówno bakteryjnym, jak i grzybiczym.

Jego oczyszczające właściwości wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby, przyspieszając funkcje wydalnicze produktów przemiany materii.

Jak dużo cynamonu spożywasz? Pamiętaj, że pomimo jego korzystnego wpływu na Twoje zdrowie, najlepiej spożywać go w małych ilościach. Nadmiar może przynieść całkowicie odwrotne skutki.

Dodawaj cynamon do swoich ulubionych potraw lub po prostu ciesz się jego smakiem popijając herbatę. Zobaczysz, jak wspaniale wpłynie na Twoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., & Anderson, R. A. (2003). Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People with Type 2 Diabetes. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.26.12.3215
  • Crawford, P. (2009). Effectiveness of Cinnamon for Lowering Hemoglobin A1C in Patients with Type 2 Diabetes: A Randomized, Controlled Trial. The Journal of the American Board of Family Medicine. https://doi.org/10.3122/jabfm.2009.05.080093
  • Couturier, K., Batandier, C., Awada, M., Hininger-Favier, I., Canini, F., Anderson, R. A., … Roussel, A. M. (2010). Cinnamon improves insulin sensitivity and alters the body composition in an animal model of the metabolic syndrome. Archives of Biochemistry and Biophysics. https://doi.org/10.1016/j.abb.2010.05.032
  • Ramos Llica, E., Castañeda Castañeda, B., & Ibáñez Vásquez, L. A. (2008). Evaluación de la capacidad antioxidante de plantas medicinales peruanas nativas e introducidas. Revista de La Academia Peruana de Salud. https://doi.org/S0165-6147(05)00305-6 [pii] 10.1016/j.tips.2005.11.003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.