Cynamon – Uwzględnij go w diecie dla tych 8 powodów

Maj 28, 2018
Aby pozyskać jak największe korzyści ze stosowania cynamonu w diecie, postaraj się znaleźć organiczny cynamon cejloński, ponieważ inne jego odmiany nie zawierają właściwości leczniczych.

Cynamon to przyprawa, która sprawdza się zarówno w kuchni, jak i ma zastosowanie w medycynie naturalnej. Przez wieki, cynamon był częścią diety wielu pokoleń. Cynamon pochodzi z kory drzewa cynamonowego. Był stosowany jako składnik w starożytnym Egipcie, gdzie uważano tę przyprawę za dar godny króla.

Dziś jest używany, by dodać smaku i aromatu napojom oraz deserom. Jednakże, jest również podstawowym składnikiem niektórych domowych lekarstw. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych jest świetnym sposobem w profilaktyce oraz leczeniu rozmaitych dolegliwości.

W zasadzie, cynamon posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, które mogą być stosowane miejscowo oraz wewnętrznie. A co najważniejsze – jest dostępny prawie wszędzie. Dzięki swojej wszechstronności, możesz  uwzględnić go w swojej diecie na różne sposoby.

Czy wiesz dlaczego jest tak zdrowy? Odkryj osiem powodów, dla których powinien znaleźć się Twojej diecie.

1. Polepsza Twoje trawienie

Cynamon zawiera aktywną substancję, zwaną aldehyd cynamonowy. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom wspomaga trawienie. Jego przeciwskurczowe oraz wiatropędne właściwości, pomagają kontrolować objawy niestrawności, takie jak ból, zapalenie czy nadmierna produkcja gazów.

Kobieta trzyma się za brzuch

Dodatkowo, dostarcza pewną ilość błonnika oraz wapnia, co wspomaga funkcje okrężnicy oraz zwiększa produkcję kwasów żółciowych, wspomagając eliminację cholesterolu oraz inne produkty przemiany materii.

2. Chroni przed zawałem serca

Umiarkowane i regularne spożycie cynamonu korzystnie wpływa na układ krążeniowy. Ta przyprawa jest bogata w niezbędne oleje oraz antyoksydanty, umożliwiając kontrolę poziomu cholesterolu oraz ma działanie profilaktyczne w nadciśnieniu.

Jego antyzapalne działanie wspiera proces naprawczy tkanki jelitowej oraz redukuje ryzyko zawału serca.

3. Pomaga w redukcji wagi

Aldehyd cynamonowy, aktywny składnik cynamonu, stymuluje Twój metabolizm oraz wspiera proces spalania kalorii.

Spożywanie herbaty cynamonowej wspomaga detoks krwiobiegu. Dodatkowo, usprawnia przemiany kataboliczne i anaboliczne węglowodanów oraz białek.

Jakby tego było mało, błonnik w cynamonie, pomaga osiągnąć satysfakcję. To może być kluczem, do pozbywania się nadmiernych kalorii.

Kobieta na wadze - zdrowa utrata wagi

4. Zapobiega i walczy z cukrzycą

Cinnamtannin B1 jeden ze składników przyprawy, pobudza receptory insuliny, zmniejszając insulinooporność. Kompleksowo zwiększa zdolność komórek do wykorzystywania glukozy.

Dzięki temu, cynamon jest świetnym dopełnieniem w leczeniu oraz profilaktyce cukrzycy, zwłaszcza gdy choroba jest we wczesnym stadium.

5. Umacnia układ oddechowy

Ponadto antybakteryjne oraz przeciwzapalne właściwości doskonale chronią Twój układ oddechowy. Herbata cynamonowa pomaga kontrolować nadmierną produkcję flegmy.

Dodatkowo, dzięki antyoksydantom, cynamon jest świetnym sposobem, by oczyścić drogi oddechowe i powstrzymuje negatywny wpływ wolnych rodników.

Ból głowy, a cynamon w diecie

6. Chroni Twoje zdrowie psychiczne

Badania wykazały, że umiarkowane spożycie cynamonu może stymulować funkcje mózgu w późniejszym wieku. Jest to korzystne dla zachowania dobrej pamięci, bystrości, a nawet wzroku.

Siła aromatycznej strony cynamonu, wzmacnia Twoje zdrowie psychiczne oraz zwiększa zdolność koncentracji przy codziennych czynnościach.

7. Uśmierza skurcze mentruacyjne

Kobiety, które cierpią z powodu bólu związanego z menstruacją, zauważą dużą poprawę w odczuwaniu nieprzyjemnych symptomów jeśli uwzględnią cynamon w swojej diecie. Przyprawa ma właściwości przeciwskurczowe oraz przeciwbólowe, które uśmierzają ból poprzez rozkurczanie mięśni.

Na dodatek, jego moczopędne właściwości zwalczają zatrzymywanie płynów oraz znacznie redukują stany zapalne, które pojawiają się w trakcie miesiączki.

Ból brzucha

8. Cynamon zwalcza nieprzyjemny oddech

Aromatyczny cynamon, to również, prosty i efektywny sposób na zwalczenie nieprzyjemnego oddechu (Halitoza). Ponadto jego antybakteryjne właściwości pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz zapobiegają infekcjom, zarówno bakteryjnym, jak  i grzybiczym.

Jego oczyszczające właściwości wspomagają prawidłowe funkcjonowanie wątroby, przyspieszając funkcje wydalnicze produktów przemiany materii. Jak dużo cynamonu spożywasz? Pamiętaj, że pomimo jego korzystnego wpływu dla Twojego zdrowia, najlepiej spożywać w małych ilościach, ponieważ nadmiar może mieć całkowicie odwrotne skutki,

Dodawaj cynamon do swoich ulubionych potraw lub po prostu ciesz się jego smakiem popijając herbatę. Zobaczysz wspaniale wpłynie na Twoje zdrowie.

WIĘCEJ DLA CIEBIE