Zawał serca - objawy u kobiet i mężczyzn

Zawał serca jest spowodowany niedoborem dopływu krwi do tętnicy wieńcowej, która jest odpowiedzialna za dostarczanie tlenu do mięśnia sercowego.
Zawał serca - objawy u kobiet i mężczyzn

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zawał serca może nas spotkać w każdej chwili. Wiele osób często nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że ich stan zdrowia jest tak zły, że są oni o krok od zawału, który często kończy się śmiercią.

Zawał serca, zwany też atakiem serca lub zawałem mięśnia sercowego to problem dotyczący mięśnia sercowego. Najprościej rzecz ujmując, podczas ataku serce przestaje prawidłowo funkcjonować, co wiąże się z zagrożeniem życia.

Atak jest ściśle związany z niedotlenieniem obszarów wokół serca, co z kolei wynika z zatorów w żyłach doprowadzających krew wraz z tlenem do tego ważnego organu.

Utrzymujący się niedobór tlenu w mięśniu sercowym osłabia tkankę tego mięśnia i może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Zawał serca – przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, główną przyczyną zawału serca jest zator w naczyniach krwionośnych w okolicy serca.

Prawidłowe funkcjonowanie serca zależy przede wszystkim od poprawnie przebiegających procesów krążenia krwi. Jego zaburzenia mają bardzo szkodliwy wpływ na cały organizm i niejednokrotnie prowadzą do zawału serca.

zawał serca mężczyzna

Zatory w żyłach i tętnicach są spowodowane całym szeregiem przyczyn. Najczęstsze z nich to:

  • Nadmierny wysiłek mięśnia sercowego;
  • Zakrzepy w naczyniach krwionośnych;
  • Zakrzepica naczyń wieńcowych;
  • Miażdżyca;
  • Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi;
  • Cukrzyca;
  • Wysokie ciśnienie krwi.

Zawał serca – objawy

W zależności od płci i stanu zdrowia osoby, u której wystąpił zawał serca, w krytycznym momencie mogą się pojawić różne objawy. Większość osób doświadcza takich symptomów, jak:

  • Poty;
  • Problemy z oddychaniem;
  • Ból w klatce piersiowej;
  • Ból w ramionach, zazwyczaj w lewej, górnej kończynie.

Zawał serca u kobiet – czym się różni od zawału u mężczyzn?

Zawał serca przebiega nieco inaczej u mężczyzn niż u kobiet. Mówi się nawet o takim zjawisku, jak kobiecy zawał serca, który może dotknąć panie w każdym wieku.

Warto zwrócić uwagę na symptomy charakterystyczne dla zawału serca u kobiet. Poniżej mówimy o nich bardziej szczegółowo. Zapoznaj się z tymi informacjami ponieważ mogą uratować życie tobie lub komuś bliskiemu.

zawał serca kobieta

Nieuzasadnione zmęczenie

Uczucie zmęczenia pozornie niezwiązane z żadną konkretną przyczyną może wynikać z różnych problemów zdrowotnych, głównie z długotrwałego stresu lub zaburzeń lękowych.

Zmęczenie może też jednak wynikać z osłabienia mięśnia sercowego i z problemów z układem krążenia. Jest to pierwszy krok do zawału, który jest bezpośrednio powiązany ze słabym krążeniem krwi.

Zaburzenia lękowe

Zaburzeń lękowych nigdy nie powinno się ignorować, szczególnie jeśli towarzyszy im kłujący ból w klatce piersiowej.

Jeśli cierpisz na tego rodzaju zaburzenia przez dłuższy czas, koniecznie zgłoś się do lekarza. Taki stan ma bardzo szkodliwy wpływ na twój organizm i może doprowadzić do zawału serca.

zaburzenia lękowe kobieta

Ból w karku i ramionach

Ból w ramionach i karku może wynikać ze stresu, zmęczenia lub długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji, na przykład podczas pracy przy komputerze.

Kobiety, które miały zawał serca, doświadczyły jednak właśnie tego rodzaju objawów. Dlatego też nie wolno ignorować tych symptomów, szczególnie jeśli ból ten nie ma żadnego wyraźnego uzasadnienia.

W niektórych przypadkach napięcie mięśni karku i ramion może być jedną z pierwszych oznak nadchodzącego ataku serca. Warto pamiętać, że u mężczyzn nie rejestruje się raczej tego typu objawów w przypadku zawału.

Utrudnione oddychanie

kobieta zimne poty

Wszelkie nietypowe objawy związane z układem oddechowym mogą wskazywać na problem z sercem, szczególnie w przypadku kobiet. Bardzo wiele kobiet zauważa właśnie ten objaw w pierwszej kolejności, kiedy nadchodzi atak serca.

Jeśli cierpisz na uporczywy kaszel, masz duszności lub odczuwasz swędzenie w gardle, bez żadnego związku z wirusem lub przeziębieniem, może to być symptom zbliżającego się ataku, szczególnie u kobiet.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reed, G. W., Rossi, J. E., & Cannon, C. P. (2017). Acute myocardial infarction. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(16)30677-8
  • Dutta, P., Courties, G., Wei, Y., Leuschner, F., Gorbatov, R., Robbins, C. S., … Nahrendorf, M. (2012). Myocardial infarction accelerates atherosclerosis. Nature. https://doi.org/10.1038/nature11260
  • Low, L. S., & Kavinsky, C. J. (2015). Myocardial infarction. In Common Surgical Diseases: An Algorithmic Approach to Problem Solving, Third Edition. https://doi.org/10.1007/978-1-4939-1565-1_19
  • Mehta, L. S., Beckie, T. M., DeVon, H. A., Grines, C. L., Krumholz, H. M., Johnson, M. N., … Wenger, N. K. (2016). Acute Myocardial Infarction in Women : A Scientific Statement from the American Heart Association. Circulation. https://doi.org/10.1161/CIR.0000000000000351

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.