Stany lękowe – 9 typowych nawyków, które je wywołują

Czy wiesz, że brak organizacji może być powodować stres i lęk? Jeżeli zrobisz co jest do zrobienia dziś i nie będziesz wiecznie przekładać na jutro, poczujesz się zdecydowanie lepiej.
Stany lękowe – 9 typowych nawyków, które je wywołują

Ostatnia aktualizacja: 21 marca, 2019

Każdy z nas ma jakieś problemy w życiu i jest to zupełnie normalne, szczególnie gdy stajemy się dorośli i zakres naszych obowiązków znacznie się poszerza. Należy jednak pamiętać, że są pewne przyzwyczajenia, które mogą powodować stany lękowe.

Istnieje cienka linia pomiędzy zwykłym zmartwieniem a lękiem i stresem. Osoby cierpiące na stany lękowe żyją w ciągłym strachu i braku poczucia bezpieczeństwa. Przeszkadza im to niemal bez przerwy w wykonywaniu codziennych czynności.

Jeżeli uważasz, że dotyczy to również Ciebie, czas by zmienić nawyki wywołujące lęk.

1.Musisz mieć wszystko pod kontrolą

Jeżeli jesteś jedną z wielu osób, które myślą: „Chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam!”, czas być zmienić swoje nastawienie.

Choć bardzo starasz się mieć pod kontrolą absolutnie wszystko (pracę, rodzinę, związki), jest to po prostu niemożliwe, przynajmniej jeżeli chcemy zachować zdrowie psychiczne.

Zapracowana kobieta, a stany lękowe
 • Naucz się delegować obowiązki, ufać innym i kierować wszystkim z pomocą ludzi wokół Ciebie.

W ten sposób pozbędziesz się ogromnego ciężaru.

2. Nieustanne próby zadowolenia wszystkich

Kiedy ciągle chcesz wszystkich zadowolić, jest to bardzo przytłaczające i wyczerpujące. Stale wybierając potrzeby innych przed własnymi sprawi, że będziesz czuć się nieszczęśliwy.

 • Nie chodzi tutaj by być egoistą. Trzeba po prostu czasem postawić swoje potrzeby na pierwszym miejscu aby móc pomagać innym.

3. Zbyt mała ilość snu

Jeżeli śpisz znacznie mniej niż zalecane dla dorosłych siedem do ośmiu godzin, będziesz stale w złym humorze, zmęczony i nerwowy.

Bezsenność
 • Odpowiednia ilość snu każdego dnia jest absolutną koniecznością.
 • Na dni pracujące należy ustalić sobie harmonogram snu i wyłączyć na noc wszystkie urządzenia elektroniczne.

4. Uzależnienie od kofeiny

Kawa ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Jednak spożywana w nadmiarze, może mieć szkodliwe skutki uboczne:

 • Picie czterech do sześciu kaw dziennie może prowadzić do uzależnienia od kofeiny. Może to wywoływać lęki, nerwowość, drażliwość i bezsenność.

5. Nadmierne spożywanie alkoholu

Wiele osób szuka w alkoholu ucieczki od smutku, przytłaczającej pracy lub sytuacji w domu, jednak jest to błędne koło, gdyż nadmierne spożywanie alkoholu jedynie nasila stres i lęk.

Warto pamiętać także o kacu, który pojawia się po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu oraz o zagrożeniach i niebezpieczeństwach, jakie czyhają na nas gdy jesteśmy pod jego wpływem.

6. Brak organizacji

Dezorganizacja jest jednym z głównych powodów występowania lęków i stresu. Dlatego też dobrze jest ułożyć sobie wieczorem plan działania na jutro.

 • Nie torturuj się myślami jak dasz sobie radę ze wszystkim, co zostało zaplanowane. Każdy dzień niesie ze sobą jakieś niespodzianki.
 • Spróbuj zorganizować sobie każde zadanie i realizuj je następnego dnia.

7. Pomijanie śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i nigdy nie powinniśmy o nim zapominać. Rano potrzebujemy zastrzyku energii, gdyż jej brak może powodować depresje, stres i stany lękowe.

Śniadanie

9. Siedzący tryb życia

Brak aktywności fizycznej może spotęgować lęki i problemy emocjonalne.

 • Zacznij od lekkich ćwiczeń i  z tygodnia na tydzień zwiększaj ich intensywność .

To pomoże Ci w produkcji endorfin (hormonów szczęścia), które poprawią Twoje samopoczucie i ogólny stan zdrowia.

9. Nadmierne spożywanie cukrów przetworzonych

Podobnie jak kawa, cukry proste spożywane w umiarkowanych ilościach mogą być korzystne dla zdrowia. Z drugiej strony jednak, ich nadmierne spożycie niesie ze sobą  szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Produkty zawierające cukier
 • Gdy spożywasz cukier organizm wydziela serotoninę – jeden z hormonów dobrego samopoczucia.
 • Jeżeli jednak jesz go regularnie, efekt ten utrzymuje się coraz krócej i organizm będzie domagał się go w coraz większych ilościach.

W pewnym momencie rozwija się uzależnienie od cukru, które z czasem może wyrządzić wiele szkód, jak na przykład nadwaga i nadciśnienie tętnicze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Vallejo-Najera J.A. Introducción a la Psiquiatría. 7ª Ed. Editorial Científico-Médica. Barcelona. 1974
 • Pinoos R (Editor). Posttraumatic Stress Disorder: A Clinical Review. 1994
 • Kaplan HI, Sadock BJ, Grebb JA. Synopsis of Psychiatry. 7a. Ed. USA. 1994
 • Reyes-Ticas JA. Manual de Exploración Psiquiátrica. UNAH. Honduras. 2000
 • Rodriguez, J. L., & Meadows, E. A. (2012). Anxiety Disorders. In Encyclopedia of Human Behavior: Second Edition(pp. 169–176). Elsevier Inc.
 • Ferrer-Cascales, R., Sánchez-SanSegundo, M., Ruiz-Robledillo, N., Albaladejo-Blázquez, N., Laguna-Pérez, A., & Zaragoza-Martí, A. (2018). Eat or skip breakfast? The important role of breakfast quality for health-related quality of life, stress and depression in Spanish adolescents. International journal of environmental research and public health, 15(8), 1781.
 • Basta, M., Chrousos, G. P., Vela-Bueno, A., & Vgontzas, A. N. (2007). Chronic insomnia and the stress system. Sleep medicine clinics, 2(2), 279-291.
 • Murphy, M., & Mercer, J. G. (2013). Diet-regulated anxiety. International journal of endocrinology, 2013.
 • Trastornos de ansiedad – Síntomas y causas – Mayo Clinic. (2018). Retrieved 25 August 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/anxiety/symptoms-causes/syc-20350961

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.