Kalie: jak się nimi opiekować
Zantedeschia aethiopica to nazwa łacińska rośliny, lepiej znanej jako kalia lub lilia aronowa. To gatunek pochodzący z południowej Afryki, o wyjątkowej estetyce. Piękne kwiatostany – zwane spadix – oraz charakterystyczne duże, kielichowate kwiaty sprawiają, że kalie są szeroko stosowane jako rośliny ozdobne.
Jest to roślina, która preferuje klimat umiarkowany, chociaż wykazuje dużą wszechstronność w zakresie wytrzymywania różnych temperatur. Jednak w miejscach, w których występuje mróz, najlepiej trzymać ją w pomieszczeniu. Jakiej jeszcze uwagi wymaga? Dowiedz się tutaj.
Charakterystyka i pochodzenie kalii
Kalie mają wiele pseudonimów, jednak ich nazwa naukowa to Zantedeschia aethiopica. To wieloletnie rośliny zielne z rodziny Araceae. Charakteryzują się dużymi kwiatami, które tworzą rodzaj białego kubka.
To właśnie kwiaty sprawiły, że kalie zdobyły popularność jako rośliny ozdobne, powszechnie występujące w kwiaciarstwie. Ich kwitnienie przypada na wiosnę, ale należy przestrzegać pewnych zaleceń dotyczących szczególnej pielęgnacji, takich jak ochrona przed mrozem, cień i obfite podlewanie.
To gatunek pochodzący z Republiki Południowej Afryki, gdzie naturalnie rośnie w miejscach z dużą ilością wody. Ale jest również uprawiany w wielu częściach świata o klimacie umiarkowanym lub tropikalnym. Kalie cieszą się popularnością w Australii, Ameryce i Europie. W Etiopii to nawet narodowy kwiat.
Co symbolizują kalie?
To wysoce symboliczny gatunek. Jeden z jego przydomków – „kolebka Mojżesza” – łączy go nawet z biblijną historią dotyczącą tego proroka. Uważa się, że brzegi Nilu, gdzie umieszczono Mojżesza, aby chronić go przed prześladowaniami ze strony Egiptu, były ozdobione tymi roślinami. Mogły zatem pełnić funkcję „kołyski” dla dziecka, które stało się wyzwolicielem narodu hebrajskiego.
Jeśli chodzi o ich codzienne stosowanie, kalie kojarzą się z czystością, szczęściem i silną duchowością. Z tego powodu wręcza się je przy narodzinach i komuniach dzieci. Paradoksalnie często spotyka się je też na cmentarzach, gdzie są składane w ofierze zmarłym.
Czytaj dalej: Roślina szczęścia: charakterystyka i pielęgnacja
Specjalna pielęgnacja kalii
Stymulowanie optymalnego rozwoju kalii pozwala cieszyć się długim okresem kwitnienia. Jej charakterystyczne białe kwiaty utrzymują się około trzech miesięcy i mogą pojawiać się kilka razy w roku.
Przy odpowiedniej pielęgnacji roślina może osiągnąć wysokość od 10 centymetrów (4 cale) do pół metra (1,6 stopy), w zależności od okazu i wielkości doniczki. Nadaje się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz.
Światło
Jednym z najważniejszych aspektów pielęgnacji kalii jest to, że nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego – zwłaszcza jeśli jest ono intensywne i długotrwałe. Dlatego zaleca się umieszczenie jej w oświetlonym miejscu, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Na przykład w pobliżu okna lub, jeśli rośnie na zewnątrz, w cieniu drzewa.
Podlewanie
Potrzebuje dużo wody, choć zależy to od pory roku. W miarę zbliżania się kwitnienia wiosną zaleca się zwiększenie podlewania, nawet do dwóch razy dziennie.
W miarę zbliżania się jesieni i zimnych miesięcy częstotliwość podlewania należy stopniowo zmniejszać. Z drugiej strony ważne jest, aby zadbać o wilgotność podłoża, ponieważ kalia nie toleruje suchych warunków.
Nawóz
Wskazane jest dostarczanie nawozów, ale tylko kilka razy w roku. Jest to konieczne w miesiącach wegetacyjnych, czyli późnym latem i wczesną wiosną. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu organicznego.
Jak rozmnażać kalie
Rozmnażanie tej rośliny jest bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów – za pomocą odrostów, cebul lub sadzonek.
- Sadzonki. Jednym z najczęstszych sposobów jest odcięcie młodego pędu z odrobiną korzenia z pierwotnej rośliny. Następnie wyhoduj ją w innej doniczce utrzymując stałą wilgotność.
- Cebulki. Cebulki można kupić w każdym specjalistycznym sklepie. Należy je włożyć do doniczki z podłożem i podlewać do momentu zapełnienia się wodą. Po kilku dniach łodygi zaczną rosnąć.
- Nasiona. Nasiona kalii pozyskiwane są po zakończeniu fazy kwitnienia. Można je zebrać, kiedy kwiaty więdną.
Temperatura i wilgotność
Innym kluczowym aspektem pielęgnacji kalii jest poziom wilgotności. Wymaga stałego nawilżania, zarówno latem, jak i zimą. Aby to osiągnąć, należy codziennie spryskiwać liście lub stosować nawilżacz poprawiający warunki otoczenia.
Trzeba o to skutecznie zadbać, zwłaszcza zimą. W zimnych porach roku, pomimo niskich temperatur, gleba musi pozostać wilgotna, gdyż korzystanie z ogrzewania ma tendencję do wysuszania pomieszczenia.
Ponadto, jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno, poniżej 10 stopni, wskazane jest przeniesienie kalii do domu. Zantedeschia aethiopica to roślina lubiąca ciepłą pogodę. Idealna temperatura dla niej waha się od 18 do 25 stopni Celsjusza (64 do 77 Fahrenheita). Może wytrzymać wyższe poziomy, ale tylko niewiele niższe.
Szkodniki i choroby
Głównymi szkodnikami atakującymi kalie są ślimaki i ślimaki nagie, które zamieszkują ich duże, grube liście. Najlepiej zapobiegać ich pojawianiu się, ale można je usuwać domowymi sposobami lub pestycydami.
Z drugiej strony, jeśli liście zaczynają nabierać żółtawego odcienia, roślina najprawdopodobniej potrzebuje więcej wody. Jeśli znajduje się w bardzo zimnym otoczeniu, należy ją przenieść w cieplejsze miejsce.
Dowiedz się więcej: Sprawdź te rośliny ogrodowe, które kwitną jesienią
Uważaj na toksyczność kalii
W przeciwieństwie do innych roślin używanych w gastronomii, kalia ma właściwości toksyczne dla ludzi. Dlatego nie należy jej spożywać na surowo ani po ugotowaniu, ponieważ może powodować zapalenie żołądka i jelit. Ponadto należy unikać kontaktu z sokiem, który może podrażniać skórę i usta.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Beltrán-Dávalos A. A, Rosero-Erazo C, Cargua-Catagña F, , Echeverría M. Potencial de Zantedeschia aethiopica L. para la rehabilitación de suelos contaminados con cromo hexavalente en zonas alto andinas de Ecuador. Acta Agronómica [Internet]. 2019;68(2):92-98. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=169960781003
- Y.Singh, A.E.van Wyk, H.Baijnath. Floral biology of Zantedeschia aethiopica (L.) Spreng. (Araceae). South African Journal of Botany. Volume 62, Issue 3, June 1996, Pages 146-150. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254629915306141?via%3Dihub