Nawóz organiczny – 5 rozwiązań dla Twoich roślin

· Sierpień 20, 2018
Niektóre pozostałości produktów żywnościowych, szczególnie te zawierające potas i wapń można wykorzystać do przygotowania nawozów organicznych dla naszych roślin. W tym artykule przedstawiamy kilka skutecznych rozwiązań dla osób ceniących ideę recyklingu.

Nawóz organiczny niegdyś stanowił wyłączną alternatywę do uprawy roślin. Dziś na rynku istnieje wiele sposobów nawożenia roślin ogrodowych; dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów przystosowanych do każdego rodzaju gatunków roślin.

Choć są łatwo dostępne i nierzadko skuteczne, cennym zachowaniem dla środowiska będzie stworzenie czegoś od podstaw. Ekologiczny nawóz organiczny można przygotować w domu. Często ze składników, których już nie potrzebujemy.

Już od starożytności stosowano własnoręcznie przygotowane nawozy, szczególnie, że nie znano wtedy syntetycznych alternatyw. Sztuczne wytwory być może szybko odżywiają gleby, ale mogą wywoływać też długotrwałe negatywne skutki. Rolnictwo nie istniałoby bez naturalnych nawozów.

Chociaż mówi się, że korzenie roślin nie rozróżniają jednego rodzaju nawozu od drugiego, to przecież przemysłowe środki prowadzą do zaburzeń równowagi wśród roślin.

Nie tylko zmniejszają obecność dobrych dla roślin drobnoustrojów, ale wyniszczają też pożyteczne dżdżownice.

Zaletą naturalnych nawozów jest to, że zawierają kompletny zestaw pierwiastków potrzebnych roślinom i mają długotrwale działanie. Są też źródłem próchnicy, polepszają więc jakość gleby. Jak przygotować własny nawóz organiczny? Dowiesz się tego w tym artykule.

1. Nawóz organiczny ze skórki banana

Ten sposób przyda się szczególnie dla wzmocnienia kwiatów z wyróżnieniem najbardziej romantycznego gatunku roślin: róż.

skórka banana

Skórka banana jest jednym z najlepszych składników do produkcji kompostu organicznego ze względu na zawartość potasu. Ten niezbędny minerał jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla roślin. Uczestniczy bowiem w fotosyntezie i wzmacnia ich tkanki.

Ponadto skórka banana pomaga ożywić rośliny, gwarantuje ich wzrost i intensywniejszy zapach. Można stosować ją na kilka sposobów. Oto jeden z nich.

Co należy zrobić?

 • Obierz banana ze skórki, pokrój na kilka pasków i zagotuj w garnku z wodą. Gotuj przez 15 minut.
 • Odstaw i pozwól wywarowi odpocząć.
 • Na koniec zaaplikuj ten nawóz organiczny tradycyjnie wokół rośliny. Możesz pozostawić skórki.

Przeczytaj też: Skórka banana – 5 niecodziennych sposobów na jej wykorzystanie

2. Ocet jabłkowy jako Twój nawóz organiczny

Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może pomóc w nawożeniu roślin na kwaśnych glebach. Pamiętaj, że niewłaściwe stosowanie nawozu ma swoje konsekwencje, między innymi: plamy na trawniku, więdnięcie liści czy obumarcie rośliny.

Dlatego należy dokładnie sprawdzać do jakich gleb dany nawóz organiczny nadaje się najlepiej.

Co należy zrobić?

 • Dodaj łyżkę octu jabłkowego do wody i podlewaj rośliny w tradycyjny sposób.
 • Powtórz aplikację co najmniej raz w miesiącu.

3. Skorupki jaj

Tak jak wspomniano wcześniej: aby stworzyć nawóz organiczny wykorzystasz łatwodostępne, nieprzydatne już elementy. Jeśli po przygotowanym posiłku z jajek zostaną Ci skorupki – wykorzystaj je.

nawóz organiczny skorupki jajek

Mogą samodzielnie stanowić nawóz, bądź przy wsparciu innych składników. Zawierają ogromne pokłady wapnia i zapobiegają gniciu wierzchołkowym przy pomidorach, papryce czy bakłażanach.

Co należy zrobić?

 • Zmiażdż pozostałe z posiłku skorupki i wyłóż je na glebę przy roślinach.
 • Można też je osuszyć, zamienić w drobny proszek i umieścić w otoczeniu rośliny.
 • Co więcej możesz też wykorzystać wodę z ugotowanych jajek. Podlewaj nią rośliny od czasu do czasu.

Wskazówka: Taki nawóz sprawdzi się u roślin, które potrzebują zasadowego lub obojętnego odczynu podłoża. Docenią go m.in.: rośliny skalne: goździk, rojnik, skalnica; drzewa liściaste: buk pospolity, klon, jawor, jesion, jabłoń; krzewy: czarny bez, bukszpan, skalnica.

4. Popiół drzewny jako nawóz organiczny

W przyrodzie nic nie ginie. Popiół drzewny może sprzyjać rozwojowi kwiatów i owoców wielu roślin. Ten naturalny składnik zawiera spore dawki potasu i fosforu, niezbędne do wzbogacenia i odżywienia gleby.

Z drugiej strony zawiera substancje odstraszające mrówki i inne typy szkodników.

Pamiętaj jednak, że nie nadaje się do wszystkich gatunków gleb. Należy go unikać w przypadku kwaśnych podłoży, bowiem popiół drzewny zmienia pH gleby.

Co należy zrobić?

 • Zbierz dużą ilość popiołów drzewnych i rozcieńcz je w wodzie.
 • Dodaj do otoczenia wskazanych roślin.
 • Jeśli wolisz, rozsmaruj cienką warstwę popiołu na 2 – 3 cm od łodygi.

Uwaga: należy sprawdzić, czy popioły nie pochodzą z lasów zanieczyszczonych metalami ciężkimi lub zanieczyszczającymi je pierwiastkami. Jeśli tak, ich użycie może zrujnować Twój ogród.

5. Nawóz organiczny z algami

Algi w charakterze nawozu organicznego to niespodzianka dla wszystkich, bowiem niewiele osób zdaje sobie sprawę o ich znakomitych właściwościach dla roślin. Można je kupić zarówno świeże jak i postaci suszonej.

Nawozy z dodatkiem ekstraktu z alg morskich są szczególnie efektywne w sytuacjach stresowych dla roślin, takich jak: zimno, susza, brak słońca, nadmiar wody. Są bogate w: jod, mannitol czy kwas alginowy.

algi nawóz

Zastosowanie alg sprawia, że rośliny wyglądają zdrowo i nie więdną. Taki naturalny nawóz chroni też nasz ogród przed niektórymi szkodliwymi mikroorganizmami. Gibereliny zawarte w algach odpowiedzialne są za stymulacje podziału komórek, zwiększanie wzrostu łodygi, indukcję i stymulację wytwarzania kwiatów.

Co należy zrobić?

 • Pokrój algi i dodaj je do wiadra z wodą.
 • Przykryj wiadro i pozostaw na 2 lub 3 tygodnie.
 • Po takim czasie użyj przygotowanej mieszanki do namoczenia podłoża roślin.
 • W przypadku małych roślin wystarczy wlać 2 filiżanki wody z algami. Do średnich i dużych roślin: od 4 do 6 filiżanek.

Jeśli pragniesz odżywić swój ogród i wesprzeć swoje rośliny w rozwoju: zastosuj naturalne nawozy organiczne. Wybierz swój ulubiony sposób i pamiętaj aby sprawdzić do jakich gleb nadaje się najbardziej. Istnieją też inne rozwiązania, np. stosowanie fusów z kawy czy kompost z zielonej herbaty.

 • Soto, G., & Meléndez, G. (2004). Cómo medir la calidad de los abonos orgánicos. Manejo Integrado de Plagas Agroecología (Costa Rica).

 • Ganadería, S. de A. y. (2000). Producción de abonos organicos. Producción De Abonos Organicos.

 • Herrán, F. ., Sañudo, J. A. ., Torres, R. R. ., & Rojo, M. . (2008). Importancia de los abonos orgánicos. Ra Ximhai. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004.