Nawóz organiczny - 5 rozwiązań dla Twoich roślin

Niektóre pozostałości produktów żywnościowych, szczególnie te zawierające potas i wapń można wykorzystać do przygotowania nawozów organicznych. W artykule przedstawiamy kilka skutecznych rozwiązań dla osób ceniących ideę recyklingu.
Nawóz organiczny - 5 rozwiązań dla Twoich roślin

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nawóz organiczny niegdyś stanowił wyłączną alternatywę do uprawy roślin. Dziś na rynku istnieje wiele sposobów nawożenia roślin ogrodowych. Dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów przystosowanych do każdego rodzaju gatunków roślin.

Choć są łatwo dostępne i nierzadko skuteczne, cennym zachowaniem dla środowiska będzie stworzenie czegoś od podstaw. Ekologiczny nawóz organiczny można przygotować w domu, często ze składników, których już nie potrzebujemy.

Już od starożytności stosowano własnoręcznie przygotowane nawozy, zwłaszcza, że nie znano wtedy syntetycznych alternatyw. Sztuczne wytwory być może szybko odżywiają gleby, ale mogą wywoływać też długotrwałe negatywne skutki. Rolnictwo nie istniałoby bez naturalnych nawozów.

Chociaż mówi się, że korzenie roślin nie rozróżniają jednego rodzaju nawozu od drugiego, to przecież przemysłowe środki prowadzą do zaburzeń równowagi wśród roślin. Nie tylko zmniejszają obecność dobrych dla roślin drobnoustrojów, lecz wyniszczają także pożyteczne dżdżownice.

Zaletą naturalnych nawozów jest to, że zawierają kompletny zestaw pierwiastków potrzebnych roślinom i mają długotrwale działanie. Są też źródłem próchnicy, polepszają więc jakość gleby.

Jak przygotować własny nawóz organiczny? Dowiesz się z tego artykułu.

1. Nawóz organiczny ze skórki banana

Ten nawóz wzmacnia szczególnie kwiaty z wyróżnieniem najbardziej romantycznego gatunku roślin – róż.

skórki banana

Skórka banana jest jednym z najlepszych składników do produkcji kompostu organicznego ze względu na zawartość potasu. Ten niezbędny minerał jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla roślin, uczestniczy bowiem w fotosyntezie i wzmacnia ich tkanki.

Ponadto, skórka banana pomaga ożywić rośliny, gwarantuje ich wzrost i intensywniejszy zapach. Można stosować ją na kilka sposobów.

Co należy zrobić?

 • Obierz banana ze skórki, pokrój na kilka pasków i zagotuj w garnku z wodą. Gotuj przez 15 minut.
 • Odstaw na jakiś czas.
 • Na koniec zaaplikuj nawóz organiczny tradycyjnie wokół rośliny. Możesz pozostawić skórki.

2. Ocet jabłkowy jako nawóz organiczny

Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym pomaga w nawożeniu roślin na kwaśnych glebach. Pamiętaj, że niewłaściwe stosowanie nawozu ma swoje konsekwencje, między innymi: plamy na trawniku, więdnięcie liści oraz obumarcie rośliny.

Właśnie dlatego należy dokładnie sprawdzać do jakich gleb dany nawóz organiczny nadaje się najlepiej.

Co należy zrobić?

 • Dodaj łyżkę octu jabłkowego do wody i podlewaj rośliny w tradycyjny sposób.
 • Powtórz aplikację co najmniej raz w miesiącu.

3. Skorupki jaj

Aby stworzyć nawóz organiczny wykorzystasz łatwo dostępne, nieprzydatne już elementy, np. pozostałości naturalnych produktów. Jeśli po przygotowanym posiłku z jajek zostaną Ci skorupki – wykorzystaj je.

nawóz organiczny e skorupek jajek

Skorupki mogą stanowić nawóz samodzielnie lub przy wsparciu innych składników. Zawierają ogromne pokłady wapnia i zapobiegają gniciu wierzchołkowym przy pomidorach, papryce czy bakłażanach.

Co należy zrobić?

 • Zmiażdż skorupki pozostałe po posiłku i wyłóż je na glebę przy roślinach.
 • Możesz je też osuszyć, zamienić w drobny proszek i umieścić obok rośliny.
 • Co więcej, możesz też wykorzystać wodę z ugotowanych jajek. Od czasu do czasu podlewaj nią rośliny.

Wskazówka: Taki nawóz sprawdzi się u roślin, które potrzebują zasadowego lub obojętnego odczynu podłoża. Docenią go m.in.: rośliny skalne: goździk, rojnik, skalnica; drzewa liściaste: buk pospolity, klon, jawor, jesion, jabłoń; krzewy: czarny bez, bukszpan, skalnica.

4. Popiół drzewny jako nawóz organiczny

W przyrodzie nic nie ginie. Popiół drzewny może sprzyjać rozwojowi kwiatów i owoców wielu roślin. Ten naturalny składnik zawiera spore dawki potasu i fosforu, niezbędne do wzbogacenia i odżywienia gleby.

Z drugiej strony zawiera substancje odstraszające mrówki i inne typy szkodników. Pamiętaj jednak, że nie nadaje się on do wszystkich gatunków gleb. Należy go unikać w przypadku kwaśnych podłoży, ponieważ popiół drzewny zmienia pH gleby.

Co należy zrobić?

 • Zbierz dużą ilość popiołów drzewnych i rozcieńcz je w wodzie.
 • Ułóż dookoła wskazanych roślin.
 • Jeśli wolisz, rozsmaruj cienką warstwę popiołu na 2 – 3 cm od łodygi.

Uwaga: należy sprawdzić, czy popioły nie pochodzą z lasów zanieczyszczonych metalami ciężkimi lub zanieczyszczającymi je pierwiastkami. Jeśli tak, ich użycie może zrujnować ogród.

Polecamy przeczytać również: Nawozy ekologiczne – odżyw swoje rośliny!

5. Nawóz organiczny z algami

Algi w charakterze nawozu organicznego to niespodzianka dla wszystkich, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich znakomitych właściwości dla roślin. Można je kupić zarówno świeże, jak i w postaci suszonej.

Nawozy z dodatkiem ekstraktu z alg morskich są szczególnie efektywne w sytuacjach stresowych dla roślin, takich jak: zimno, susza, brak słońca, nadmiar wody. Są bogate w: jod, mannitol i kwas alginowy.

nawóz organiczny z algami

Zastosowanie alg sprawia, że rośliny wyglądają zdrowo i nie więdną. Taki naturalny nawóz chroni ogród także przed niektórymi szkodliwymi mikroorganizmami. Gibereliny zawarte w algach odpowiadają za stymulacje podziału komórek, zwiększanie wzrostu łodygi, indukcję i stymulację wytwarzania kwiatów.

Co należy zrobić?

 • Pokrój algi i dodaj je do wiadra z wodą.
 • Przykryj wiadro i pozostaw na 2 lub 3 tygodnie.
 • Po tym czasie użyj przygotowanej mieszanki do namoczenia podłoża roślin.
 • W przypadku małych roślin wystarczy wlać 2 filiżanki wody z algami. Do średnich i dużych roślin: od 4 do 6 filiżanek.

Jeśli pragniesz odżywić swój ogród i wesprzeć swoje rośliny w rozwoju: zastosuj naturalne nawozy organiczne. Wybierz swój ulubiony sposób i pamiętaj, aby sprawdzić do jakich gleb nadaje się najbardziej. Istnieją też inne rozwiązania, np. stosowanie fusów z kawy czy kompost z zielonej herbaty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.