Niezwykłe zastosowania skorupki jajka

Skorupki jajka można wykorzystać do celów kosmetycznych. Sproszkowana skorupka dodana do lakieru lub odżywki do paznokci pozwoli wzmocnić ich płytkę.
Niezwykłe zastosowania skorupki jajka

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Większość z nas od razu wyrzuca skorupki jajka do śmieci, nie zastanawiając się nawet, czy można wykorzystać je w jakiś inny sposób. W rzeczywistości istnieje bardzo wiele niezwykłych zastosowań skorupek, a o kilkunastu najważniejszych opowiemy Ci już za chwilę.

Co warto wiedzieć o skorupkach jajka?

Skorupki w dużej części składają się z węglanu wapnia, który jest również składnikiem środków zobojętniających kwasy. Skorupka jajka średniej wielkości może zawierać nawet 750-800 mg wapnia.

Pory na jej powierzchni pozwalają na swobodny dopływ tlenu do jajka oraz wydalanie dwutlenku węgla. Skorupka stanowi 9-12% wagi całego jajka.

Jajka

Kolor skorupek zależy od rasy kury, która zniosła dane jajko. Białe kury zazwyczaj znoszą jajka o białym kolorze skorupki, a skorupki jajek znoszonych przez brązowe kury są znacznie ciemniejsze.

Jak wykorzystać skorupki jajek?

Naturalny opatrunek ze skorupki

Lekko przezroczysta błona znajdująca się wewnątrz skorupki może być wykorzystywana jako naturalny opatrunek. Nałożona bezpośrednio na ranę lub zadrapanie przyspieszy proces gojenia.

Lepszy smak kawy

Praktyką stosowaną od setek lat jest parzenie kawy ze skorupką jajka w środku, tak aby wyzwolić jej aromat i smak. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie umyć skorupki przed wrzuceniem ich do kawy, a po zagotowaniu dokładnie odcedzić, aby uniknąć ich połknięcia.

Broń przeciwko szkodnikom w ogrodzie

Mięczaki takie jak np. ślimaki nie będą mogły swobodnie przemieszczać się po Twoim ogrodzie i siać spustoszenia, gdy ostre kawałki skorupki będą stały im na drodze do wyrządzania szkód.

Żółtko jajka rozbicie skorupki

Zastrzyk wapnia dla Twoich pomidorów

Jeśli hobbistycznie zajmujesz się ogrodnictwem, a wśród swoich plonów masz także pomidory, użycie skorupek jajka może przyspieszyć ich wzrost. Doświadczeni ogrodnicy często umieszczają w ziemi kawałki skorupek, aby ich pomidory były jak najbardziej dorodne.

Dodatek do potraw

Wiele osób zjada skorupki jajka, gdyż są one doskonałym źródłem wapnia. Aby móc je zjeść, rozgnieć je i dodawaj do potraw, na przykład do zup, deserów, sosów czy sałatek. Nie wpłynie to na smak potraw, za to znacznie poprawi kondycję Twoich kości.

Nawóz ze skorupki

Zanim zaczniesz uprawiać rośliny w swoim ogródku, musisz odpowiednio nawozić i przygotować do tego ziemię. Dodaj skorupki do kompostu lub nawozu. Rozgniecione skorupki możesz rozsypać także bezpośrednio na ziemię.

Ostrzenie i czyszczenie sztućców

Umieść skorupkę w zamrażalce i wykorzystaj je później do naostrzenia i wyczyszczenia narzędzi kuchennych, na przykład ostrzy blendera. Dodaj do blendera wodę i uruchom go na chwilę, aby oczyścić urządzenie.

Lekarstwo na psią biegunkę

Jeśli Twój pies cierpi na dolegliwości trawienne, zmiel ziarna kawy i dodaj do nich sproszkowane  skorupki. Dodawaj kilka łyżeczek takiego proszku do jedzenia psa, a biegunka powinna ustąpić po jednym dniu.

Jajka

Suplement diety

Namocz skorupkę jajka w soku z cytryny przez kilka tygodni i przechowuj tę mieszankę w lodówce. Dodawaj odrobinę tego środka do przygotowywanych przez siebie owocowych i warzywnych smoothie, a zapewnisz sobie dodatkową dawkę witamin i minerałów.

Domowe dekoracje ze skorupki jajka

Skorupkę jajka możesz wykorzystać także do przygotowania świątecznych ozdób do swojego domu. Możesz też zlecić to zadanie swoim dzieciom, dając im ciekawe zajęcie na długie zimowe wieczory.

Czyszczenie naczyń

Pokruszone skorupki jajka świetnie sprawdzą się w czyszczeniu naczyń, garnków i patelni z zaschniętych resztek jedzenia. Wykorzystaj ten sposób następnym razem, gdy będziesz zmywać naczynia!

Zobacz też: Mycie naczyń – 8 najczęściej popełnianych błędów

Wzmocnienie paznokci

Rozgnieć skorupkę jajka na drobny proszek i dodaj odrobinę do swojego lakieru do paznokci lub odżywki. Dzięki temu wzmocnisz swoje paznokcie, unikniesz ich łamania się oraz rozdwajania, a także przyspieszysz ich wzrost.

Jajka skorupki

Skorupki pomocne przy praniu

Niektóre osoby uważają także, że woreczek z kawałkami skorupek jajka wrzucony do prania, ułatwia proces odplamiania i zapewnia jasnym ubraniom śnieżnobiały kolor.

Własnoręcznie wykonane świeczki

Następnym razem, gdy będziesz gotować jajka, nie wyrzucaj skorupek, tylko staraj się zachować je w całości. Dzięki temu będzie można wykorzystać je jako formę do przygotowania domowej roboty świeczek.

Wystarczy, że wlejesz wosk do skorupek, poczekasz aż zastygnie i gotowe!

Środek na zmarszczki ze skorupki

Rozgnieć drobno skorupki jajka, dolej wody i zamroź w foremce do lodu. Gdy woda zamarznie, pocieraj kostkami lodu skórę twarzy, a pomoże Ci to ograniczyć powstawanie zmarszczek.

Maseczka odżywiająca

Aby odżywić i uelastycznić skórę twarzy, wymieszaj sproszkowaną skorupkę z białkiem jajka i nałóż na twarz jako maseczkę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.